Online İtibar Markanızı Nasıl Etkiler?

Online İtibar Markanızı Nasıl Etkiler?

Dijital dünyanın popülaritesinin artmasıyla birlikte, online itibar kavramı da şirketler için önemli bir hal almaya başladı. İnsanların akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarla bütünleşmesiyle birlikte, daha da önemli bir hale gelen online itibar; artık modern dünyada ayakta kalmanın en önemli anahtarı olarak kabul ediliyor.

Bu yüzden eğer markanız hakkında olumlu bir farkındalık oluşturmak istiyorsanız, online itibarınızı korumak için çabalamanız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü itibar gerçek hayatta olduğu gibi, dijital dünyada da sahip olduğunuz tüm işi etkileyecek en önemli unsurdur.

İnsanların bir ürün veya hizmet almadan önce diğer kullanıcı yorumlarına bakması ve yapacakları alışverişlere bu yorumlara göre yön vermesi, online itibarın aslında ne kadar önemli olduğunu şirket sahiplerine bir kez daha gösteriyor. Markanız hakkında ilgi çekici yorumlar bulan insanlar ürünlerinizi satın alırken hiç tereddüt etmiyor, bu yüzden online itibarınızın iyi olması markanızın güvenilirliğini doğrudan etkiliyor diyebilirim.

Digital Firefly‘nin yaptığı bir araştırmada online itibarınızın ne kadar önemli olduğunu kanıtlar nitelikte. İşte yapılan araştırmanın en çarpıcı sonuçları:

  • Tüketicilerin neredeyse  % 100′ü (% 97) online olarak herhangi bir ürün veya hizmet almadan önce diğer insanların ürün veya hizmetler hakkındaki yorumlarına bakıyor.
  • Bir ürün veya hizmet satın almadan önce insanların % 75′i online değerlendirmelere bakmak için sabırsızlanıyor.
  • İnsanların % 75′i şirketlerin reklamlarında gerçekleri söylediğine inanmıyor.
  • İnsanların yaklaşık olarak % 90′ı (% 87) CEO’nun itibarının şirket itibarının önemli bir parçası olduğuna inanıyor.

İnternet ve sosyal medya tüm dünyada bu kadar fazla kullanılmadan önce, müşterileri şikayetlerinin üzerini örtmek çok kolaydı. Fakat şimdi internet markanız için yapılan her eleştiriyi adeta bir mercek gibi büyütüyor ve bu da potansiyel müşterilerinizi fazlasıyla etkiliyor.

İnterneti göz ardı etmeyin

Küçük işletme sahipleri online itibarının öneminin farkında değil. Şirketleri için online kampanyalar düzenlemeyen, stratejilerini dijital dünyadan ayrı tutan şirketler, internetin kendileri için tehlike yaratmayacağını düşünüyorlar. Aslında bu tamamıyla yanlış bir düşünce. Çünkü online dünya ile bir alakanız olmasa bile, müşteri ve rakipleriniz online olduğu sürece sizin online olup olmamanızın hiç bir önemi yoktur.

İnterneti göz ardı etmeden önce, markanızı online olarak araştırmanızı tavsiye ediyorum. Karşılaştığınız sonuçlar doğrultusunda iyi bir analiz yapıp, online itibar yönetimiyle ilgili yapacağınız şeyleri uygulamaya koyarsanız; online itibarınızın markanızı pozitif yönde etkilemesini sağlarsınız. Bu da potansiyel müşterilerinizin artmasına yardım eder.

2 yorum “Online İtibar Markanızı Nasıl Etkiler?

  1. Sitenizi yeri fark ettim. Yazılarınız okumaya değer. İşim gereği kaliteli blog ve siteleri takip ediyorum. En çok beni üzen şey elbette kopya içerikli siteler oluyor. Sizin özgün bir dille oluşturduğunuz ve emek harcadığınız yazılarınızı keyifle okumaya devam edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir