Markam İçin Neden Instagram Stories (Hikayeler) Kullanmalıyım?

Markam İçin Neden Instagram Stories (Hikayeler) Kullanmalıyım?

Instagram aldı başını gidiyor.

Neden mi?

Çünkü Instagram; Facebook’tan sıkılan, Snapchat kullanmayan ya da kullanıp da Instagram hikayeleri de hayatının bir parçası haline getiren tüm insanları sevgiyle kucakladı. Gün geçmedi ki Instagram Stories‘e yeni bir özellik gelmesin…

Evet! Evet! Facebook durmuyordu… Önce Instagram’ı alıyor, sonra Whatsapp’ı, sonra Snapchat’i almak istiyordu. Alamıyordu… 🙂 Ama boş durur mu? Durmadı… Durdurulamadı ve sonunda Snapchat neymiş ya, ben daha kralını yaparım dedi ve şu an Instagram hikayeleriyle başarıya koşuyor. Başarıya koşuyor diyorum çünkü son istatistikler Snapchat’in düşüşte Instagram Stories’in yükselişte olduğunu gösteriyor.

Tabii durum böyle olunca bizim tarafta gözler markaların bu mecrada neler yapması gerektiğine odaklanıyor. Ben şahsen tüm markaların Instagram Hikayeler platformunu sosyal medya stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak görmesi gerektiğine inanıyorum.

Peki bunu neden söylüyorum:

  • Instagram Stories yüksek etkileşim oranına sahip. Ocak ayından beri günlük 150 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.
  • Instagram Stories’deki hikayelerin açılma oranı Snapchat’inkine oranla %28 daha fazla.

** Ayrıca bir bağlantıya sahip ”Hikaye” gören kişilerin % 15-25’i hızlıca bu linke tıkılıyor. (Yani yukarı kaydırıyor, kesin görmüşsünüzdür Türkiye’deki markalarda…) Yani bu da kullanıcıların bu platformda markalarla daha ilgili olduğunun kanıtı.

”Ne linki yahu?” diyorsanız, ”Kormayın!” Bu özellik şu anda tüm Instagram kullanıcılarında yok. Ama Aralık ayında tüm kullanıcılar için aktif edileceği konuşuluyor.

  • Hikayeler kısmına tıkladığınızda, tam bir mobil ekran deneyimi yaşıyorsunuz. Yani ne demek bu? Sizin verdiğiniz mesajın dışında sağda solda başka bir şey kullanıcının dikkatini dağıtmıyor. Tam anlamıyla o an kullanıcı ile baş başasınız demek. Demem o ki, ”Mesajınızı doğru verin!”
  • Stories’te reklam yapmaya başlarsanız, hikayenizin sürekli kullanıcıların önüne düşmesi garanti. 🙂 Biliyorsunuz artık organik olarak bir Instagram postunun kullanıcıların önüne düşmesi çok zor. Bu nedenle ben yeniliklerden faydalanalım derim…

Kaynak: techcrunch, marketingland, GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir