Hangi Renkler Markanızın Farkındalığını Artırır?

Hangi Renkler Markanızın Farkındalığını Artırır?

Bugüne kadar renklerin insan davranışları üzerindeki etkileri hakkında düşünmemiş olabilirsiniz, fakat renklerle ilgili bu karmaşayı satın alma kararlarımızda ister istemez her gün yaşıyoruz. Üzerinde binlerce çalışma yapılan ve davranışsal psikolojinin bir dalı olan renk psikolojisi,  satış potansiyelini artırmak isteyen markalar için üzerinde durulması gereken hassas konulardan biri. 

Valencia Politeknik Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi tarafından yapılan ilginç bir çalışma tam da bu konu üzerine. Araştırmayı yapan bu iki üniversitede, insanlara beyaz, krem, kırmızı ve turuncu fincanlarda sıcak çikolata servisi yapılıyor. İçecekler aynıyken, turuncu ve krem rengi fincanlardan içen gönüllüler, bunların diğer fincanlardakilere oranla daha lezzetli olduğunu iddia ediyor. Fincandakilerin hepsi aynıyken sizce neden böyle bir sonuç ortaya çıkıyor?

Zihnimizde her rengin algısının farklı olması muhtemelen bizi farklı davranışlara sevk ediyor. Loyola, Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, renkler %80’e varan bir oranla marka farkındalığını artırıyor ve farklı düşünmemizi sağlıyor.

Yukardaki araştırmalar sadece fiziksel ürünler için geçerli değil. Online’da da durum aynı. Tüm renklerin iç içe girdiği bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, sayfaya odaklanmanız zor olacağı için muhtemelen sayfayı hemen terk edersiniz. Fakat apple.com gibi bir siteyi ziyaret ederseniz; beyaz, gümüş ve gri renk uyumu ile başarılı şekilde tasarlanmış, güzel ve net fotoğraflarla bezenmiş bir tablo ile karşılaşacaksınız. Bu da satın alma davranışınız üzerinde kesinlikle etkili olacak.

Renk kombinasyonlarının insanların tepkilerini ve davranışlarını etkilediği çok açık. Bu nedenle markanız adına bir pazarlama kampanyası yaparken renkleri iyi seçmeniz çok önemli.

Markanızın gerçek DNA’sını çağrıştıran bir renk paleti ile pazarlamasını yapacağınız ürünlerde büyük başarı elde edebilirsiniz. Paletteki renkleri nasıl seçeceğim diyorsanız, aşağıdaki listeye göz gezdirin ve dünyaca ünlü markaların seçimlerinin hangi yönde olduğunu görerek; renk seçim stratejinize bir yön verin.

  • Mavi: Tipik olarak güç, güvenilirlik ve sadakat ile ilişkili. IBM, Lowe’s, AMEX, ve Hewlett-Packard gibi markalar, logolarında mavi rengi kullanıyor.
  • Turuncu: Eğlence, heyecan, aksiyon, sıcaklık ve tutku ile ilişkili. Nickelodeon, Amazon, Fanta ve Firefox turuncu renge odaklanmış markalar.
  • Kırmızı: Enerji ve güç anlamına geliyor. Ayrıca genç ve cesur bir renktir. Coca-Cola, Virgin, Target ve Netflix gibi markalar kırmızının en önemli temsilcilerinden.
  • Yeşil: Zenginliği temsil eder, bu yüzden Fidelity, H&R Block ve TDAmeritrade gibi finansal hizmet firmaları bu rengi kullanır. Yeşil ayırca doğayı temsil eden bir renk olduğu için Animal Planet, Greenpeace ve Whole Foods gibi markalar logolarında da yeşili kullanıyor.
  • Sarı: Mutluluk, iyimserlik ve samimiyet göstergesidir. McDonald’s, Hertz, Nikon, Best Buy ve IKEA bu yüzden logolarında ara renk olarak sarıyı kullanıyor.
  • Pembe: Romantizmi, kadınsı sevgiyi ve sıcaklığı temsil ediyor. Victoria Secret, Baskin Robbins ve Barbie pembe rengi kullanan markalar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir