İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamacısı Bulurken Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamacısı Bulurken Dikkat Etmesi Gereken 5 Şey

İşletmelerin sosyal medya pazarlamacısı bulurken dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir? Bu çok önemli bir sorudur ve şirketlerin online varlıkları için gitgide daha kritik bir hale gelmektedir. Bu kritik sorunun cevabı ise şu şekildedir:

1- Gerçek bir pazarlamacı bulun

Facebook veya Twitter hesabı olan herkesin, işletmelerin sosyal medya pazarlamasını yapabileceğine inanıyoruz. Herkes Facebook’ta paylaşım yapabilir, ama bir şirketin pazarlama ihtiyaçlarını anlayamaz. Bu yüzden takım halinde veya bir ajansta bir markanın tanıtımını yapmış, deneyimini kanıtlamış birini bulun.

2- Eleştirisel bir bakış açısına sahip birini bulun

İyi bir pazarlamacı analiz yapar, test eder, risk alır ve kanıtlanmış stratejilerle yeni hipotezleri dengeler. Onlar pazarlamanın devam eden bir süreç olduğunu bilir ve bir gecede sonuç beklemez. Pazarın rekabetçi olduğunu bilir ve bugünün stratejisi sonsuza kadar kazanamayacağının farkındadır. Gerektiğinde kendi stratejisinin de yanlış olduğunu kabul eder ve çağa ayak uydurur. Bu yüzden markanızı kendini eleştirmeyi bilen, çağa ayak uyduran birine teslim edin.

3- Mükemmellik Arayın

Sosyal medya sabır, teknik bilgi ve odaklanma isteyen bir platformdur. Bu yüzden adaylarınızın daha önceki çalışmaları hakkında sormanız gereken her soruyu sorun, referanslarını ve tecrübelerini inceleyin. Cevaplarında pratiklik arayın. Bu işin olmazsa olmazının sabır, teknik bilgi ve odaklanma olduğunu unutmayın.

4- Sosyal Medya Ünlüleri Bu İş İçin İdeal Olmadığını Bilin

Sosyal medya ünlülerinin sosyal platformda kendi sesleri vardır, bu yüzden kendilerine odaklanmaları gerekir. Sizin şirketiniz için alacağınız sosyal medya pazarlamacısının ise, yalnız sizin markanıza odaklanmalıdır.

5-Deneme Süresi Verin

Sosyal medyanın sihirli bir yer olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Oyunu kuralına göre oynadığınızda trafiğinizin nasıl artış gösterdiği bir gerçek, fakat işe alacağınız sosyal medya pazarlamacısından hemen harikalar beklemeyin. Şirket kültürüne alışması için ona deneme süresi verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir