Kişisel E-ticaret Stratejinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Kişisel E-ticaret Stratejinizi Geliştirmenin 7 Yolu

Müşterilerin satın alma kararları artık internetten ve akıllı telefonlardan geçiyor. E-ticaret ve m-ticaret (mobil ticaret) iç içe geçmiş durumda. Bu nedenle, her gün daha çok işletme online platformda kendine yer arıyor.

Hemen hemen her ürüne veya hizmete bir tıklama ile ulaşabildiğiniz, perakendeciler ve markalar için sayısız fırsat sunan e-ticaret siteleri, çeşitli stratejiler geliştirerek müşterileri kendi online alışveriş mağazalarına çekmeye çalışıyor.

Bu stratejileri geliştirmenin en iyi 7 yolu ise şöyle:

1- Kullanıcı Odaklı Deneyim Oluşturun 

Müşteriler sunduğunuz ürünlere fiziksel olarak dokunamaz ve onları göremez. Bu yüzden onları kredi kartıyla alışverişe ikna etmeniz zordur. Uygun ürün fiyatlandırma, kullanıcı dostu teslim ve kullanıcı odaklı bir deneyim, müşterilerin dijital alışveriş sepetlerini doldurmasının tek yoludur.

Potansiyel müşterilerinizin hangi amaçlarla ürününüzü/web sitenizi ziyaret ettiğini, hangi düşüncelerle, hislerle ve motivasyonla web sitenize geldiklerini anlayıp, bu doğrultuda kullanıcı dostu bir tasarım hazırlayın. Unutmayın e-ticaret için kullanıcı odaklı bir yaklaşım, marka sadakatinize de yardımcı olur.

2- Kendi Kullanmak İstediğiniz Gibi Bir Tasarım Yaratın

Online bir iş, uygulama ya da e-ticaret sitesini en iyi test edebileceğiniz kişiler genellikle arkadaşlar, aile ve diğer ekip üyeleridir. Tasarımınızı, hizmetinizi, ürünlerinizi bu kişilere sanki  ideal müşterilerinizmiş gibi servis edin. Tüm ekip potansiyel müşteriler gibi düşünüp, sizi onayladığında; nihai ürününüzü gerçek müşterilerinize gösterebilirsiniz.

3- Müşteri Görüşlerinden Yararlanın

Web siteniz ile ilgili önemli kararlar almak için müşteri görüşlerini dinlemeli ve buna göre ayarlamalar yapmalısınız. Siz yaptığınız işin ne kadar cazip olduğunu düşünseniz de, kullanıcılar sizinle aynı fikirde olmayabilir. Bu yüzden kullanıcıdan gelen şikayetleri, önerileri ve istekleri dinleyin. Onların istekleri doğrultusunda işletmenize bir yön verin.

4- Sosyal Medyadan Yararlanın

Özellikle reklam ve ilgi çekici bir içerik pazarlamasını içeren sosyal medya stratejisi, sitenize trafik çekmek için etkili bir yol olabilir. Pinterest, Instagram gibi siteler ve ağlar genellikle her boyutta e-ticaret sitesi için son derece yararlıdır. Sosyal medya ayrıca ağızdan ağıza pazarlamanın başlaması içinde mükemmel bir yoldur.

5- Mobile Yatırım Yapın

E-ticaret sitelerinin cep telefonu kullanıcılarını göz ardı etmesi artık mümkün değil. Çünkü beş kişiden dördü online alışverişlerini akıllı telefonları sayesinde yapıyor. E-ticaret yatırımlarınızın büyümesi için, kullanıcıların her zaman ve her yerde bir akıllı telefon veya tablet üzerinden bir satın alma içinde olabileceğini unutmayın ve mobile yatırım yapın.

6- Müşterilerinizi Özendirin

Amazon Prime hesabı bulunan biri, diğer Amazon kullanıcılarının faydalanamadığı promosyonlardan ve indirimlerden faydalanır. VIP olarak adlandırılan bu müşteriler, kendilerini özel hissettikleri için markaya karşı sadakatleri artar ve markayla aralarında bir yakınlık kurarlar. Müşterileri özendirecek bu tip stratejiler, e-ticaret sitenizin gelişimine oldukça büyük bir katkı sağlar.

7- Sürekli Gelişim İçinde Olun

Online pazar geliştikçe rekabette kalmak isteyen işletmeler, diğerlerine oranla bir adım daha önde olmak istiyor. Müşterileri dinleyerek, son trendlere ayak uydurarak, gelişen teknolojilerle ilgili analiz çalışmaları yürüterek ve etkili bir strateji uygulayarak sürekli bir gelişim içinde olmak, stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir