Markaların Çoğu Sosyal Medyadaki Müşteri Şikayetlerini Yönetmeye Hazır Değil

Markaların Çoğu Sosyal Medyadaki Müşteri Şikayetlerini Yönetmeye Hazır Değil

Sosyal Medya Pazarlama Üniversitesi’nin (SMMU) yayınladığı son araştırmaya göre, markaların yarısından fazlasının (% 55.5) sosyal ağlar üzerinde yapılan olumsuz yorumlarla uğraşmak için etkili bir stratejileri yok.

Markaların %24.5’i olumsuz yorumlarla başa çıkmak için bir strateji geliştirme sürecinde, %7.6’sı etkisiz bir stratejiye sahip, % 23.4’lük dilimin yerinde bir stratejisi yok ve bu stratejilerini geliştirmek gibi bir planları da yok.

** Rapor 1.036 pazarlamacı, sosyal medya stratejisti, C-Seviye yönetici ve girişimcilerin cevapladığı anket verilerine dayanmaktadır.

Diğer önemli bulgular:

  • Katılımcıların % 26.1’i negatif sosyal mesajlarının sonucunda marka itibarının zedelendiğini,  %15.2’si müşteri kaybettiğini ve % 11.4’ü gelir kaybettiğini belirtiyor.
  • Markaların % 58.2’si sosyal medya üzerinden ara sıra müşteri şikayetleri aldığını, % 10.9’u  sık sık şikayet aldığını ve % 4.9’u çok sık şikayet aldığını söylüyor.
  • Markaların sadece % 17.6’sı sosyal medya müşteri şikayetlerine bir saat içinde yanıt vermeye çalıştıklarını,  % 52.2’si  en çok 24 saat içinde yanıt verdiğini, % 21.4’ü nadiren ya da hiç cevap vermediğini söylüyor.

Araştırma Hakkında: 10-13 Şubat 2014 tarihinde yürütülen bu araştırma, 1.036 pazarlamacı, sosyal medya stratejisti, C-Seviye yönetici ve girişimcilerin cevapladığı anket verilerine dayanmaktadır.

Sosyal Medya Pazarlama Üniversitesi Hakkında (Social Media Marketing University): Sosyal Medya Pazarlama Üniversitesi (SMMU) dünyanın en büyük sosyal medya eğitim programıdır. Kurslar sosyal medya ve online pazarlama konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden bazıları tarafından verilir. Program şu anda yaklaşık 3.000 mezuna sahiptir. 65.000 ‘den fazla işletme sahibi ve iş profesyoneli SMMU’da sosyal medya web seminerlerine katılmıştır. Daha fazla bilgi için www.smmu.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir