İyi Bir E-mail Listesi Nasıl Tanımlanır?

İyi Bir E-mail Listesi Nasıl Tanımlanır?

E-mail pazarlama inbound pazarlama (müşterinin sizi bulması= inbound pazarlama) stratejisi için çok önemli bir bileşendir. Yeni bir teklifle, abonelerinize ulaşmak istediğinizde, bu teklifi iyi oluşturulmuş bir e-mail listesine göndermek oldukça kritik bir öneme sahiptir.

Eğer e-mail içeriğinizle alakası olmayan ve sizden e-mail almak istemeyen kişilere yollarsanız, itibaınızı “spam” olarak geliştirmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle hedeflenen kişilerden oluşan temiz bir liste tutarak bunları engellemelisiniz.

Peki bunu liste nasıl yapılır? Aslında temiz ve yararlı bir liste elde etmeniz oldukça basittir. İşte doğru zamanda doğru kişilere içerik sağlamanızı sağlayacak önemli ip uçları:

1) Tüm alıcıları abone listenizden seçin

E-mail göndereceğiniz kişilerin listesini, 3. taraf satıcılardan almayın. Çünkü satın alınan listeler istenmeyen e-mail adresleriyle ve spam tuzaklarıyla doludur. E-mail sağlayıcılarından alınan listelerdeki insanların sizi spam olarak algılama riski çok yüksek olduğu için, e-mail’lerinizi engelleme ihtimalleri çok yüksektir.

Ayrıca, satın alınan listedeki insanların hiç biri sizinle ilgili bir şey duymak istemeyebilir. Hatta sizin kim olduğunuz hakkında en ufak bir bilgiye bile sahip olmayabilir.

Bu yüzden temaslarınızı organik olarak size katılmayı tercih eden, web sitenizin içeriğiyle ilgilenen insanlarla kurun.

2) Son 6 ay içinde sizinle iletişime geçen insanlarla iletişime geçin

Bir kişi sizin e-mail listenizde olmayı tercih ediyorsa, onlara markanızla ilgili önemli bilgiler veya yardımcı kaynaklar gönderebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey zamanlamadır. Sizinle iletişime geçen bir insana 6 ay sonra bir şeyler gönderirseniz, aranızdaki iletişimin kopmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden kendinizi hatırlatmaktan asla vazgeçmeyin.

3) Listeniz gerçek hesapları içersin

E-mail göndereceğiniz listedeki tüm sahte hesapların kaldırılmış olduğundan emin olun ve bunu tekrar tekrar kontrol edin. ”destek@, support@, info@” vb… kelimeler içeren e-mail adreslerini direk eleyin. Bir şirketin genel e-mail kutusundan hedeflenen müşteriye ulaşması oldukça zaman alıcı ve karışık bir süreçtir. Bu yüzden kişileri test edip, size daha fazla dönüş yapan kitleye odaklanın.

4) Listeniz gerçekten çok iyi şekilde segmentlere (bölümlendirme) ayrılmış olsun

Başarılı bir e-mail listesi oluşturmanın en önemli maddelerden biride segmentasyondur. Kişilerinizle e-mail iletişiminizi kişiselleştirmeniz açısından onları bölümlere ayırmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Kişilerin iş tanımı, konumları, hangi sanayi kolunda oldukları veya en son indirdikleri içeriği göz önüne alarak; e-mail kişi listenizi daha tanımlanmış bir hale getirebilirsiniz ve gönderilerinizi kişiselleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir