Mobil Pazarlamayla İlgili Odaklanmanız Gereken Konular Nelerdir?

Mobil Pazarlamayla İlgili Odaklanmanız Gereken Konular Nelerdir?

Markalar için birçok pazarlama seçeneği mevcut. SMS’ten tutun, e-posta ile pazarlamaya, sosyal medya pazarlamadan, içerik pazarlamasına kadar birçok pazarlama çeşidi potansiyel müşterilere ulaşmak için firmalara yardımcı oluyor. Fakat bugünlerde pazarlama adına en çok odaklanılması gereken pazarlama çeşidi mobil pazarlamadır.

Peki, mobil pazarlama hakkında neler biliyorsunuz? Mobil pazarlamayla alakalı odaklanmanız gereken konular nelerdir?

İşte mobil pazarlamayla ilgili odaklanmanız gereken konular:

Mobil sosyal medya

Markanız Facebook’ta, Twitter’da veya LinkedIn’de yer almıyorsa, şirketiniz ve markanız adına çok büyük fırsatları kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya etkisi her iş kolu için farklı olsa da, bu etkiyle değişen ve gelişen pazarın, büyük küçük tüm şirketler üzerindeki etkisinin yadsınamaz olduğu bir gerçek.

Özellikle mobil cihazlar için, Facebook size uygulamaları tanıtmak ve kullanıcı tabanını artırmayı kolaylaştırmak için, bir “App Install” reklam birimi sunuyor. Instagram, Snapchat ve Pinterest gibi diğer sosyal medya platformları da kendi siteleri için mobil reklam ürün seçenekleriyle markalara yardımcı oluyor.

Mobil banner reklam

Mobil banner reklam kurulduğu günden beri birçok değişiklikler geçirmiş bir reklam biçimidir. İlk kurulduğunda 120×20 olan mobil banner, daha sonra bazı telefonlar için büyüyerek 320×50 oldu. Şimdi çok farklı formatlarda (genişletilebilir, slayt şeklinde vb..) mobil banner reklam var ve her formatı reklam verenler için farklı fırsatlar sunuyor.

Geleneksel mobil banner reklamları 300’den fazla mobil reklam ağ desteği ile binlerce kişiye ulaşmanızı sağlıyordu. Fakat yeni banner reklam formatları reklamcılara farklı ihtiyaçlar için bir çok farklı seçenek sunuyor. Örneğin 2013 Haziran’da IAB mobil banner için birkaç farklı seçeneği piyasaya sürdü. (Tüm banner içinde zengin içerik ve videolara müsaade eden film şeridi ve tam sayfa esnek banner.)

Mobil video

Büyük ekranlı ve oldukça hızlı olan akıllı telefonlar sayesinde, telefondan video izleme oldukça popüler bir hal aldı. Bu nedenle mobil video reklam popülaritesi arttı ve TV reklamlarının ulaşamadığı yerlere ulaşmak isteyen firmalar için yeni bir fırsat doğdu.

İnsanlara videolarınızı ulaştırmanın en kolay yolu sosyal medya kanallarından geçiyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları video pazarlama için oldukça kullanışlı. Ayrıca Vine ve Instagram gibi mobil video oluşturmanıza yardımcı popüler uygulamalarda, kolay ve yaratıcılık gerektiren videolar oluşturmanıza yardımcı oluyor. Birçok popüler markanın videolarını bu uygulamalarda bulmanızın sebebi, mobil videonun ne kadar güçlü olduğunun bir göstergesi.

Yerel mobil reklamlar 

Reklam verenler yerel mobil reklamları oldukça seviyor. Bu reklamlar çoğunlukla lokasyon bazlı olduğu için, yerel işletmelerin mobil reklamlar sayesinde potansiyel müşterilerine ulaşması daha kolay oluyor. LinkedIn, Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformları bu formu benimsemiş durumda. Hepsi yerel reklam ürünlerinin tanıtımını yapıyor.

Özellikle mobil reklamlarla akıllı telefon kullanıcılarına ulaşmak isteyen yerel işletmeler, bu yolla oldukça fazla kazanç sağlayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir