Marka İpuçları: 6 Büyük İsimlendirme Hatası

Marka İpuçları: 6 Büyük İsimlendirme Hatası

Marka ismi oluşturma, bilim ve kişisel bir süreçten daha çok bir sanat olduğundan, bir şirket için iyi bir isme sahip olmak çok önemlidir. Buradaki önemli nokta, sadece tüketiciye karşı iyi bir marka bilinirliğine sahip olmak değil, aynı zamanda gerçek anlamıyla iyi bir isme sahip olmaktır. Çünkü yanlış ismi seçerseniz markanız  görünmez olur. Doğru isimleyse, müşterilerin ilgi odağı olabilirsiniz.

Burada hemen hemen her işletme sahibinin, markasına isim verirken düştüğü hataları sizlerle paylaşacağım. İşte 6 büyük marka isimlendirme hatası:

1- Herkes Gibi Olmak

İnsan doğası gereği işe yarayan her şeyi kopyalamak ister. Çok iyi bilinen bir markanın özendirici olmasının sebebi budur. Ancak her marka zamanla ve parayla bu bilinilirliğe sahip olur.

Marka ismi oluştururken rakiplerinizi kopyalama iç güdüsünden vazgeçin. Rakipleriniz gibi olmaya çalışmayın. Özgün şeyler üretin.

2- Tüketici İhtiyaçlarını Önemsememek

Adlandırma yapmadan önce, marka konumlandırmanızı yaptığınızdan emin olun. Kitlenizin ne istediğini ve ihtiyaçlarının neler olduğunu iyi anlayın. Buna göre hareket edin.

3- Aşırı Açıklayıcı Olmaya Çalışmak

İyi bir marka adı bir giriş noktasıdır, prospektüs değildir. Hedef kitlenize her şeyi anlatarak değil, onlara gizemli noktalar bırakarak ilgi çekmeniz gerekmektedir. Bu yüzden onların dikkatini çekmek için direkt mesaja odaklanmalısınız. Kalan boşlukları da ambalaj, reklam vb… şeylerle müşterilerinizin doldurmasını beklemelisiniz.

Amazon ve cheapbooksonline.com (ucuz kitap mağazası, oldukça açıklayıcı) arasındaki farkı hissedebiliyor musunuz? Amazon güçlü ve merak uyandırıcı bir isimken, diğer isim hedef kitleye tüm detayları veriyor.Tamamen genel ve unutulabilir.

4- Kışkırtıcı Olmaktan Korkmak

Bazen markanın çok ilgi çekmemesi için, kışkırtıcı olmayan bir isim seçmesi gerekir. (Tipik bir örnek olarak, Philip Morris şirketler grubu isminin sadece sigara markalarıyla anılmasından dolayı rahatsızlık duyduğu için, adını Altria olarak değiştirmeye karar vermiştir.)

5- Yenilikleri Göz Ardı Etmek

Moda doğası gereği sürekli değişir. Adlandırma eğilimleri de değişebilir, fakat iyi seçilmiş bir kelime (ya da kelimelerin) sihirli bir şekilde aynı kalması muhtemeldir. Bu yüzden  gelecek yıllardaki yenilikleri de düşünerek,  gururla söylenebilmesi muhtemel bir ad seçin.

6- Okunması ve Söylenmesi Zor Kelimeler Seçmek

Eğer derin bir isim oluşturma projesi içindeyseniz, markanızın büyüsü açısından nasıl telaffuz edildiğine dikkat etmelisiniz. Çünkü markanızı okumak veya söylemek kolay olmadıkça, insanlar bunu yanlış yorumlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir