Linkedin Pazarlama Rehberi

Linkedin Pazarlama Rehberi

Econsultancy tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Linkedin’de yaptığınız paylaşımlar, Twitter ve Facebook’a oranla 4 kat daha fazla insana ulaşıyor. Facebook ve Twitter için ayırılan reklam bütçelerini düşünürsek, reklam vermeden bu şekilde insanlara organik ulaşım sağlamak mükemmel bir şey.

Şu an şirketlerin ortalama % 57’sinin Linkedin şirket sayfası olduğunu düşünürsek ve siz hala Linkedin’de olmayan şirketlerdenseniz ve sosyal medyanızı yöneten ajans sizi Linkedin’e yönlendirmiyorsa, aranızdaki ilişkiyi tekrar gözden geçirmenizi öneririm.

Linkedin kullanıyoruz ama aktif değiliz ya da strateji belirlemiyoruz diyenler için bugün size bazı ipuçlarından ve istatistiklerden bahsetmek istiyorum.

Linkedin Pazarlama Rehberi: En İyi Uygulamalar

  • Her gün bir paylaşım yapın.
  • 25 kelimeden oluşan gönderiler oluşturun.
  • Pazartesi-Cuma günleri paylaşımlarınızı sabah ile öğlen arasında yapın.
  • Kendi endüstrinizle ilgili güncel bilgileri paylaşın.
  • İçeriklerinizi liste şeklinde veya ”TOP” (En iyi) şeklinde oluşturun.

LinkedIn’de en iyi içerik türü

Her sosyal ağın kendine has bir kültürü olduğunu, sosyal medya ile uğraşan herkes artık biliyor. Facebook’ta paylaştığınız bir içeriğin Twitter’da hiç etkileşim almamasının sebebi de bu. Twitter güncel olaylarla entegre olabilen markaları seviyor, Linkedin kaliteli içeriği, Instagram ise yaratıcı post’larınızı değilde, aslında sizin kim olduğunuzu gösterdiğiniz fotoğrafları seviyor.

Bugün konumuz Linkedin pazarlama olduğu için, bu sosyal ağda insanların gerçekten nelerden hoşlandığına değineceğim.

1-Linkedin’de en çok talep gören içerik türü: Endüstri öngörüleri

Linkedin verilerine göre, 10 Linkedin kullanıcısından 6’sı, kendi endüstrileri ile ilgili öngörülerden oluşan içeriklerle ilgileniyor. Kullanıcılar arasında en popüler içerik türü bu. Popülaritesi yüksek olan diğer içerik türleri ise:

  • % 60 endüstri öngörüleri
  • % 53 şirket haberleri
  • % 43 yeni hizmet ve ürünlerle ilgili içerikler

2- Listeli veya En İyi (Top) şeklinde olan içerikler, daha çok kişi tarafından okunuyor

Şirket güncellemeleri üzerine yapılan bir Linkedin araştırmasına göre, ”En İyi” (En İyi Sosyal Medya Stratejileri) ya da ”3, 5, 10, 25, 30, 50 veya 100” kelimelerini içeren içerikler, diğerlerine oranla %40 daha fazla etkileşim alıyor.

3- Link içeren gönderiler, diğerlerine oranla daha fazla etkileşim alıyor

Yine yukarıda bahsettiğim raporda, link ile paylaşılan gönderilerin diğerlerine oranla % 45 daha fazla etkileşim aldığı saptanmış.

4- Daha fazla yorum mu almak istiyorsunuz? O zaman sorular sorun.

Linkedin’de herhangi bir sektör bilgisi veya blog yazısı paylaşıldığında, konunun ilgi çekiciliğine göre tabi ki yorumlar yapılıyor. Fakat takipçileri konuşturmaya yönelik bir hamle yaptığınızda, bu oran % 50’ye kadar artıyormuş. Artıyormuş demem aslında bu rakama inanmadığım için. Çünkü bana kalırsa, Linkedin’de soru sorarak paylaştığımız içerikler kesinlikle diğerlerine oranla % 500 daha fazla yorum alıyor.

En iyi gönderi sıklığı, uzunluğu ve zamanı

Tamami ile Linkedin’in kendi verilerine dayanarak söyleyebilirim ki, ayda 20 tane içerik paylaşmak tekil ziyaretçilerinizin % 60’ına ulaşmak anlamına geliyor.

**  LinkedIn’in en iyi pazarlamacılar listesinde bulunan kişiler ise günde 3-4  paylaşım yapıyor.

Paylaşımlarınızın uzunluğuna gelince, Compendium‘un yaptığı bir araştırma bunun sektöre göre değiştiğini söylüyor. Ama yine de ortalama bir rakam vermek gerekirse; B2B’lerin 16-25, B2C’lerin ise 21-25 kelimeden oluşan içeriklerinin etkileşimi daha fazla.

Zamanlamayı nasıl yapmam gerekiyor diye soruyorsanız, bunu kesinlikle deneme yanılma yöntemiyle ya da verilerinizi analiz ederek yapmanızda fayda var. Fakat yapılan araştırmalar Pazartesi ile Cuma günleri paylaşımlarınızı sabah ile öğlen arasında yapmanızı, gece geç saatlerden kaçınmanızı öneriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir