İzlediğim En İyi Yapay Zeka ve Robot Filmleri

İzlediğim En İyi Yapay Zeka ve Robot Filmleri

Son zamanlarda yapay zeka kavramını hiç duymadığımız kadar sık ​​duymaya başladık. Ben zaten çok sardım kendi adıma, yapay zeka tarafındaki tüm trendleri takip ediyorum. 🙂 Zaten omuz omuza yaşadığımız bu teknoloji, şu anda gelecek yıllara şekil verecek teknoloji trendleri arasında bir numara. Bu yüzden ben de izlediğim yapay zeka filmlerini ve en iyi robot filmlerini listeledim. Liste biraz kısa oldu ama zaman zaman güncellerim. 🙂

1. Matrix

Matrix, Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano ve Hugo Weaving‘in başrollerini oynadığı The Wachowskis tarafından yazılan ve yönetilen 1999 yapımı bir bilim kurgu aksiyon filmi, yapay zeka ve sinema kategorisinde 1 numaram.

Matrix ben biraz küçükken vizyona giren bir filmdi. O zaman filmi izledim, seriyi takip ettim; ama ne kadar anlayabildim? 🙂 Hatırlamıyorum bile ama çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Bundan bir süre önce Netflix‘te gördüm filmi tekrar seyrettim. Elon Musk’ın “Matrix’te yaşıyoruz” iddiasını da göz önünde bulundurarak binbir türlü soru türettim kafamda. Sonra biraz ara verip tekrar seyrettim. Her izleyişimde yeni şeyler farketmeye başladım. Gerçekten zamanının ötesinde bir film serisi. Her cümlesinden bir şey öğrenebilirsiniz. İzledikten sonra siz de yaşamı sorgulamaya hatta yaşayıp yaşamadığınızı sorgulamaya başlayabilirsiniz. 🙂 Sizce de insanlar tarafından algılanan gerçeklik aslında Matrix mi? 🙂 Umarım aradığınız yanıtı bulursunuz.

Filmde en sevdiğim replik: ‘‘Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?’’ Morpheus

matrix

2. Her

2013 yılında gösterime giren ”Her” Spike Jonze imzalı ve 2014’te en iyi senaryo Oscar‘ını kaptı.

Filmi izlemeden önce konuyu hiç çekici bulmadım. Bu zaten benim kafamda kurduğum bir şey. Yakın gelecekte hepimizin kendini içinde bulacağı bir durum olabilir. Yapay zeka ve insan ilişkisi!

Etrafıma bakınca gördüğüm her şeyi filmde de gördüm, o yüzden biraz etkilendim. Bu yalnızlık duygusunu insanı Siri’nin biraz gelişmişine de aşık edebilir. 🙂

Tabii filmde olay aşk değil, asıl olay yapay zekanın aldığı yol karşısında insanların yerinde saydığıydı bence.

Filmde en sevdiğim replik: ‘‘İlginç olan ne biliyor musunuz? Vücudum olmadığı için başlarda çok endişe ediyordum. Ama artık bunu seviyorum. Vücudum olsa herhalde buna katlanamazdım. Yani sınırlarım yok, her an her yerde olabilirim. Zaman ve mekan kavramlarıyla kısıtlanmak zorunda değilim. Sonuçta ölüp gidecek bir vücudum yok neyse ki.’’

her

3. WALL – E

Robot filmleri listesi için izlediğim en iyi animasyon filmlerinden biriydi öncelikle onu söyleyeyim. Matrix’te de olduğu gibi, her izleyişinizde bazı detayları yakalayabilirsiniz. Film 2805 yılında geçiyor. O yıllarda görüyoruz ki, dünya büyük bir çöp yığınından başka bir şey değil. İnsanlar başka gezegende yaşamak için dünyadan kaçmış. Wall-e’de koca gezegende tek başına kalan bir çöpçü.

Wall-e ne yapsın canım benim. Gece gündüz çöpleri temizliyor, çöpte bulduğu güzel eşyaları saklıyor. Aşırı tatlı bir karakter. Sonra bir gün Eve adlı son model bir robotun yaşam araştırması yapmak için dünyaya indirilmesiyle yalnızlığından kurtuluyor. Harika bir robot romantizmi var filmde.

Filmin neredeyse hiç replik yok, ama yine de oturup öylece izliyorsunuz. 🙂

wall-e

4. I, Robot

2004 yılında vizyona giren film, Alex Proyas’ın yönettiği ve başrolünde Will Smith‘in olduğu bir bilimkurgu filmi. Asimov’un kitabından uyarlanmış.

Yıl olarak 2035’te geçiyor film. Pek de bir şey kalmadı. 🙂 Ama Asimov robotların insanları ele geçirip, insanlığın sonu bu şekilde gelecek klişesinden uzak duran bir insan. Fakat kitapta (filmde de tabii) robotlara güveni olmayan dedektif Del Spooner’ın hikayesi anlatılıyor. Dedektif, işlenen bir suçun robotlar tarafından işlendiğini düşünüyor. Robotlara güvenleri tam olan diğer insanlar, onu sallamasa da, Spooner robot bir psikoloğunun da yardımıyla gerçeklere ulaşmaya çalışıyor.

Filmde en sevdiğim replik: ‘‘Hiçbir şeyi sırf otorite öyle dedi diye kabul etmem!’’

i robot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir