Online Dünyada İdeal Karakter Uzunlukları Nasıl Olmalı?

Online Dünyada İdeal Karakter Uzunlukları Nasıl Olmalı?

Tweet atarken veya blog yazarken daha çok etkileşim almak için hiç kaç karakterden oluşan cümleler yazmalıyım diye düşündünüz mü? Bu işin matematiğimi olur demeyin. Çünkü Buffer birçok pazarlama verisini araştırarak içeriğin mükemmel uzunluğu ile ilgili bazı sonuçlara ulaşmış. 

Daha çok okunacak ve daha paylaşılabilir içeriklere sahip olmak istiyorsanız, bu kuralları bilmeniz önemli.

Online dünyada ideal karakter uzunlukları:

Twitter: Tweet uzunluğunuzun 71-100 karakter arasında olması tavsiye ediliyor. Ara ara Twitter neden 144 karakterden oluşuyor diye isyan ediyordum ama diğerlerine oranla %17 daha fazla etkileşim alan tweet’lerin, 100 karakterden kısa olan tweet’ler olduğunu öğrenince gerçekten şaşırdım.

Facebook: Facebook’ta paylaştığınız post’ların metinlerinin 40 karakterden az olması gerekiyormuş. Çünkü metin uzunluğu 40 karakterden az olan post’lar diğerlerine oranla % 86 daha fazla etkileşim alıyor.

Google+: Google+ biz de her ne kadar markalara hitap etmese de, eğer Google+’ta bir post paylaşacaksanız, post’un başlık metninin 60 karakteri geçmemesi gerekiyor. 

Paragraf: Bunu nasıl ayarlayacaksınız bilmiyorum ama bir konu hakkında bir paragraf açtığınız zaman, paragraftaki her cümlenin 40-55 karakter arasında olmalıdır. Ayrıca okuyucunun yazıya odaklanması ve bir cümleden diğerine hızlıca geçmesi için az karakter ve büyük font kullanmanız öneriliyor.

Domain: İyi bir domain’in .com uzantısına sahip olması ve 8 karakterden oluşması gerekiyor gibi bir yargı bana çok ön yargılı geldi. Artık domain alırken klavyeye rastgele bastığımız domain’ler bile alınmış olduğu için, domain bulmakta çok büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu yüzden kısa, kolay, hatırlanabilir ve içerisinde rakam ve ”-” barındırmayan domain isimleri başarılı olarak kabul ediliyor yargısını kabul edebilirim ama 8 karakter gibi kalıplaşmış bir şeyi kabul edemem.

Hashtag: Arama sonuçlarında görünürlüğünüzü arttırmak için hashtag kullanırken, bu hashtag’lerin uzun olmamasına dikkat edin. Çünkü bu hashtag’leri sizden başka giren olmayabilir. Bu da  hashtag aramalarında size bir artı sağlamaz. İyi bir hashtag’in 6 karakterden oluştuğunu aklınızdan çıkarmayarak, hashtag eklemeye devam edebilirsiniz.

E-mail Konu Satırı: 28-39 karakterden oluşan konu satırlarının açılma oranlarını %12, tıklanma oranlarını ise %4 arttırdığı belirlenmiş. 

Başlık: Metin başlıklarınızın 60 karakterden fazla olmamasına dikkat edin. Fazla ise kısaltmaya çalışın.

Blog Yazıları: Yazılarınızın uzunluğunun ortalama 1600 kelimeden oluşması gerektiği öneriliyor. 3 dakikanın altındaki blog yazıların %74’ü okunurken, 6 dakikanın altında olan yazıların %94’ünün okunduğu düşünülürse, gereksiz cümlelerle yazıyı uzatmamakta fayda var. 

LinkedIn Gönderiler: LinkedIn’de işletmelere pazarlama yapıyorsanız,  gönderilerinizin 16-25 kelimeden oluşması gerektiği öneriliyor. Eğer direk son kullanıcıya pazarlama yapıyorsanız, gönderilerinizin 21-25 kelimeden oluştuğuna emin olun.

YouTube Videoları: En popüler olan videolar genelde süreleri kısa olanlardan oluşuyor. YouTube’da en iyi ilk 50 video’nun uzunluğu ortalama 2 dakika 54 saniye.

SlideShare Slide: En etkili SlideShare sunumları ortalama 61 slide’tan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir