Öfkeli Müşterilerin Sosyal Medyaya Etkisi Nasıldır?

Öfkeli Müşterilerin Sosyal Medyaya Etkisi Nasıldır?

Kızgın mı hissediyorsunuz? Buyrun, sosyal medyası dünyası sizi dinliyor.

Beihang Universitesi araştırma ekibine göre, sosyal medya ağlarında paylaştığınız öfkeli gönderiler, üzüntü duyduğunuz, tiksindiğiniz ,hatta sevinç ifade ettiğiniz gönderilerden daha çabuk yayılıyor.

Çin’in Twitter’ı olan Weibo üzerinde 70 milyon gönderinin incelenerek yapıldığı araştırma, öfke unsuru içeren gönderilerinizin diğer insanları daha fazla etkilediğini gösterdi. Gönderiyi ilk paylaşan insandan esinlenilerek yada onun paylaştığı gönderileri kendi sayfalarında paylaşarak bu öfkenin bir çığ gibi büyüdüğü belirtildi.

Aslında sonuç hiç şaşırtıcı değil. Özellikle toplumsal sorunlara ve uluslararası çatışmalara yönelik yapılan öfke söylemleri Twitter’da da aynı etkiyi yaratıyor. Müşteriler ayrıca sosyal medyayı kötü müşteri hizmetlerine karşıda bir savunma aracı olarak görüyor.

Üzerinde çalışma yapılsın yada yapılmasın sosyal medyayla iç içe olan işletmeler, öfkeli gönderilerin zaten çok fazla etkili olduğunu biliyor ve marka imajlarına zarar vermemek için bu gönderileri ellerinden geldiğince azaltmaya çalışıyor. Çünkü kötü bir gönderinin küçük bir kıvılcımla başlayarak, bir orman yangınına dönebileceğini biliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde bir British Airways müşterisinin babasının bagajının kaybolması üzerinde, Twitter’da attığı öfke dolu söylem, şirkete oldukça zor zamanlar yaşatmış, virüs gibi yayılan tweet şirket imajını oldukça zedelemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir