Online Görünürlüğü Artırmak İçin 5 Pazarlama Aktivitesi

Online Görünürlüğü Artırmak İçin 5 Pazarlama Aktivitesi

Birçok rakibin bulunduğu online pazarda küçük işletmelerin farkındalık yaratması oldukça zor; fakat odaklanılmış bir online pazarlama stratejisi seçerek ve uygulayarak, online görünürlüğüzü artırabilir ve ideal müşterileriniz tarafından bulunabilirsiniz.

İşte online görünürlüğü artırmak için en iyi pazarlama faaliyetleri:

1- Blog

Blog küçük bir işletme için en önemli pazarlama aracıdır. Ayrıca inbound (kullanıcıyı çeken) pazarlama stratejisinin merkezidir. Blog’unuz sayesinde uzmanlığınızı ortaya koyabilir ve bu şekilde hedef kitleniz için bir değer sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenize daha fazla içerik sağladıkça, web üzerindeki varlığınız daha görünür olur. Web sitenize her eklediğiniz yazı, belirli bir anahtar kelime grubundan oluşacağı için, siteniz üzerindeki dijital ayak izlerinin artmasını sağlar.Bu yüzden ideal olarak sık paylaşım yapılan bir blog için gayret gösterin, en kötü ihtimalle ayda bir defa blog yazın. Bu bile online görünürlüğünü arttıracak ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

2- SEO Temel Kurallarını Öğrenin

İçeriğinizin online görünürlüğünü arttırmak için bir SEO uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Kaliteli içerik oluşturarak ve temel on-page SEO (sayfa içi SEO) tekniklerini kullanarak arama motoru sonuçlarında artış gösterebilirsiniz.

On-page SEO yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Ana anahtar kelimeler üzerindeki varyasyonları kullanarak kaliteli ve özgün içerik üretin.
  • Açıklayıcı sayfa ve gönderi başlıkları kullanın.
  • Alakalı anahtar kelimeler kullanarak benzersiz sayfa başlıkları oluşturun.
  • XHML ve CSS valid (uygun) bir tema kullanın.
  • Tüm görüntüler için açıklayıcı bir alt tag kullanın.

3- Google+ Authorship Uygulayın

Eğer özgün içerikli blog’unuz  için Google+ Authorship (yazarlık) uygulamak istiyorsanız, bu program sizin için bir seçenek değildir. Çünkü Google+ Authorship ‘ten yararlanmak için sadece iyi içerik üretmek yetmez. Arama sonuçlarında yazınızın yanında resminizi de görmeyi çekici buluyorsanız, o zaman bu programın etkinliğini yaşayabilirsiniz diyebilirim.

Google+ Authorship, Google arama sonuçlarında yazara ait yapılandırılmış bilgilerin sonuçlarla birlikte gösterilmesidir. Bu da arama sonuçlarında sizin diğerlerinden ayrılmanıza olanak tanır. Özgün ve harika bir içeriğiniz bile  olsa, eğer Google+ Authorship kullanmıyorsanız; Google+ Authorship kullanan birinin içeriği çok kötü bile olsa, sizden çok üst sıralarda çıkabilir.

4- Sosyal Medyada Aktif Olun

Her iş kolu bazı sosyal medya aktivite yararlanabilir. İşiniz için doğru platformların seçilmesi ve bu alanlarda aktif olmanız, sitenizin görünürlüğünü artırabilir.

Sosyal medya profilleri arama motoru sonuçlarında sık sık görünür. Bu yüzden sosyal medya profillerinizin iyi yazılmış olmasına, tam iletişim bilgilerini içerdiğine ve nasıl bulunmasını istiyorsanız o şekilde optimize edilmiş olmasına dikkat edin.

Unutmayın bu platformlarda kaç arkadaşınız olduğunun, ne kadar takipçiniz olduğunun, kaç beğeni aldığınızın hiç bir önemi yoktur. Paylaştığınız içerikle etkileşim içinde olan insanlar önemlidir.

5- Müşteri Yorumları Alın

Görünürlüğünü artırmak için en iyi yollarından biri de Facebook’ta, Google+’da veya iş kolunuzla ilgili sitelerde müşterilerinizi yorum yapmaya teşvik etmektir. Yapılan bir araştırma, müşterilerin % 90’ının satın alma kararları için online değerlendirmelerden etkilendiğini söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir