Müşteri Verilerini Facebook Lead Reklamları İle Toplamaya Ne Dersiniz? [Uygulamalı]

Müşteri Verilerini Facebook Lead Reklamları İle Toplamaya Ne Dersiniz? [Uygulamalı]

Facebook birbirinden farklı reklam modellerini hayatımıza sokarak, hedef kitleye ulaşma yönünde reklam verenlere yardımcı olmaya tüm hızıyla devam ediyor.

Bugün de bu farklı reklam modellerinden biri olan ve müşteri verilerini toplamanıza yardım edecek, Facebook Lead reklamlarının nasıl verileceğini adım adım anlatacağım. Yalnız daha öncesinde Facebook lead (potansiyel müşteri toplama) reklamları nedir ve ne işimize yarar biraz buna değineyim.

Facebook lead (potansiyel müşteri toplama) reklamları, hedef kitlenizdeki müşterilerin formlarınızı doldurmasına olanak sağlayan bir reklam modeli. Bu reklam modeli sayesinde, Facebook hedefleme seçeneklerinde seçeceğiniz demografik özelliklere sahip insanların bilgilerini kolayca toplayabilirsiniz.

Lead reklamları ile reklamınızı gören kişi reklama dokunduğunda, hemen bir form açılıyor ve Facebook‘ta paylaştığınız e-mail adresiniz, telefon numaranız vb… gibi bilgiler otomatik olarak doldurularak, zamandan kazanmanız sağlanıyor. Tabi dilerseniz bu bilgileri silip, farklı bilgiler ekleyebiliyorsunuz.

Lead reklam modelinde insanlara; bülten, ücretsiz ebook, ürün demosu ya da fayda sağlayacak başka şeyler sunduğunuzda, geri dönüşümlerin fazlasıyla iyi olacağını düşünüyorum.

**Toplayacağınız veriler sayesinde Facebook‘ta daha sonra herhangi bir reklam verirken de bu verilerden yararlanabilirsiniz. Müşteri verilerinizi Facebook‘a yüklediğinizde, sadece bu kişilerin ve bu kişilere benzer kişilerin reklamlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

Facebook Lead (potansiyel müşteri toplama) Reklamları

İlk adımımız, her reklam vermeye çalıştığımız zaman yaptığımız gibi tabi ki Reklam Yöneticisi’ni veya Power Editor’ü açmakla başlıyor. Sonrasında reklam vereceğiniz hesabı seçerek, reklam oluştur butonuna basıyorsunuz.

facebook lead reklamları.001

Reklam oluştur dedikten sonra, Facebook karşınıza ”Reklam Verme Amacı” nızı seçmeniz için birbirinden faydalı birçok alternatifle çıkıyor. Bugün konumuz ”Lead” yani ”Potansiyel Müşteri Toplama” reklamı olduğu için seçmemiz gereken amaç belli.

facebook lead reklam verme.001

Kampanya amacını seçmenizle birlikte karşınıza sahip olduğunuz hangi sayfanın reklamını yapmak istediğinize dair bir alternatif çıkıyor. Eğer tek bir hesapta yönetici iseniz sorun yok, hemen hedef kitle ve bütçe bölümüne geçebilirsiniz. Yok birden fazla hesapta yönetici iseniz, o zaman reklam vermek istediğiniz sayfayı seçmeniz gerekiyor.

facebook lead reklamları nasıl verilir.001

Hedef kitle, bütçe ve görsel belirleme kısmı tüm reklam modellerinde aynı olduğu için buranın pek üstünde durmayacağım.

facebook lead reklamları ne işe yarar.001

Şimdi başlıyoruz…

İşte şimdi asıl anlatılması gereken bölüme başlıyoruz. Daha önce Facebook’ta Lead reklam oluşturmadıysanız, şimdi dikkatlice dinleyin.

Hedef kitleyi ve bütçeyi oluşturduktan sonra, reklam görselini yüklediğiniz kısmın altında aşağıda görebileceğiniz gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız.

Hemen formu oluştur butonuna tıklayarak, Lead Reklam oluşturma yönünde ilk adımınızı atabilirsiniz.

facebookta ilk kez lead reklamı oluşturma.001

Formu oluştur dediğiniz de, karşınıza ”Yeni Form” ve ”Mevcut Bir Formu Çoğaltın” şeklinde 2 alternatif gelecek. Bu reklam modelini ilk defa kullandığınızı varsayarak, şimdi de ”Yeni Form” oluştur kısmına tıklıyorum.

facebook lead reklamları.001

Bir sonraki adımda karşınıza gelecek olan ekrandan, dil seçimini Türkçe yaparak ve formunuza bir isim vererek; bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

facebook lead reklamları.001

Evet… Asıl işimiz şimdi başlıyor. Bu adımda müşteri verileri size ne için lazım bunu iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü bu alanda insanlardan hangi bilgileri toplamak istediğiniz yönünde size alternatifler verilmiş.

facebook lead reklamları.001

Hatta bu alternatiflerle de kalınmayıp, ilave olarak 3 soru ekleyebileceğiniz bir sistem de inşa edilmiş. Aşağıda sağ tarafta gördüğünüz ”İlave Sorular” bölümü, alternatif sorular ekleyebileceğiniz alanları kapsıyor. Fakat sormak istediğiniz soru, bu alanda bulunmuyorsa; o zaman kendi sorunuzu da oluşturabiliyorsunuz.

facebook lead reklamları.001

Diyelim ki kullanıcı bilgileri kısmında ”E-posta” ve ”Ad-Soyad” bölümünü seçtiniz ve ilave sorular kısmından da ”Bizden ne sıklıkla haber almak istiyorsunuz?” sorusunu işaretlediniz. Cevap kısmının 1,2,3, şeklinde değer listesi şeklinde oluşturabileceğiniz gibi açık uçlu sorular için, cevap alanını boş bırakabiliyorsunuz.

facebook lead reklamları.001

Şu an markaların en sevmediği belki de bu konuyla ilgili en ufak bir bilgilerinin olmadığı bölüme geldik. Neden mi böyle dedim?Çünkü genellikle yapılan yarışmalar için ya da Facebook sayfa kuralları hakkında gizlilikle ilgili bir şey yayınlamıyoruz. Ama burada işin içine kişisel bilgiler gireceği için en azından kişi bilgilerini kimseyle paylaşmayacağınıza dair bir taahhüt verebilirsiniz.

facebook lead reklamları.001

Bu adımda web adresini girin. Müşteriler formu gönderdikten sonra sitenizi ziyaret etmelerini isteyebilirsiniz.

facebook lead reklamları.001

İnsanlar reklamınıza tıkladıktan sonra görülecek ekran aşağıdaki gibi olacak. Bu nedenle bu alanı da doldurmanızda fayda var. Daha ilgi çekici başlık metinleri oluşturacağınız format, ürün ve hizmetlerinizi daha iyi tanıtmanıza yarayacaktır.

facebook lead reklamları.001

Bağlam kartı denilen ekranın ayrıntıları aşağıdaki şekilde karşınıza çıkacak.

facebook lead reklamları.001

Formunuzu inceleyin ve her şey yolunda görünüyorsa, form oluşturun kısmına tıklayın.

facebook lead reklamları.001

Son olarak reklamınızın nasıl gözükeceği ile ilgili görseli aşağıda bulabilirsiniz.

facebook lead reklamları.001

Kaynak: Paylaştığım son görsele ait kaynak


Instagram reklamlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için bana: sibel@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir