Kişisel Markanız İçin Nasıl Hedef Kitle Oluşturursunuz?

Kişisel Markanız İçin Nasıl Hedef Kitle Oluşturursunuz?

İyi bir pazarlamanın temel taşlarından biride hedef kitleyi anlamaktır. Pazarlamacılar markaları için en uygun müşteri kitlesinin kim olduğunu bulmak ve bu müşterilerle aralarında marka deneyimine dayalı bir ilişki kurmak için oldukça fazla zaman, enerji ve para harcar. Pazarlama planlarını hedef kitleyle bağlantı kurmak ve bu yolla marka sadakati sağlamak için tasarlarlar.

Büyük markalar her zaman hedef kitlesinin ihtiyaçlarını ilk sıraya koyar. Aynı şeyi kişisel markalarında yapması gerekir. Eğer kişisel markanızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız, hedef kitlenizi kim olduğunu, bu insanların neden sizi tercih ettiğini anlamanız gerekir ve bu  doğrultuda onların istek ve ihtiyaçlarının ne olduğunu, tek tek hepsine nasıl yardım edebileceğinizi bulmanız gerekir.

Bu durum bütün işler için geçerlidir. Patronunuzun ihtiyaçlarını ilk sıraya koyduğunuzda, kısa sürede yıldız gibi parlayabilirsiniz. İş arkadaşlarınızın ihtiyaçlarını ilk sıraya koyduğunuzda, iş ile ilgili bir konuda başınız sıkıştığında hemen geri dönüş alabilirsiniz. Eğer çalıştığınız ekibin ihtiyaçlarını ilk sıraya koyarsanız, kariyerinizi hızlandırmak için faydalı olacak projeleri tamamlamada size yardımcı olurlar.

Aslında tek doğru vardır: Diğerlerinin ihtiyaçlarını ilk sıraya koymak!

Aynı şey sosyal hayatınız ve kişisel yaşamınız içinde geçerlidir. Bizde ilişkilerimizi büyük markaların müşterilerini yönettiği gibi sürdürürüz. Etkileşim kurduğunuz markaları düşünün. Onların tek amacı müşterileri yeni tanıtılan ürünlerle, yürütülen kampanyalarla, yarattıkları Facebook sayfalarıyla etkilemektir. Amaçları markalarına ilgi duyan insanları çekmek, ürünlerini satın alan ve onlara katılmak isteyenlerle sadakat bağı kurmaktır.

İnsanlar hayatlarına  değer kattığına inandığı markaları bilinçli olarak hayatlarında tutar. İnsanların hayatında tutunmanın ve başarı sağlamanın tek yolu ise: Müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerini göz ardı etmemekle olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir