Netflix 22 Yılda Nasıl 100+ Milyar Dolarlık Bir Şirket Oldu?

Netflix 22 Yılda Nasıl 100+ Milyar Dolarlık Bir Şirket Oldu?

Netflix’in nasıl milyon dolarlık bir şirket olduğunu anlamak için önce ”Netflix nasıl kuruldu?” sorusunun cevabı ile başlayalım.

Reed Hastings ve Marc Randolph 1997’de Netflix‘i (eski adıyla Kibble) kurduklarında, şirket bildiğiniz DVD’ciymiş. İnşallah korsan işine de girmemişlerdir. 🙂 Ama bakın, bu işi bile farklı yapmışlar. DVD’yi insanlara posta ile gönderiyorlarmış. Şimdi bakınca ne var bunda diyebilirsiniz. Ama ben kendimden biliyorum, soğuk, karlı kışlı havalarda evden çıkıp DVD’ciye gitmek çok zor oluyordu. Yani anlayacağınız Netflix ilk kurulduğunda da bir DVD’cinden fazlası aslında. Girişi güzel yapmışlar. Peki 20+ yılda bu adamlar ne yaptılar da Netflix, Amerika’daki bütün kablolu TV kanallarından daha fazla abone sayısına ulaşıp dünyanın en büyük TV ve film stüdyolarından biri oldu. Düşünseniz ya, 20 yıl önce DVD’ci açmışım Balıkesir’de şimdi Netflix’in rakibi olmuşum. 🙂

Neyse Netflix bu postayla DVD kiralama işinden bir başladı, sıfırdan tamamen yeni bir akış şirketi geliştirdi ve sonunda orijinal içerik yaratmaya yatırım yapmaya başladı.

İlgili İçerik: Netflix İstatistikleri 2019 [Güncel]

Netflix Nasıl 100 Milyar Dolarlık Bir Şirket Oldu?

1997-2006: Posta ile DVD Kiralamadan Algoritma ile Akıllı Önerilere

Netflix, ne kadar DVD’yi eve postayla gönderse de, 1997’de DVD kiralama işinin kralı Blockbuster diye bir firmaymış. Her ne kadar postayla gönderme işi Netflix için önemli bir unsur olsa da, maalesef Netflix hiçbir zaman en iyi eğlence dağıtım şirketi olamadı.

1997: Netflix maksimum 7 günlük kiralama politikasıyla yaklaşık 900 başlıklı bir video kütüphanesiyle ortaya çıktı. Nisan 1999’a kadar Netflix’in video kütüphanesi 3.100 başlığa ulaştı. Her bir kiralama için 50 cent ücret alan Netflix, 2000 yılının Ocak ayına kadar 5.200 başlığa ulaştı.

** Sitesi çok can yakacak türden o zamanlar… 🙂

netflixin kuruluşu

1999: Netflix yeni abonelik modelini duyurdu. Netflix üyeleri başlangıç fiyatı 15,95 dolar olan abonelik planı ile geri iade tarihi olmadan bir defada dört filme kadar kiralama imkânı kazandı. 99 yılı için fena işler değil aslında. 🙂 Peki bizim burada işler nasıldı? DVD’ci nüfus cüzdanımı rehin alıyordu yaaa resmen. 🙂 Sıkıysa filmi geri götürmeyeyim.

2000: Netflix, aylık 19,95 dolarlık abone planı ile lehine olan geri iade tarihi ve gecikme ücretini bıraktı.

netflix hikayesi

2002: Netflix 22 Mayıs’ta halka arz oldu. Şirketteki hisseler başlangıçta 15 dolar değerindeydi. O zamandan alacaktık Netflix’ten biraz hisse hayalleri kurmuyorum merak etmeyin. 🙂

2000-2003: Netflix hem gelir hem de abone sayısındaki artışlara rağmen, halen zararda bu yıllarda. Şirket  2002 yılının ilk çeyreğinde bile 4,5 milyon dolar zarar bildirmiş.

2003-2006: Netflix, film önerilerini kişiselleştirmeye yardımcı olan Cinematch sıralama algoritmasını kullanarak gelecekteki görüntülemeler için öneri sunarak abone deneyimini geliştirmeye devam etti.

2006‘nın sonuna gelindiğinde Netflix’in 6,3 milyondan fazla abonesi oldu ve sonunda kârlı bir şirket haline geldi. 2006‘da 80 milyon dolardan fazla kâr elde etti.

Birçok analist Netflix’in abonelik temelli modelinin 1999’daki uygulanabilirliğinden şüpheliyken, Netflix kiralama başına ödeme yerine istediğiniz kadar izlemenize olanak sağlayan bir hizmet sunarak kendini bu şekilde konumlandırdı. Bu hamle şirketin başarısı için kilit öneme sahip. Netflix’in erken büyümesinin arkasındaki asıl yeniliğin bu olduğu düşünülüyor.

Bu yıllarda şirket Cfem algoritması tarafından desteklenen öneriler sunarak Netflix’i daha kişiselleştirilmiş bir deneyim haline getirmek için büyük yatırımlar yapmaya devam etti.

Hastings, yatırımcılara yazdığı bir mektupta, Netflix’in 2007’deki büyüme stratejisini belirterek, gelecekte kiralamadan akışa geçmeyi öngörerek şirketin DVD abone tabanını büyütmeye odaklandı. En başından beri Netflix’in planı buydu.

Netflix, büyüme stratejisinin işe yaradığını biliyordu. İnsanların sevdikleri filmleri bulmasını ve kiralamasını kolaylaştırarak şirket nispeten küçük fakat büyüyen bir abone tabanı oluşturdu. Şirketin ne yaptığını kimse görmemiş olsa bile, onlar çevrimiçi yayın servisine geçmeden önce DVD kiralama işinde abone tabanını daha da genişletmek istediğini biliyordu. Rakipleri kısa vadeye odaklanırken, Netflix, şirketin daha da büyümesi için teknik kaynaklara yatırım yapmak ve geliştirmekle meşguldü.

2007: Netflix, çevrimiçi akış hizmeti olan Watch Now’ı tanıttı. Servis 1000 başlıkla yayınlandı ve Netflix’in aylık 5,99 dolar olan fiziksel DVD abonelik katmanına ücretsiz olarak dahil edildi.

2008: Netflix, Watch Now’ı Mac platformlarında kullanmaya başlamasından yalnızca bir hafta sonra DVD perakende satışlarını durduracağını duyurdu. Netflix, abonelerine 2.500’den fazla filme ve TV şovuna erişim hakkı veren birinci sınıf Amerikan kablolu TV ağı Starz ile ortaklığını açıkladıktan sonra duyuru bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

2011: Netflix, Qwikster adını verdiği DVD kiralama işini yeniden markalandığını duyurdu. Netflix, yayıncılık işini ve DVD kiralama işini iki farklı abonelik paketine bölmeyi planladı: Yayın için Netflix ve kiralamalar için Qwikster.

Bu kararı hem aboneler hem de yatırımcılarla şiddetle karşıladı. Söz konusu hamle, şirketin gelecekteki umutları hakkında tartışma yarattı ve bazıları Hastings’in liderliğini sorgulamaya başladı. Çünkü müşteriler fiziksel DVD kiralamak ve Netflix’in yayın hizmetine erişmek isterlerse iki ayrı abonelik ücreti ödemek zorunda kalacaklardı.

Yaz aylarında yürürlüğe giren karar ile ortaya çıkan fiyat artışı, yaklaşık 800 bin abonenin hizmetten vazgeçmesine neden oldu.

Yanlış kararlara ve Qwikster olayının ilk hasarına rağmen Netflix 2011’i iyi bitirdi. 2007’de Watch Now‘un başlaması ile 2011’in sonuna kadar, Netflix abone sayısı dört yılda % 283’lük bir artışla 6 milyondan 23 milyona çıktı.

2012 yılına gelindiğinde Netflix’in birkaç stüdyo ve medya yayıncısıyla olan ilişkileri gerildi. Netflix pastasından daha büyük bir dilim almak isteyen Starz, Netflix’le olan lisans sözleşmesini iptal etti; bu da Netflix’in yayın hizmetinden binlerce filmin kaybolmasına neden oldu. Diğer ağların içeriğini lisanslamak Netflix için giderek daha maliyetli ve karmaşık hale geldi ve bu nedenle şirket kendini yeniden yapılandırmak için daha farklı fikirler bulma yoluna gitti.

2013: Netflix ilk yüksek profilli orjinal prodüksiyonu olan House of Cards‘ı piyasaya sürdü. Netflix, Apple TV’de kullanıcı profilleri sunmaya başladı. Bu özellik Ağustos ayında tüm Netflix abonelerine sunuldu.

2015: Netflix 6 milyon dolarlık bütçeli ilk uzun metrajlı filmi Beasts of No Nation‘ı çıkardı.

2016: Netflix, aynı anda dünya çapında 130 ülkede yayına girdi. Netflix tek bir adımda küresel bir medya kuruluşu oldu. Sonuç olarak 2016’nın 4. çeyreğinde 7 milyondan fazla yeni abone kazandı.

2017: Netflix, 2018’de içerikleri için 8 milyar dolarlık harcama yapmayı planladı. 2017’nin 4. çeyreğinde 8,3 milyon daha yeni abonesi oldu.

Yavaş yavaş günümüze doğru gelelim…

Orijinal TV şovları ve uzun metrajlı film prodüksiyonları yüksek maliyetlere sahip olmasına rağmen, bu içerikler Netflix’in platformunda yer aldığında, Netflix’in yeni müşteriler çekmesi ve dünyadaki mevcut müşterileri elinde tutması daha kolay hale geliyor.

Netflix sadece ABD’de değil, dünyanın her yerinde televizyon izleme biçimimizi değiştirmek isteyen bir şirket. Bu yüzden internetteki video akışı Netflix’in en önemli ticari kararlarından biri.

Yurtdışı pazarlarda yeni abone bulmak için Netflix her bölgesel pazarda hücresel ve kablolu ağ operatörleriyle anlaşmalar yapıyor. Bu anlaşmalar sonuçlandırmak aylar hatta yıllar sürse de, karşılıklı olarak fayda sağlıyor. Netflix, bu sayede uluslararası reklam kampanyalarına veya lisans anlaşmalarına ihtiyaç duymadan yurtdışı pazarlarda milyonlarca yeni abone edinebiliyor.

Netflix, 20 yıldan daha kısa bir sürede, dünyanın en büyük eğlence prodüksiyon şirketlerinden biri haline geldi. Pek çok analist ve uzmanın elverişsiz olduğunu düşündüğü şeylerde bile Netflix sürekli yenilik yapmayı başardı.

Netflix İle İlgili En Çok Sorulan Sorular 

1- Netflix’in kurucusu kim?

Netflix’in kurucuları Reed Hastings ve Marc Randolph.

2- Netflix ne zaman kuruldu?

29 Ağustos 1997.

3- Netflix hangi ülkenin şirketi?

Netflix, 1997 yılında ABD, Kaliforniya’da kuruldu.

4- Netflix Türkiye’ye ne zaman geldi?

Netflix 2016 yılında Türkiye’de hizmete sunuldu.

Netflix kaç yıldır Türkiye’de?

Netflix, 2016 yılından beri Türkiye’de.

5- Netflix Türkiye ne zaman kuruldu?

Netflix, Türkiye’de 2016 yılında hizmet vermeye başladı. Fakat Netflix’in Türkiye’de resmi bir ofisi yok.

6- Netflix Türkiye yöneticisi kim?

Netflix’in Türkiye’de resmi bir ofisi yok. Netflix Türkiye yönetimini araştırdığım zaman karşıma çıkan ve haber sitelerinde Netflix Türkiye sorumlusu olarak isminden bahsedilen kişi, Netflix Türkiye, Ortadoğu ve Afrika İletişim Müdürü Artanç Savaş.

7- Reed Hastings kimdir?

Bu yazıyı yazarken insanlar Netflix’le ilgili en çok ne aratıyor diye baktım. Her başarılı şirket için mutlaka Google aramalarında olan bir şey buldum. 🙂 Netflix sahibi yahudi mi? Şaşırdık mı, hayır! Ama bu bizim konumuz değil. Reed Hasting, Netflix’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. 🙂

8- Netflix üye sayısı 2019

151.56 milyon. (17.07.2019)

9- Netflix Türkiye üye sayısı 2019

Netflix’in Türkiye’de 1.5 milyondan fazla abonesi var. (Aralık 2019)

10- Netflix’te en çok izlenen diziler nelerdir?

 • Stranger Things 64 milyon
 • The Umbrella Academy 45 milyon
 • La Casa de Papel 44 milyon
 • You 40 milyon
 • Sex Education 40 milyon
 • Our Planet 33 milyon
 • Unbelievable 32 milyon
 • Dead to Me 30 milyon
 • When They See Us 25 milyon
 • Elite 20 milyon

11- Netflix’te en çok izlenen filmler nelerdir?

 • Bird Box 80 milyon
 • Murder Mystery 73 milyon
 • Triple Frontier 52 milyon
 • The Perfect Date 48 milyon
 • Tall Girl 41 milyon
 • The Highwaymen 40 milyon
 • Secret Obsession 40 milyon
 • Always Be My Maybe 32 milyon
 • Otherhood 29 milyon
 • Fyre 20 milyon

12- Netflix tavsiyelerim

 • Sense 8
 • Love, Death & Robots
 • La casa de papel
 • Altered Carbon (Buna yeni başladım.)
 • Black Mirror

13- Netflix ABD içeriğinde gördüğüm yapımlar Türkiye’de neden yok?

Netflix Amerika arşivi tabii ki Türkiye’den kat kat fazla içeriğe sahip. Bunun nedeni ise, Netflix Türkiye’ye girmeden önce Netflix ABD’de bulunan içeriklerin bazılarının farklı yayın kuruluşları tarafından lisanslarının alınmış olması.

14- Netflix Türkiye’de olmayan diziler neden yok?

Telif haklarını Türkiye’den farklı kuruluşlar aldığı için Netflix Türkiye’de başka ülkelerde bulabileceğiniz, Friends gibi bazı içeriklere ulaşamıyabilirsiniz.

15- Netflix VPN ile izleme

Türkiye’de telif haklarından dolayı bazı dizi ve filmlere ulaşamadığınız için Netflix Amerika içeriğini izlemek isterseniz ya da Netflix’de ülke değiştirmek isterseniz VPN kullanabilirsiniz. Yalnız Netflix sürekli VPN’leri engellemek için çalıştığı için Netflix’de VPN sorunu yaşamanız da olası.

Yine de Netflix’in tüm içeriğine ulaşmak için denemeye değer VPN’ler:

 • ExpressVPN
 • NordVPN
 • CyberGhost
 • IPVanish
 • VyprVPN

18- Netflix Amerika fiyatları

 • Basic: 8.99 dolar.
 • Standard: 12.99 dolar.
 • Premium: 15.99 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir