Markaların Sosyal Medya Kampanyalarında Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Markaların Sosyal Medya Kampanyalarında Dikkat Etmesi Gereken Kurallar

Sosyal medyanın sürekli büyüme etkisi göstermesi, işletmeler için oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Mevcut ve potansiyel müşteriler ile iletişime geçebildiğiniz, ürün ve hizmetleriniz ile farkındalık yaratabildiğiniz sosyal medya platformları, her müşteriniz ile tek tek ilgilenmek için size bir çok fırsat sunar. Sosyal medya pazarlama sayesinde insanların dikkatini kısa sürede ürün ve hizmetlerinize çekebilir ve onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Fakat iyi bir stratejiniz yoksa bu durum markanız için hiçte iyi olmayan sonuçlar doğurur. Bu yüzden iyi bir sosyal medya stratejisi bu işin anahtarıdır. İşiniz ve hedeflerinizle uyumlu olan çok net bir strateji için yeterli personel, zaman ve bütçe ayırdığınızda bu markanıza fazlasıyla katkı sağlayacaktır. Stratejinizi destekleyecek kampanyalar ise, markanıza olan geri dönüşü fazlasıyla arttıracaktır. İşte bu yüzden bir sosyal medya kampanyası düzenlerken çok dikkat etmeniz gereken püf noktalar vardır. Şimdi bu püf noktaların neler olduğunu inceleyelim:

Neler Yapılmalı:

Kullandığınız sosyal medya platformlarını analiz edin

Markanızla ilgili tüm sosyal medya platformlarındaki tartışmaları, değerlendirmeleri analiz edin ve buna göre hangi sosyal medya platformunda, nasıl bir kampanya düzenleyeceğinizi belirleyin. Analizinizi yaparken, sosyal medya platformlarının genel takipçilerini de göz önüne alın. Çünkü Twitter ve Facebook taraftarlar arasında tartışmaların daha çok yaşandığı platformlar iken, LinkedIn gibi platformlar daha resmi bir ses gerektirir.

Hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirleyin

Her sosyal medya platformunun ayrı bir kültürü vardır. Bu yüzden her sosyal medya platformunda aynı kampanyayı uygulamazsınız. Her sosyal medya platformunda amacınız ürün ve hizmetlerinizi insanlara tanıtmak veya marka farkındalığı yaratmak olacağı için, buna göre bir strateji belirlemeniz gerekecek.

Tutarlı içerik sağlayın

Takipçilerinize ürünleriniz ve verdiğiniz hizmetler ile ilgili tutarlı içerikler sağlayın. Yapacağınız kampanyayı abartmadan, takipçilerinizin /fanlarınızın yanlış anlamasına mahal vermeden sade bir dille anlatın.

Sosyal medya platformlarını neden kullandığınızı net bir şekilde ifade edin

Bir sosyal medya kampanyası yapmadan önce, marka farkındalığı yaratmak için mi yoksa ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için mi bu platformu kullanıp kullanmayacağınıza karar verin. Bu iki durum karşısında uygulayacağınız strateji birbirinden çok farklı olacağı için, bu platformları neden kullandığınızı net bir şekilde ifade etmeniz gerekecektir.

Nelerden Kaçınılmalı:

Sosyal medyanın sadece bir aşama olduğunu düşünmeyin

Sosyal medya ile ilgili ilk heyecanınız geçmiş olsa bile bu mecrayı göz ardı etmemeniz gerekir. Çünkü sosyal medya online dünyada bir standart haline gelmiştir ve yapacağınızı her kampanya sizi bir adım daha ileri götürecektir.

Takipçilerinizin önemini unutmayın

Takipçileiriniz ve fanlarınız yaptığınız kampanyanın başarılı veya başarısız olmasına çok etkilidir. Bu yüzden kampanya stratejinizi sizi seven kitlenin beğendiği, üzerinde tartıştığı şeyler etrafında inşa etmelisiniz.

Yalınlaştırılmış bir strateji belirleyin

Bir sosyal  medya kampanyası veya stratejisi oluştururken, PR’dan tutun metin yazarlığına kadar tüm şirket bu plana dahil edilmelidir. Oluşturulan bu strateji tüm işinizi yansıtacağı için, yalınlaştırılmış bir strateji kullanmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir