Mobil Kullanıcılar İçin Web Sitenizi Optimize Etmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

Mobil Kullanıcılar İçin Web Sitenizi Optimize Etmeden Önce Sormanız Gereken Sorular

İnsanlar her geçen gün mobil dünyaya doğru kayıyor. Alışveriş yaparken, oyun oynarken, bir şeyler okurken genellikle tabletleri veya akıllı telefonları tercih ediyorlar. İnsanlar mobil cihazlarla bu kadar içli dışlıyken, firmaların bunu görmezden gelmesi tabi ki beklenemez.

Mobil satın alma gücünün artması ve mobile uyum sağlayan firmaların daha popüler hale gelmesiyle birlikte; küçük, büyük tüm işletmelerin mobile uyum sağlaması gerekir.

Peki web sitenizi mobile uyumlu hale getirmeden önce kendinize sormanız gereken sorular nelerdir?

İşte konuyla ilgili dikkat çekici sorular:

1. Web sitem mobil cihazlar üzerinde iyi görünüyor. Peki web sitemin akıllı telefonlar da ve tabletlerde iyi görünmesi, markamı daha değerli kılacak mı?

İnsanlar her geçen gün mobil cihazlara daha bağımlı hale geliyor. Bu yüzden işletmelerin geleceği mobilden geçiyor. Mobil kısa bir süre önce trend olduğu için kullanılıyordu. Fakat şimdi her işletmenin mutlaka uygulaması gereken bir kural halini aldı.

Eğer mobile uyumlu hızlı bir altyapınız yoksa, gelirlerinizin yakın zaman azaldığını ve rakiplerinize müşterilerinizi kaptırdığınızı göreceksiniz.

2- Mevcut web sitemin özel bir mobil sürümünü mü kullanmalıyım? Yoksa mobili mevcut web siteme duyarlı mı yapmalıyım?

2 seçeneğiniz var. Ya tek bir web sitesinin ekran görüntüsündeki içeriği farklı cihazlara ve tarayıcı türleri için uyumlu bir hale getireceksiniz ya da ana web sitenizden ayrı, bağımsız ve özel bir mobil web sitesi oluşturacaksınız.

Uzmanlar web sitenizi her cihaz için uyumlu hale getirmenizi öneriyor. Google ve Bing gibi dünya devlerinin de böyle yaptığı düşünüldüğüne, en mantıklı seçim bu gibi gözüküyor.

3- Web sitemi mobile uyumlu hale getirmek için profesyonel bir yardım almalı mıyım? Yoksa bunu kendim yapabilir miyim?

Özellikle küçük bir işletmeyseniz bunu profesyonellere bırakmanız sizin için en iyi seçenek olacaktır. Mobil optimizasyon genellikle çok karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. Sizin amacınız ise bir an önce, zaman kaybetmeden mobile geçmek olmalıdır.

4- En iyi mobil optimizasyon seçenekleri nelerdir?

Her bütçeye uygun birçok optimizasyon seçeneği mevcutur. Bu optimizasyonu sağlayan en popüler şirketler ise WordPress, GoDaddy ve SquareSpace’dir. Mobil dostu bu siteler size çekici web sitesi tasarımları, özellikleri ve temaları sunar. Ayrıca bir çok premium eklenti ile sitenizi dahada canlandırır.

5- Bir mobil sitede var olması gereken özellikler nelerdir?

Gerekli olan mobil özellikler web sitenizi ne için kullandığınıza göre değişir. Örneğin, bir e-ticaret sitesi değilseniz, sitenizde bir alışveriş sepetinin bulunması işinize yaramaz. Fakat online olarak satış yapıyorsanız, mobil tasarımınızda mutlaka bir tane alışveriş sepeti bulunmalıdır. Eğer perakendeyle ilgili bir iş yapıyorsanız; firmanızın adresinin ve çalışma saatlerinizin ekranınızda göründüğünden mutlaka emin olmalısınız.

Tüm işletmelerde bulunması gereken temel özelliklerden biride tıklanabilir telefon numaralarının olmasıdır. Bu özellik potansiyel müşterilerinizin kolaylıkla size ulaşmasını sağladığı için, asla göz ardı edilmemelidir.

6- Sosyal medya entegrasyonu hakkında bilmem gereken nedir?

Sosyal medya entegrasyonunu ücretsiz reklam gibi düşünün. Örneğin; bir otele ya da moda şirketine sahipseniz, görsellere daha çok önem vereceğiniz için, Instagram ve Pinterest  gibi özel platformları mobile entegre etmek oldukça mantıklıdır. Ayrıca mobile uyarladığınız sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarına kısıt koymamakta, şirketinize artı katacaktır.

7- Mobil sitemi test etmem ne işe yarar?

Mobil sitenizi test etmek potansiyel işlevsellik konularında ve kötü linkleri keşfetmeniz için size yardım eder. Bu yüzden çeşitli cihazlar ve web tarayıcıları için sitenizi test ettiğinizden emin olun. Mobil sitenizde neyin çalışıp çalışmadığını, neyin işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için test işlemini mutlaka yapın, asla göz ardı etmeyin.

8-Mobil stratejimin başarısını nasıl ölçerim?

Mevcut araçlar içerisinde en popüler ve kullanıcı dostu olan, web sitenizin trafiğini ölçmeye ve analiz etmeye olanak sağlayan araç Google Analytics’tir.

9- Mobilde kaçınmanız gereken yaygın hatalar nelerdir?

Kaçınmanız gereken en büyük hatalardan biri içeriğinizi incelemek isteyen kullanıcıların cihazlarına yanlış optimizasyonları göndermektir. Eğer Android bir telefona sitenizin web versiyonunu yada iPad’i olan birine web sitenizin akıllı telefon versiyonunu yollarsanız, müşterilerinizi hızla kaybedebilirsiniz.

Diğer yaygın hatalar şu şekildedir: Kalabalık tasarımlar yüzünden insanların istediği linke tıklayamaması, mobil bant genişliğine optimize edilmemiş görüntüler, insanları karmaşık formları doldurmak için zorlamak ve çeşitli uygulamaları indirmeleri için insanları sürekli taciz etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir