Kiğılı Talks Notlarım [Barbaros Özbuğutu – Gökalp Çak – Kurtuluş Cumhur Korkmaz – Bora Özkent]

Kiğılı Talks Notlarım [Barbaros Özbuğutu – Gökalp Çak – Kurtuluş Cumhur Korkmaz – Bora Özkent]

Kiğılı Talks‘un 2. buluşmasına, bu sefer defterimi ve kalemimi unutmadan gittim. Deftere not alma takıntımdan geçen etkinlik notlarımı yazarken bahsetmiştim. Biraz yaştan kaynaklı bir şey diye düşünüyorum. O yüzden mazur görün. Yaşıma hürmet edin. 🙂

Biliyorsunuz 1. buluşmada Akan Abdula ve Serdar Kuzuloğlu konuşmacı olarak gelmişti. Bu buluşmada ise sistemi biraz değiştirmişler.

İlgili İçerik: Kiğılı Talks Notlarım [Akan Abdula – Serdar Kuzuloğlu]

İlk bölümde iyzico CEO, Co-founder / Barbaros Özbuğutu, Netlog Başkan Yardımcısı / Gökalp Çak ve Blueground Co-founder / Kurtuluş Cumhur Korkmaz panelist olarak sorulan soruları cevapladı. Notlarımı tek tek soru cevap şeklinde almadım. O kadar hızlı değilim. 🙂 İlgimi çeken kısımları not almaya çalıştım isim isim gideceğim.

barbaros özbuğutu

 • Iyzico’nun çıkış noktası için Barbaros Özbuğutu: Bir dükkanda 6 pos cihazı vardı. Tüm pos cihazlarını tek bir elde toplayalım dedik. Zorlu bir süreçti. Bankalar biz sanal pos veriyoruz, size gerek yok dedi.
 • Netlog Başkan Yardımcısı Gökalp Çak: Yapılan yatırımın nerede yapıldığı önemli. ABD örnekleri veriyoruz ama bu işleri burada yapmak önemli. Bu yüzden Türkiye’den kolay kolay marka çıkmaz. Politik olayları bir kenara bırakırsak, ABD’deki ekosistem bunu destekliyor. Buradaki gibi değil.
 • Barbaros Özbuğutu: Bence ilk etapta girişimine inanacaksın ve bu inançla birlikte etrafındakileri düzgün seçeceksin.
 • Blueground Co-founder / Kurtuluş Cumhur Korkmaz: Servisi bizim dışımızdakiler de kullanır inancı ile bu işe girdik.
 • Neden lojistik? Gökalp Çak: İlaç, gıda vs. hayatın her alanında lojistik var. Hangi sektör olursa olsun, ihtiyaçlarınızı bir yerden bir yere taşımak zorundasınız.
 • Gökalp Çak: Otonom araçlar kulağa çok hoş geliyor, ama dünya daha elektrikli araçları bile kabul etmiyor. Dünyanın gerçek sıkıntısı otonom araç değil, otonom tır. Bu sektörde kimse çalışmak istemiyor.
 • Barbaros Özbuğutu: Iyzico’yu bundan sonra tüketiciyi odağa alarak geliştirmek istiyoruz.
 • Sizi iş dünyasında geri çeken bir şey var mı? Barbaros Özbuğutu: Bazen çok fazla detaycı olabiliyorum. Bunu frenliyebilirsem eğer daha iyi olur. Gökalp Çak: Çok fazla mükemmelliyetçiyim. Halbuki yol almak yol alamamaktan daha iyi. Kurtuluş Cumhur Korkmaz: Sevmediğim işleri ertelemek. Yapmamak için elimden geleni yapıyorum.
 • Girişimciler için şöyle yapsanız iyi olur diyeceğiniz bir şeyler. Barbaros Özbuğutu: Yalnız başlamayın. Ortağımın benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Yanınızda sizi tamamlayan biri olsun. Mesela ben risk almayı seviyorum ama ortağım beni engelliyor. Gökalp Çak: Yaptığınız şey bir değer olacaksa yapın. Birisi gelip hemen kopyalayabilecekse yapmam. Hedef doğru olmalı. Vizyon olmalı. Kendinizden, özelinizden vermeye hazır değilseniz, bu işlere girmeyin. Herkes girişimci olacak diye bir şey yok. Kurtuluş Cumhur Korkmaz: Fikriniz varsa, kendi küçük çemberinizde test etmek isteyebilirsiniz. Genelde fikriniz yakınlarınız tarafından onaylanır. Ama asıl mesele yatırımcının karşısına geçmek. Onlar size bebeğiniz çirkin diyebiliyor.

İkinci bölümde ise benim Linkedin’de sıkı takip ettiğim, hatta söylemleriyle bazen insanları büyük tartışmalara sürükleyen bir isim var: Konuşmacı ve yazar Bora Özkent. Hiç sunumunu dinleme fırsatım olmamıştı. Gayet eğlenceli şekilde anlattı anlatacaklarını.

 • Fikirler başta saçma görülüyor. Zaten saçma olması lazım. Doğru ekip varsa, işler değişiyor. Melek yatırımcıların bana bu fikir mantıklı gelmedi demesi saçma geliyor.
 • Toplumun genelinde kabul görür mü meselelerine hiç inanmıyorum. Öncüleri yakalıyor olmamız lazım. Sonra biz bu işi yaparız.
 • Pazarın büyüklüğü önemli değil. Dar bir kitle var mı diye bakmalısınız. Mutlak büyüklük değil, büyüme hızı önemli. Büyüme hızı varsa doğru girişimdir.
 • Yeni bir teknoloji duyduğumuzda bugünkü perspektiften bakıyoruz. Bir fikir tuhaf görünüyorsa, onu iyi anlamak lazım. Bir fikirle karşılaşında eleştirmek yerine onu anlamaya çalışın.
 • Bir şeyin maliyetini aşağıya çekebiliyorsan, hızlı büyüyorsun.
 • Herkes bir an önce parayı vurma derdinde. Misyonunuz olmalı. Süper çalışanlarınız olmalı.
 • Bazen müşteriye yakın olmak, onları çok iyi anlamak lazım. Bazen de müşteriye sormak pek akıllıca değil.
 • Bir fikriniz varsa, fazla beklememeniz lazım. Yol yürüyene görünüyor.
 • Dijitalleşmenin gücünü arkanıza aldığınız zaman büyürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir