Marka Bağlılığı Açısından En İyi Sosyal Ağ Hangisi?

Marka Bağlılığı Açısından En İyi Sosyal Ağ Hangisi?

Yazının başlığına baktığınızda, eminim ilk aklınıza gelen sosyal ağ isimleri: Facebook ve Twitter oldu. Fakat üzülerek söylemeliyim ki, yanıldınız. L2 Think Tank tarafından yapılmış yeni bir araştırma marka bağlılığı açısından en iyi sosyal ağın Instagram olduğunu söylüyor. Facebook ve Twitter ile karşılaştırıldığında, Instagram‘ın aylık kullanıcı sayısının 150 bin olması, belki akıllarda şüphe yaratabilir; fakat en iyi 249 marka üzerinde yapılan araştırma gösterdi ki: Instagram‘da markalar üzerindeki etkileşim oranı Facebook’a oranla 15 kat daha fazla.

Ayrıca Twitter ve Google+ da, Instagram’ın gerisinde kalan isimler.

Peki etkileşimin bu denli fazla olduğu Instagramda daha çok kullanıcı tarafından takip edilmek için neler yapmalısınız? İşte size önemli ipuçları:

  • Fotoğraflarınızda mutlaka hashtag ( etiket) kullanın. Hashtag kullanmak sizi aramalarda daha bulunabilir yapacaktır.
  • Popüler hashtagleri kullanmak sizin için kolaylık sağlar. Fakat içerikle hashtag arasıda bir bağlantı olmadığı zaman, güvenilirliğiniz azalır. Bu yüzden mutlaka içeriğinizi destekleyen hashtag’ler kullanın.
  • Hesabınızı mutlaka aktif olarak yönetin. Bir gün 10 fotoğraf paylaşıp, bir hafta bu sosyal ağa girmezsiniz bu durum takipçilerinizin hoşuna gitmeyecektir. Bu yüzden her gün insanları sıkmayacak derecede paylaşımda bulunup, dengeyi sağlayın.
  • Tüm fotoğraflarınızda aynı filtreyi kullanmayın. Her filtreyi deneyerek, fotoğraflarınız üzerinde farklı bir dizi oluşturmaya çalışın.
  • Paylaşım yaparken sizi takip eden insanlardan çekinmeyin. Fakat hassas konularda da paylaşım yaparken dikkatli olun.
  • Takipçilerinizin sorularına, yorumlarına ve eleştirilerine mutlaka cevap verin. Onlara kendilerini değerli hissettirseniz, diğer insanları da çekmeniz kolaylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir