LinkedIn Başarı Hikayesi

LinkedIn Başarı Hikayesi

Linkedin, Linkedin, Linkedin… En sevdiğim sosyal ağ! Çünkü sadece Linkedin kullanıyorum. 🙂

İşinizi ve işletmenizi ileriye taşıyacak bağlantıları arıyorsanız, Linkedin’e üye olmanız yeterli. Linkedin profesyoneller için dünyanın en büyük sosyal medya sitesi diyebilirim. İş hayatında devrim yaratan bu düşüncenin kurucusu ise Reid Hoffman.

Belki şok olacaksınız ama bu fikir Reid Hoffman’ın evinin garajında ortaya çıkmıyor. 2002 yılında evinde, oturma odasında öylece otururken bu fikir aklına geliyor ve 2003 Mayıs’ta Linkedin web sitesi ortaya çıkıyor. Yaklaşık bir ay içinde ise portal, kayıtlı 4500 üye sayısına ulaşıyor. Kaliforniya’daki Mountain View’de merkezi bulunan şirketin şu an dünya çapında şubeleri var.

İlgili İçerik: Rakamlarla Linkedin [2018]

Linkedin 23 dilde mevcut. Şirket, 2010 yılında sadece 500 çalışan ile işe başladı fakat şu anda dünya çapında 5000’den fazla çalışanı var. Linkedin üyelik sayısı 200 farklı ülkede 500 milyonu geçmiş durumda.

Şirket, profesyonellere üye olabilmek için ücretsiz üyelik imkanı sunuyor. Ayrıca ek araçlar ile ücretli üyelik fırsatları da mevcut. Linkedin için bir başka gelir kaynağı da iş hizmetlerinden geliyor. Şirketlerin milyonlarca üye için iş ilanları açmalarını ve doğru adayları aramalarını sağlıyor.

Linkedin, 2011 yılında halka açıldı. 2012’de 4 milyon dolarlık 15 patent aldı. Linkedin’in en hızlı artan demografik durumu ise; yeni mezunlar ve iş arayan öğrenciler. Şirketin üyelerinin çoğu ABD dışından. Kayıtların yalnızca % 33’ü ABD’den. Linkedin’e her saniye iki yeni kayıt geliyor. 2013’teki üye çoğunluğunun büyük kısmı Fortune 500 şirketlerinden geldiği tespit edildi. En iyi 100 Fortune şirketinin yüzde 90’ından fazlası, Linkedin’de sunulan kurumsal çözümleri kullanıyor.

Şaşırtıcı şekilde 3 milyon şirket, şirket sayfalarını Linkedin’de listeliyor. Linkedin’de üyelerin bilgi paylaştığı 2.1 milyon grup var. 2014 yılının ikinci çeyreğine ait istatistikler Linkedin’in artan popülaritesini kanıtlıyor. Sitedeki trafik oranının % 45’ten fazlası yeni ve benzersiz ziyaretçilere bağlı.

Bu kadar başarıdan sonra tabii ki tüm gözler Linkedin’in üzerindeyken, Microsoft, dünyanın en büyük profesyonel iş ağı olan Linkedin’i  26,2 milyar dolar gibi rekor bir fiyat karşılığında satın aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir