IoT (Nesnelerin İnterneti) Güvenlik Sorunları Nelerdir?

IoT (Nesnelerin İnterneti) Güvenlik Sorunları Nelerdir?

IoT cihazlar hayatımıza hızla giriyor ve araştırmalar bu sektördeki yöneticilerin bu durumdan fazlasıyla korktuğunu gösteriyor. Mayıs ayında 553 BT karar vericisi ile birlikte yürütülen bir araştırmada, araştırmaya katılanların %78’i, işletmelerin IoT cihazlar tarafından etkinleştirilen veri kaybı ya da hırsızlığa maruz kalacağının muhtemel olduğunu düşünüyor.

%72’lik bir oran, IoT hızının arttığını ve gelişen güvenlik gereksinimlerini zor karşıladıklarını söyledi.

Son dönemde yapılan saldırılar, bilgisayar korsanlarının cihazları komuta ederek kargaşaya yol açılabileceği endişelerini doğruladı.

Aynı zamanda IoT endüstrisi istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Gartner, 2015 yılında 5 milyar olan IoT cihazın 2020 yılına kadar 21 milyar olacağını öngörüyor. Bu cihazların ise yaklaşık 8 milyarı tüketici cihazı değil, endüstriyel olacak.

Peki IoT (Nesnelerin İnterneti) tarafında güvenlik sorunları nelerdir?

  • IOT cihazları, PC ve akıllı telefonlardan farklı olarak, genellikle işlem gücü ve hafızada yetersiz. Bu, tehditlere karşı sağlam güvenlik çözümleri ve şifreleme protokollerinden yoksun oldukları anlamına gelir.
  • Güvenlik ile ilgili süreçler, internet bağlantılı bu cihazların çoğunun tasarım veya geliştirme aşamalarında asla düşünülmedi.
  • IoT güvenlik uzmanı Beau Woods‘a göre, bir cihazın güvenliğinin maliyeti, maddi değerini olumsuz yönde etkileyebilir. 2 sentlik bir bileşene sahipseniz, bunun üzerine 1 dolarlık güvenlik önlemi koyduğunuzda, iş modeliniz çökmüş demektir.
  • Cihazlarda hacker’lara açıklık sağlayan “backdoors (sisteme izinsiz erişim geçişi)” bulunabilir.
  • IoT cihazlar büyük miktarda veri üretir. DXC Teknoloji Programları Direktörü Kieran McCorry, ”Üzerinde çalışmanız gereken sadece 21 milyar cihaz değil. Bu 21 milyar cihazdan üretilen tüm verilerdir. Bu, veri açısından büyük bir sorundur. “
  • IoT cihazlar, bilgisayar korsanlarının bir BT sistemine sızmasına izin veren “zayıf bağlantı” dır. Cihazlar genel ağa bağlıysa, bu daha doğrudur.
  • Güvenlik yeteneği olmayan aygıtların kendileri değil; bunları birbirine bağlayan ağların ve protokollerin birçoğu, sağlam ve uçtan uca şifreleme mekanizmasına sahip değil.

Kaynak: Wired

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir