Linkedin Reklam Modelleri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Linkedin Reklam Modelleri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Linkedin reklamları B2C markaların pek dikkatini çekmese de, ki çekmesin zaten… B2B’ler için en iyi sonucun alınacağı platform. Facebook, Instagram ve Twitter reklamlarına oranla çok daha maliyetli kabul ediyorum, ama hedef kitleye ulaşma açısından bakarsak, Linkedin reklamlarından yararlanmanızda fayda var. Bu arada maliyetli dedim ama maliyetli lafı biraz hafif kaldı sanki. Kat kat kat daha maliyetli. Eee ne yapalım o zaman Linkedin reklamı vermeyelim mi diyebilirsiniz? O zaman konuya şöyle bir açıklama getireyim. Hızlı tüketim malları satan bir markanın (çikolata, gofret vs…) Linkedin reklamları üzerinden insanlarla etkileşime geçmesinin bir anlamı olmayabilir. Ama kurumsal firmalara yazılım satan B2B bir markayı düşünecek olursak, hedef kitlesindeki şirketlerin yöneticileriyle Linkedin reklamları sayesinde temasa geçmesi, hiç de fena olmaz. Sonuçta milyonluk bir yazılımı satmak için Linkedin’de harcanacak bütçenin lafı bile olmaz.

**Şuraya not düşmeden edemeyeceğim… B2C’ler de kariyer imkanları ile ilgili içeriklerine sponsorlu reklam verebilir aslında. Ne de olsa Linkedin bu amaçla kurulmuş, sektör profesyonellerinin buluştuğu bir sosyal ağ değil mi?

B2C’ler size sesleniyorum. Linkedin‘i tamami ile göz ardı etmeyin, gerektiğinde kullanın.

Şimdi gelelim Linkedin reklam modellerine…

Linkedin’de hedef kitlenizi kolayca filtreleyebileceğiniz, 2 reklam modeli bulunuyor.

Text Ads (Metin Reklamları)

Google’ın tıklama başına ödeme reklamlarıyla benzer olan bu reklam modelinde:

 • Ulaşmak istediğiniz profesyonel kitleyi belirleyip,
 • Logonuzu ekleyerek, reklam metninizle birlikte, kolayca kendi reklamlarınızı oluşturabiliyorsunuz.
 • Bütçenizi, tıklama veya gösterim başına, hangisi size daha mantıklı geliyorsa; bu şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

linkedin metin reklamları.001

Promotional Ads (Sponsorlu Reklamlar)

Sponsorlu reklamlar, Facebook’ta gönderiyi öne çıkardığımız reklam modeliyle aynı. Burada da şirket sayfanızda var olan içerikleri ön plana çıkararak, sponsorlu yapabiliyor ya da sıfırdan yeni içerikler oluşturabiliyorsunuz. Kapsamlı hedefleme seçenekleri ile doğru hedef kitleye ulaşmak; masaüstü, tablet ve mobilde görünür olmak için bu reklam modelinden faydalanabilirsiniz. Özellikle halihazırda organik olarak çok etkileşim alan bir içeriğiniz varsa, bunun üzerinden giderek, viralitenizi daha da artırabilirsiniz.

linkedin sponsorlu reklamlar.001

 

LinkedIn Reklam Ortaklığı Çözümleri – Display Reklamlar (Banner)

Linkedin için temelde 2 reklam modeli var dedim. Şimdi bu 3. modelde nereden çıktı demeyin. Çünkü Linkedin, banner reklamları bu temel iki reklamın içinde görmüyor. Şirket bu iki reklam modelinden biraz daha farklı olduğunu düşündüğü için display reklamları farklı bir kategoride inceleyeceğiz.

LinkedIn Display Reklamlar (Banner).001

Linkedin’de display reklamlar dediğimiz banner’lar, diğer reklam modelleri ile aynı hedefleme seçeneklerine sahip. Ancak Linkedin, bu banner’ları yerleştireceğiniz alanların konumlarını da, boyutlarını da şirketinize uygun seçebilmeniz için farklı alternatifler sunmuş. Sadece metin ile bile çıkabileceğiniz bannerların boyutlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Linkedin’de reklamverenlere daha yaratıcı olmaları için birçok fırsat sunan banner reklamlarını kullanmak, özellikle sitenize trafik çekmek istediğiniz de daha mantıklı.

Sponsorlu InMail 

Sponsorlu InMail (sponsorlu linkedin mailleri) reklamverenlere 300 milyonun üzerinde Linkedin kullanıcısına e-mail ile ulaşmak için fırsat veriyor. Yine diğer reklam modellerinde olduğu gibi burada da hedefleme yapabiliyorsunuz.  Aşağıda IBM’in bana attığı sponsorlu InMail’e bakarsanız, sponsorlu InMail hakkında ufak da olsa bir fikir elde edinebilirsiniz.

sponsorlu inmail.001

**Linkedin, kullanıcılarını spam’a maruz bırakmak istemiyor. Diyelim ki bugün bir markadan sponsorlu bir mail aldınız, önümüzdeki 60 gün hiç bir markadan sponsorlu mail almıyorsunuz. Böylece hem markalar spam gibi gözükmeden hedefe ulaşıyor, hem de kullanıcıları sıkmadan bu durum çözülüyor.

Follow Company Ads ( Şirket Takip Reklamları)

Şirketlerin Linkedin takipçi sayısını artırması için en iyi reklam modellerinden biri de Follow Company Ads ( şirket takip reklamları). Bu reklam modelinde, şirketler hedef kitlelerini teşvik etmek amacıyla şirketle eşleşmiş şekilde profilinizi gösterir ve şirket ile bu şekilde bağlantı kurmanız amaçlanır. Aşağıda gördüğünüz gibi hepinizin karşısına bu tip reklamlar çıkıyordur.

linkedin follow company reklamları.001

 

4 yorum “Linkedin Reklam Modelleri Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

 1. Selamlar Sibel Hanım;
  Öncelikle super paylaşımınız için teşekkurler,facebook ve diğer sosyal medya reklamları uzerine yeterince birikime sahibim,son donemde Linkedin reklamlarına ilgi duymaya başladım,yazınızda daha çok B2B kanallar için tavsiye ediyorsunuz,ama B2C bazlı çalışmalar için InMail sponsorlu reklamların dönüşü daha hızlı olmaz mı ? gördüğüm kadarı ile yazı karakteri sayısı daha fazla,kaldı ki çalişma alanım Travel Market ve Localim,bu konuda yorumlarınıza ihtiyacım olacak.
  Teşekkurler

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Linkedin reklamları diğer sosyal ağ reklamlarına göre çok çok çok daha pahalı. B2B’ler sattıkları bir üründen bile yüksek kar marjına sahip olduğu için Linkedin reklamlarına ayıracakları bütçeler onları yormaz diye düşündüm. Belki B2C’yi sadece perakende ve hızlı tüketim açısından düşündüğüm için yanılgıya girmiş olabilirim. Bankalar açısından bakacak olursak, haklı olabilirsiniz.

   Inmail konusunda da LinkedIn’de kısıtlamalar var. 1 insana 60 günde sadece bir tane Inmail reklam düşebiliyor. Bu da reklam sürekliliğinin önüne geçiyor. Bu yüzden markaların çok önemli konularda Inmail kullanılmasında fayda var bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir