Linkedin Reklam İpuçları ve Maliyetler

Linkedin Reklam İpuçları ve Maliyetler

Linkedin reklamları başlığını görünce biraz çekinmiş olabilirsiniz. Linkedin reklamlarından genelde marka tarafındaki herkes çok çekinir.

Neden mi?

Tahmin edeceğiniz gibi Linkedin reklam maliyetleri diğer sosyal ağlara göre biraz daha fazla. Bu da marka tarafını korkutuyor. Eee, çünkü ajans tarafındaki arkadaşlarımız, markalara hiç Linkedin reklamı verin demiyor. (B2C’lere Linkedin reklamı mı diyebilirsiniz, ben B2B tarafında gördüğüm örnekler için konuşuyorum. Ki bazı B2C markalarda Linkedin reklamlarını kullanabilir.) Neden desinler ki? Facebook reklamlarının tıklama başına maliyetini şu kadar kuruşa düşürdük, like başına bu kadar kuruş demek daha havalı değil mi?

Şimdi bir an durun ve düşünün!

Facebook vs… sosyal ağ reklamları gereksiz demiyorum. Amacım kesinlikle bu sosyal ağları kötülemek değil. Ama hedeflemenizi ne kadar doğru yaparsanız yapın, yine de hedeflemediğiniz kitlelere de bu reklamlar fazlasıyla gösteriliyor.

Elimde müşteri data’larım (verileri) var, ben reklamlarımı sadece onların görmesini sağlıyorum diyorsanız; sizden mutlusu yok. Ama Facebook hedefleme seçenekleri ile çok başarılı sonuçlar alabileceğinizi düşünmüyorum.

Tabii verdiğim paraya değiyor diyorsanız ayrı. Örneğin; saç ekim merkeziniz varsa ve verdiğiniz 200 TL’lik reklam ile içeri 1-2 kişi giriyorsa, bu tabii ki kardır. %100 hatasız hedeflemede olmayacağına göre de, Facebook reklamlarına devam edebilirsiniz.

Konuyu yeterince dağıttım. Bu yüzden hemen Linkedin tarafına geçiyorum.

Daha fazla işletme sahibine, beyaz ve mavi yakaya ulaşma amacındaysanız; Linkedin Advertising son derece uygun maliyetli bir yöntem olabilir.

Neden mi?

Çünkü Linkedin’deki fake hesap sayısı diğer sosyal ağlara oranla parmakla sayılacak kadar az. Herkesin mesleği, ilgi alanları, çalıştığı firmalar ortada. Bu yüzden reklam hedeflemesi yaparken, başarılı olmamak kaçınılmaz.

Linkedin Reklamları Nasıl Çalışıyor?

1- Direkt Campaign Managerdan bu işi çözebileceğiniz gibi, aşağıdaki şekilde Advertising yazan bölüme tıklayarak da işe başlayabilirsiniz. Sonra önünüze açılacak sayfada ”create ads” veya ”manage ads.” yazan alana tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

linkedinde-nasil-reklam-veririm-001

2- İkinci adım olarak, hangi hesaptan reklam vereceğinizi seçerek, tekrar create ads. diyorsunuz ve karşınıza aşağıda görebileceğiniz gibi, Linkedin reklam modelleri çıkıyor.

linkedinde-nasil-reklam-veririm-002

Bundan sonrası sizde… Amacınıza en uygun reklam modelini seçip, test ederek, yolunuza devam edebilirsiniz. Reklam modelini seçtikten sonra, hedeflemek istediğiniz Linkedin kullanıcılarını çok doğru şekilde tanımlamalısınız.

Hedefleme seçeneklerinin içeriği şu şekilde:

 • Sektör
 • Görev tanımı
 • Şirket büyüklüğü
 • Coğrafya
 • Cinsiyet
 • Yaş vb…(Kısacası şirket ismine kadar hedefleme yapabiliyorsunuz.)

Hedefleme sonrasında ise bütçe kısmı karşımıza çıkacak. Şimdi bunları liste ile vereyim ki akıllar karışmasın.

 • Reklam hesabınızı aktifleştirmek için 5 Euro’luk bir bedel ödüyorsunuz. Ardından istediğiniz zaman reklam yayınlamaya başlayabilir veya reklamlarınızı durdurabilirsiniz.
 • Linkedin reklamlarında minumum günlük bütçe 10 Euro.
 • Tıklama başına ödeme (CPC) ve 1.000 görüntüleme başına ödeme (CPM) şeklinde iki farklı teklif seçeneği mevcut. Tıklama almak gibi bir amacınız yoksa, direkt CPM’i kullanmanız daha mantıklı.
 • Metin reklamlarında minimum CPM teklifi tıklama başına 2 Euro iken, gönderilerinizi ön plana çıkaracağınız sponsorlu güncellemelerde, minimum teklif seçtiğiniz hedef kitleye göre değişiyor. Bu arada minumum teklif 2 Euro dedim ama Linkedin bize bu konuda da fazlasıyla yardımcı oluyor. Aşağıda göreceğiniz gibi, Linkedin seçtiğiniz hedef kitleye göre önerilen minumum teklifi de size sunuyor.

linkedin-reklam-maliyetleri-001

LinkedIn Reklam İpuçları

Linkedin reklamları ile ilgili birkaç ipucu daha vermek gerekirse…

 • Görsel içeren Linkedin reklamları diğerlerine oranla %20 daha fazla başarı gösteriyor.
 • Reklamlarda soru içeren cümleler bulunduğunda, hedef kitlenin etkileşimi daha yüksek oluyor.
 • Reklam hedeflerini çok spesifik hale getirmek, aslında iyi bir fikir değil. Başarılı bir kampanya genellikle en az 100.000 kişilik bir kitle boyutuna sahip olmalı şeklinde bir öngörü mevcut.
 • Linkedin reklamları birçok durumda, potansiyel müşteri yaratma veya dönüşüm için Google AdWords’ten daha ucuz olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir