Jeff Bezos Başarı Hikayesi

Jeff Bezos Başarı Hikayesi

Jeffrey Preston yani bilinen adıyla ”Jeff Bezos” şu an dünyanın en başarılı teknoloji insanlarından biri ve önemli bir yatırımcı. www’deki en büyük perakende şirketi Amazon.com‘un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su. Online perakende işinde olanlar için bir model haline gelen Bezos, Forbes ”Dünya Milyarderler Listesinde” 5. sırada ve durdurulamayan bir hızla büyüyor. 🙂

Kariyeri

12 Ocak 1964’te doğan Bezos, Princeton Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri mezunu. Bilime ve teknolojiye gösterdiği ilgi ve yetenek çok genç yaşlarda anlaşılan Bezos, önce Wall Street’te bilgisayar bilimleri alanında çalıştı. Fitel şirketi için uluslararası bir ticaret ağı geliştirdi. Bankers’ Trust’ta çalıştı. İş dünyasındaki yükselişi göz kamaştırıcı olan Bezos, bir yatırım şirketi olan D E Shaw’da en genç Başkan Yardımcısı’ydı.

Sonra ne mi oldu? 

Yönünü Seattle’a kaydırdı ve sanal bir kitapçı olan Amazon.com’u kurdu. Amazon.com şu an World Wide Web’deki en büyük perakende şirketi.

Dikkat yine bir garaj hikayesi geliyor hazır olun! 🙂

Bezos’un garajında ​​küçük bir girişim olarak başlayan şirket, şu an internette satış denildiğine akla gelen ilk yer. Adeta e-ticaretin sembolü.

Amazon ismi nereden geliyor?

Adını Güney Amerika’da bir nehir olan Amazon’dan alan Amazon.com, 1995 yılında kuruldu.

İlgili İçerik: Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’tan İlham Verici Sözler

Amazon’un büyümesi

Amazon.com çok hızlı şekilde hit aldı ve kuruluşundan sadece iki yıl sonra halka açıldı. Durum böyle olunca Bezos işini geliştirdi ve perakende ortak girişimlerle Amazon.com’a kitaptan başka birçok ürün ekledi.

Gittikçe büyüyen Amazon.com, The Kindle‘ı piyasaya sürdü. Amazon, diğer e-ticaret siteleri arasında tartışmasız 1 numaralı konuma yükseldi.

Bezos’un vizyona dayalı büyük risk alma yetenekleri onu bugün kıskanılacak bir konuma getirdi. Amazon Web Hizmetleri (AWS), yakın gelecekte rekabette tartışmasız en üt seviyede olacak.

Bezos, 2000 yılında bir havacılık ve uzay araştırma şirketi olan ”Blue Origin”i kurdu. Blue Origin’in amacı, güvenlik faktörüne öncelik vererek, uzay seyahatlerini kolaylaştırmak ve maliyeti azaltmaktır.

Bezos, 2013 yılında 250 milyon dolara The Washington Post ve ilişkili yayını The Washington Post Co‘yu satın aldı.

Daha sonra Bezos, yeni bir deneysel proje olan Amazon Prime Air’i duyurdu. Amazon Prime Air, müşterilere drone ile teslimat yapan bir hizmet.

Bezos ve Amazon.com kendilerini iklim değişikliği girişimlerine ve araştırmalarına adamış durumda.

Şirket, ana sayfasında afet yardımı fonları ile ilgili hayır işlerine de kendini adamış. Özellikleri “Wish List” ve “Amazon Smile” kar amacı gütmeyen bağışları kolaylaştırıyor.

Amazon.com yazarları da desteklemeye yardımcı oluyor. Bezos, Bilderberg Grubunun aktif bir üyesi. 2011 ve 2012’de Executive Committee of The Business Council’ın bir parçasıydı.

Kişisel Hayat

Bezos, MacKenzie Bezos’la evli. D E Shaw ile çalışırken tanışan çiftin, üç oğlu ve bir kızı bulunuyor.

Kaynak: kapak görseli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir