İşletmelerin Kaçınması Gereken 3 Sosyal Medya Hatası

İşletmelerin Kaçınması Gereken 3 Sosyal Medya Hatası

Sosyal medya pazarlama alışkanlıklarınızla insanları markanıza çekebilir veya onları markanızdan uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin; pervasız, bencilce sert satış mesajları ve duyarsız, saldırgan gönderiler  potansiyel müşterilerinizin kaybolmasına sebep olabilir.

İşletme sahiplerinin bu kayıpları önlemesi için kaçınması gereken sosyal medya hataları ise şu şekildedir:

1- Sadece ürün ve hizmetler hakkında konuşmak

Sadece markanızın etrafında dönen facebook gönderileri, tweetler ve pinler sosyal medyada intihar ile eş değerdir. The Small Business Bible’ın yazarı küçük işletme uzmanı Steven D. Strauss gönderilerinizin yalnızca yüzde 20’sinin şirketiniz hakkında olması gerektiğine, yüzde 80’in ise müşterilerinizin sorunlarını ele alması gerektiğine inanıyor.

2- Hassas konularda duyarsız içerik gönderme

Sosyal medyada insanların markanız hakkında konuşmasına neden olan unsurlardan biride: Hassas konular hakkında kötü zamanlanmış paylaşımlarınızdır. Öyle ki bu paylaşımlarınız kısa sürede çığ gibi yayılabilir ve markanızın imajını kötü yönde etkiler. Özellikle politik, dini ve futbolla ilgili konularda insanların çok hassas olduğunu gözden kaçırmayın ve markanızın imajı için bu konularda yorum yapmaktan kaçının.

3- Takipçi sayısının azalmaması için insanların tüm yazdıklarına göz yummak

Markalarını kaç kişinin takip ettiği işletmeler açısından önem verilen konulardan biridir. İşletmelerin yaptığı çoğu çalışma takipçi sayısını arttırmaya ve daha çok kişiye ulaşmaya yöneliktir. Takipçi sayınızı azaltmamak adına tüm takipçilerinize eşit davranmak ise yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Markanıza ve size sadık insanlar dışında, gönderilerinize seviyesiz yorumlar yapan, sadık takipçilerinize tacizde bulunan, size ve markanıza sadık olmayan insanların takipçileriniz arasında yeri olmamalıdır. Önemli olan yüksek takipçi sayısı değil, kaliteli ve sadık takipçi sayısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir