McAfee Rapor: Siber Suçların Maliyeti 600 Milyar Dolara Yaklaştı

McAfee Rapor: Siber Suçların Maliyeti 600 Milyar Dolara Yaklaştı

McAfee‘nin Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) ile ortaklaşa yürüttüğü The Economic Impact of Cybercrime – No Slowing Down (Siber Suçun Etkileri) raporuna göre, siber suçların işletmelere maliyetinin 600 milyar dolara yaklaştığı belirlendi.

Rapor, bankaların hala siber suçluların en sevdiği hedef olmaya devam ettiğini ve ulus devletlerin siber suçların en tehlikeli kaynağı olduğunu bildirdi. Rapora göre,Rusya, Kuzey Kore ve İran finansal kurumlara saldırmada aktifken, Çin, siber casusluk alanında en aktif olan ülke.

CSIS Kıdemli Başkan Yardımcısı James Lewis “Araştırmamız, Rusya’nın siber suçların lideri olduğunu gösterdi. Rejimini finanse etmek için kriptokrasi hırsızlığını kullanan Kuzey Kore ikinci sırada… Aslında şu an sadece Kuzey Kore’yi değil, aynı zamanda Brezilya, Hindistan ve Vietnam da dahil olmak üzere giderek artan sayıda siber suç merkezi görüyoruz.” dedi.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Asya, Doğu Asya ve Pasifik, Güney Asya, Latin Amerika ve Karayipler, Sahra altı Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki siber suç oranlarının ölçüldüğü raporda, beklenildiği gibi zengin ülkelerde siber suçlardaki kayıplar daha fazla.

Kaynak: Security Magazine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir