Linkedin Reklamları Sektörünüze Uygun Mu? Muhtemelen Hayır!

Linkedin Reklamları Sektörünüze Uygun Mu? Muhtemelen Hayır!

Birine Linkedin reklamlarını tavsiye etmek istiyorsanız, bence 2 defa düşünün. Çünkü direkt aranız açılabilir. Özellikle de linkedin reklam maliyetlerini az çok biliyorlarsa, ”Sen benle dalga mı geçiyorsun kardeşim yaaa… Biz patronu daha Facebook’a reklam vermeye ikna edemiyoruz, sen kalkmış Linkedin reklamlarından bahsediyorsun.” (Acı bir diyalog 🙂 )

Bu konuda olası bir sohbet muhakkak böyle oluyordur. Bugüne kadar denemediyseniz, mutlaka deneyin. Maliyetleri söyleyince insanların sizden nasıl buz gibi soğuduğunu göreceksiniz.

Konuya dönüyorum. 🙂

Neden mi bu insanlar bizden buz gibi soğuyor? Bana göre bunun iki nedeni var.

  1. Linkedin’in, diğer sosyal medya reklam maliyetlerine oranla çok daha pahalı olması.
  2. İşe yaramıyor olması.

Bu nedenleri yazmak kolay. Ama kime göre, neye göre demeden de edemiyorum. İnsanlardan da bu geri bildirimleri duyduğumda, sorduğum soru oldukça basit oluyor: ”Hangi sektördesiniz ve hedef kitleniz kim?”

Linkedin’de kim reklam vermeli?

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Linkedin’e reklam verip de en iyi sonucu alan 3 sektör aşağıdaki gibi:

  • Yüksek değerli B2B ürün ve hizmet satanlar
  • İnsan kaynakları (İşe alım firmaları)
  • Eğitim

Yüksek değerli B2B ürün ve hizmetler

Linkedin reklamları pahalı deyip duruyoruz. Bunu hepimiz kabul edebiliriz sanırım. Ama yaptığınız satış buna değiyorsa, pahalı demeye hakkınız yok. Günün sonunda geleneksel reklam modellerine göre hala daha az bir reklam maliyetiyle satış yapıyorsunuz.

Bir yazılım firması olduğunuzu düşünün. Reklam verirken kitlenize doğru bir içerikle yaklaşırsanız, zaman içinde öngörülebilir geliriniz oldukça yüksek olacaktır.

İnsan kaynakları (İşe alım)

İşe alım süreçleri şirketler için çok maliyetli, fakat Linkedin ile bu maliyetleri az da olsa azaltmak mümkün. Linkedin çok spesifik profesyonel nitelikleri hedeflemenize olanak tanıdığı için, bu tarafta İK’cıların işlerini de biraz kolaylaştırıyor. İş ilanı yayınlayanlara dikkat ediyorsanız, bu gönderiler organik olarak bile çok fazla etkileşim alıyor. Bir de reklam verince düşünün.

Eğitim

Linkedin reklamlarında eğitim hedefleme son derece iyi çalışıyor. Reklamınızı yalnızca lisans derecesine sahip olan ancak herhangi bir lisansüstü eğitim almayan insanlara gösterdiğinizi düşünün, Linkedin’i ziyaret edenler yoğun bir şekilde kendilerini geliştirme eğiliminde olduklarından, olumlu geri dönüşler olacaktır.

** Gerçi şimdi düşünüyorum. Türkiye’de Linkedin’de işler çok karışık. Herkes CEO, Founder, Entrepreneur vs… (Bende de öyle yazıyor tabii. Durduk yere kendime iş çıkardım. Eleştirilere açığım. 🙂 ) CEO’ları hedefleyen bir reklam çıksanız direkt elinizde patlayabilir. Ama her ne kadar mesleki kısımda bunlar yazsa da, eğitim kısmında bu kadar yalan dolan dönmüyor. O nedenle hedefleme yaparken eğitim hedeflemelerini göz ardı etmeyin.

Linkedin’de kim reklam vermemeli?

Başarılı olacak sektörleri yukarıda anlattım, şimdi de Linkedin’e boşuna maliyet harcamaması gerekenlere biraz değinelim.

  • B2C firmalar
  • Ciroları çok yüksek olmayan şirketler
  • Çok geniş hedefleme seçeneklerine sahip olan şirketler
  • E-ticaret ile uğraşanlar
  • Reklam ajansları

B2C firmalar

Son kullanıcıyı hedefliyorsanız, en iyi hedeflemeyi Facebook ve Twitter reklamlarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Linkedin tıklama maliyetlerinin ortalama 6-8 dolar olduğunu düşünürsek, siparişlerin B2B alımlarla kıyaslandığında oldukça küçük bütçeli olduğunu ve bunun büyük bir ekonomik öneri olmayacağının söyleyebilirim. (Gofreti 1 TL’ye satıyorsun, Allah aşkına Linkedin reklamlarıyla ne işin olur. :))

Ciroları çok yüksek olmayan şirketler 

Linkedin üzerindeki tıklamalar diğer platformlardan daha pahalı olduğundan, harcadığın paraya değmez; buralar sana göre değil. 🙂

Çok geniş hedefleme seçeneklerine sahip olan şirketler

Linkedin reklamlarının en güzel yanı hedefleme. Tabii hedeflemeniz tam olarak belliyse. Hedefiniz genişse (Tüm pazarlamacılar veya kadınlar), yakacağınız bütçenin haddi hesabı yok demektir. Söz konusu segmentte, kişi başına daha düşük bir maliyetle daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacak diğer kanalları, kullanmanızda fayda var.

E-ticaret ile uğraşanlar

Yine ürün ve reklam bütçesi arasında bir uçurum oluşacağı için, kusura bakmayın e-ticaretle uğraşanlar, Linkedin reklamlarını size de tavsiye etmeyeceğim.

Reklam ajansları

”Bir pazarlamacının bir reklam ajansı için reklam tıklaması çok zor.” diyen makaleler okudum. Haklılar da.  Güzel içerikler paylaşarak büyüyün bence. Ayrıca burada da hedefleme çok geniş olacağı için yüksek bir bütçe harcamayın boşuna.

İstisnalar

Yukarı da çok bilmiş gibi büyük büyük konuştum ama tabii ki her kuralın istisnaları var. Başarısız olur dediğim sektörlerden, iyi performans gösteren de olabilir. En akıllıcası ne biliyor musunuz? Her zaman söylediğim gibi her şeyi test etmek de fayda var.

**Kullanıcınızın zihnindekini anlamaya odaklanın ve onlara ilgilenebilecekleri uygun bir teklif sunun. Bu şekilde Linkedin Ads’in işe yaradığından emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir