Müşteri Hizmetlerinizi Sosyal Medyaya Entegre Etmeniz İçin 4 Neden

Müşteri Hizmetlerinizi Sosyal Medyaya Entegre Etmeniz İçin 4 Neden

Şirketinizin bir hizmet e-posta’sı ve ücretsiz telefon numarası olabilir, fakat müşterileriniz size geleneksel yöntemlerle ulaşmak istemezse ne yapardınız hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmesiyseniz, sosyal medya müşteri hizmetleri yaklaşımını mutlaka düşünmelisiniz.

Müşteriler artık kendini düşüncelerini paylaşmak, sorunlarını dile getirmek ve markanızla ilgili eleştiri yapmak için beklemek istemiyor. Markalarla anlık etkileşim içinde olmak istiyorlar. Bu yüzden sosyal medyanın yükselişe geçmesiyle birlikte, markaların sosyal medya müşteri hizmetleri yaklaşımını değerlendirmesi gerekiyor. Çünkü bu yaklaşımın birçok artısı var.

İşte sosyal bir müşteri hizmet stratejisi yapmanız için 4 neden:

Hız

Günümüzün müşterileri artık müşteri hizmetlerine ulaşmak için markaların telefon numaralarına ulaşmak ve mail atmak ile zaman geçirmek istemiyor. İletişim kanalları arttığı içinde, müşteriler sorunlarına giderek hızlı cevap almak istiyor. Bu yüzden sosyal medyaya etkili bir şekilde müşteri hizmetlerini entegre ederseniz, müşteri sorunlarını daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Bu her iki tarafında zaman kazanması açısından fazlasıyla yararlı bir yöntemdir.

Kişiselleştirme

Bir müşteri müşteri hizmetlerini aradığında, sorununa çözüm bulunmadan önce birçok kişisel bilgisi istenir. Fakat bir müşteri sizin Twitter sayfanıza bir tweet atarak ya da Facebook sayfanıza yazarak temel bilgilerini otomatik olarak sizinle paylaşmış olur. Bugünün sosyal müşterileri size müşteri hizmetleri işlemlerini kişiselleştirmeniz için fırsat sunar.

Kolaylık

Müşteriler  sorunları olduğunda kendileriyle aynı dertte olan insanların tecrübelerinden faydalanmak ister. Özellikle forumlarda yaygın olan bu tecrübe paylaşma durumu, şimdi markaların sosyal medya sayfalarında da mevcuttur. Bu yüzden daha önce benzer sorunlarla karşılaşan kişilere profesyonel bir cevap verdiğinizde, diğer insanlarında bu bilgilerden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu da size fazlasıyla kolaylık sağlar.

Samimi bir ortam

Sosyal medyada müşterilerle etkileşiminiz anlık olarak gerçekleştiği için, insanlarla daha samimi bir ortamda iletişime geçebilirsiniz. Samimiyetin olduğu ortamda da her şeyin daha kolay olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Çünkü insanlarla ilişkileriniz ne derece samimi olursa, karşılığıda markanız açısından o derece fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir