Potansiyel Müşterilerinizin E-Mail’lerinizi Açmasını Sağlayacak Altın Kurallar

Potansiyel Müşterilerinizin E-Mail’lerinizi Açmasını Sağlayacak Altın Kurallar

Sosyal medya pazarlamanın popüleritesinin artmasıyla birlikte, e-posta pazarlama modası geçmiş olarak tanımlanmaya başladı. E-posta pazarlama her ne kadar böyle anılsa da, McKinsey & Co. ‘nun yeni yaptığı bir araştırma bu görüşün ne kadar yanlış olduğunu herkese kanıtladı. Araştırmaya göre e-posta pazarlama müşterilere ulaşmak için sosyal medya pazarlamdan çok daha etkili bir yol. Duyduğunuza inanamayabilirsiniz ama, e-posta pazarlama Facebook ve Twitter’ın toplam yaptığı etkiden 40 kat daha fazla etkili.

E-posta pazarlama kampanyalarının daha etkili olması tüm pazarlama e-posta’larının insanlar üzerinde eşit etki oluşturacağı anlamına gelmez. Peki bu etki nasıl oluşturulur? Yeni yapılan bir araştırma, bu etkiyi ortaya çıkarmak için gereken nitelikleri ortaya çıkarmış. Son 6 ay içinde 543 kampanyada gönderilen toplam 267 milyon e-posta’yı analiz eden Retention Science, e-posta yoluyla müşterilere ulaşmak isteyen firmalar için konu satırının önemini anlatmış.

Konu satırını 6-10 kelime arasında tutun

Konu satırını 6-10 kelime arasında tutmak % 21 açılma oranıyla, en iyi performansı göstermenizi sağlıyor. 5 ve daha az kelimeyle oluşturulan konu satırları % 16 açılma oranı ile ikinci sırada yer alıyor. 11-15 arası kelime kullananların e-posta’larının açılma oranı % 14 ile en minimal düzeyde. Buna rağmen e-posta’ların % 52’si 11-15 kelimelik konu satırlarına sahip.

E-mail’inizin okunacağı cihaz hakkında düşünün

E-posta’ların % 35’i mobil cihazlar üzerinden açılıyor. Akıllı telefon ekranlarında konu satırınızın 5 yada 6 kelimesinin gözüktüğü düşünüldüğünde, mobil pazarlama için daha kısa ve öz konu satırları oluşturmanın oldukça kritik bir öneme sahip olduğu çok açık.

Kişiselleştirilmiş bir yaklaşım içinde olun

İncelenen e-posta kampanyalarında görülmüş ki, konu satırında kullanıcı adı bulunan e-posta’lar diğerlerine oranla % 2.6 daha fazla açılmış. Kişiselleştirilmiş bir yaklaşımın etkisi ufakta olsa burada kendini göstermiş.

Bir filme ya da şarkıya atıfta bulunun

3.7 milyon e-posta ve 22 kampanya üzerinde yapılan ayrı bir Retention Science çalışması, konu satırında bir filme veya bir şarkı sözüne atıfta bulunduğunuzda e-posta’nın açılma oranı % 26, daha geleneksel konu satırlarının açılma oranının ise % 16 olduğunu saptadı. Tabi bu yaklaşımların hedeflediğiniz müşteri segmentine ve kişisel yaklaşımınıza göre değiştiğini unutmayın.

Flash satış kampanyaları hakkında tekrar düşünün

Flash satış kampanyalarının yaklaşık olarak % 80’inde konu satırı 20 kelimenin üzerinde. Oldukça fazla kelime kullanarak oluşturulan bu kampanyalar, kısa konu satırı bulunan kampanyalarla karşılaştırıldığında; daha kötü bir performansa sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir