Küçük İşletmeler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır?

Küçük İşletmeler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır?

Birçok küçük işletme sahibi sosyal medya kullanmanın bir zorunluluk olduğunun farkında. Fakat çoğu kendi sosyal medya stratejilerini nasıl belirleyeceklerini tam olarak bilmiyor. Eğer siz de küçük bir işletme sahibiyseniz, başarmak istediğiniz amaçlar, ulaşmak istediğiniz hedef kitle ve size fayda sağlayacak platformları bulmak amacıyla temel gereksinimlerinizin neler olduğunu belirlemelisiniz. Nasıl mı?

İşletme Amaçlarınızı Kurgulayın

Sosyal medyadan ne kazanmayı amaçlıyorsunuz? Yüksek takipçi sayısına sahip olmak mı yoksa viral bir gönderi sayesinde birçok insana ulaşmak mı? Bunların hepsi işletme olarak hoşunuza gidebilir, fakat böyle şeylerin size daha fazla iş getireceğinin garantisi yoktur. Bu yüzden ana kriteriniz hedefli bir kitleye ulaşmak ve etkileşim sağlamak olmalıdır.

Sosyal medya stratejist Rebekah Radice bu işi on adımda sıralıyor. Tavsiyeleri aşağıdaki üç adım ile başlıyor:

Ne zaman ne söyleyeceğinizi bildiğiniz bir içerik planı ve takvimi oluşturun.

Hedeflenen kitlenin ne tür gönderiler görmek istediğini belirleyin.

Etkin tüketici güveni oluşturmak için amacınız satış yapmak değil, insanlara bilgi vermek olsun.

Radice’e doğru fikir ile başlamanın önemine değiniyor. Ayrıca bilgilendirici olmanın restoran gibi servis tabanlı işletmeler için özellikle önemli olduğunu vurguluyor. Müşteriler restoranları ziyaret etmeden önce, restoran hakkında bilmek istediği her şeyi bulamıyorsa, bilgi yönünden daha cömert bir kuruluşu seçiyor.

Gönderi Türünüzü ve Olmanız Gereken Platformları Belirleyin

Bütün sosyal ağlar aynı tür gönderide iyi değilir. Instagram ve Pinterest görsel dostu iken, LinkedIn mesleki etkileşimlerinizi hızla arttıran bir platformdur. Peki işinizin amacı ve atmosferi doğrultusunda en iyiyi nasıl seçersiniz? Bunun için öncelikle müşterilerinizi tanımanız gerekir. Sosyal izleme uygulamaları sektörünüzde en çok hangi platformların kullanıldığını göstererek, bulunacağınız alanları daraltmanız için size yardımcı olacaktır.

Gönderilerinizin türlerini belirmeye gelince, bu hedef kitlenizi nasıl teşvik etmek istediğinize göre değişir. Güncel fırsatlar sunmak istiyorsanız başka, takipçilerinizle eğlenmek istiyorsanız başka bir strateji belirlemelisiniz.

Sosyal Medya Stratejisinden Yararlanın

Sektörünüzün ihtiyaçlarını belirler ve bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçlarına cevap verebilirseniz, o zaman sosyal medya size sandığınızdan daha fazla yardımcı olacaktır.

Tutarlı sosyal medya kullanımının faydaları şunlardır:

Tekrarlar aracılığıyla markayı daha tanınabilir yapma.

PR felaketine dönüşmeden önce müşteri memnuniyetsizliği gidermenize yardımcı olur.

Sektörünüzle ilgili aramalarda sizi yukarı çıkarır.

Özellikle bazı sosyal ağların hiçbir maliyet olmadan potansiyel müşteri çekmesi.

Aktif bir sosyal medya varlığı olmasının, müşteri memnuniyetini artırmak ve daha güvenilir hale gelmek için çok önemli olduğu kanıtlanmıştır.

3 yorum “Küçük İşletmeler Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıdır?

  1. Küçük işletmeler konusu hakkında hala yeterli ilgi yok. Daha önce Fundalina’ya konuyu açmıştım. Turkcell Blog’da bu konuya bir giriş yaptı ama devamı gelmedi. Sosyal medya, kobilere sosyal medyada olmalısınız sloganı ile pazarlanıyor. Ben de soruyorum : Bir nalbur, terzi, küçük bir büfe, asansör motoru üreten firma, lostra vb. işletmeler Facebook’ta ne yapsın neden olsun… uygulaması olan örneklemeler içeren henüz okuduğum bir yazı olmadı. En güzel örnek son zamanlarda “tostçu Mehmet”. Gerçekten çok güzel kullanıyor ve samimi.
    Sektör olarak zor olan ve bütçesi olmayan işletmeler ne yapacak Sibel hanım? Bu konuya eğilen bir uzman yazısı bekliyorum. Ajans çalışanlarına gelen işler daha kolay olduğu için bu gibi zor durumlara çözüm üretemiyorlar. Linkedin’de bu konuda fikrini sorduğuma birkaç sosyal medya uzmanının malesef net bir cevabı yoktu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir