İnternetten Tişört Satmanın En İyi Yolları

İnternetten Tişört Satmanın En İyi Yolları

Gündelik kıyafetlerimiz arasında en çok kullandığımız şey tişörtlerdir. Yaz, kış tüm kıyafetlerimizle kombine edebileceğimiz tişörtler, bazen kıyafetinizi göz alıcı yapmanıza, bazen bir şeyler anlatmanıza, bazen de sohbet etmek için bir fırsat yakalamanıza olanak tanıyabilir. 🙂

Statista’ya göre, e-ticaret satışları 2018’de 504.6 milyar doları geçti.

Bu rakamın 2023’te 735 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Sadece giyim ve aksesuarın 2022’ye kadar 138.7 milyar doları aşması bekleniyor.

Bu bir kez daha, moda endüstrisinin e-ticarette istikrarlı bir yer edindiğini ve hiçbir yere gitmediğini kanıtlıyor.

O zaman diyebiliriz ki, herkes online bir tişört mağazası açabilir ve tişört satarak para kazanabilir.

Tabii öyle söylediğim gibi kolay değil, ama en azından başlamak için ürün bilgisine veya modern teknolojiye ihtiyacınız yok. Tüm işlemi otomatik hale getirebilecek doğru araçlara ihtiyacınız var.

Online Tişört Satmaya Nasıl Başlanır?

Kendi tişört mağazanızı açma fikri size heyecan verici bir şey gibi gelebilir, ancak satışların görmeden önce kollarınızı biraz sıvamak zorunda kalabilirsiniz.

Başarılı bir tişört işine başlamak için atmanız gereken 4 temel adım var.

1- Hedef kitlenizi ve nişinizi bulun

Çevrenizde tişört tasarlayan ya da online olarak satan ilk kişi siz olsanız da, e-ticaret dünyasında, aynı hayali kovalayan bir sürü başka insan var. Bu yüzden, mağazanızı tasarlamadan önce, bir soruya cevap vermelisiniz: Bu tişörtlerini kim alacak?

Lütfen cevabınız “herkes” olmasın. 🙂 Tehlikeli sularda yüzmeyin. Hedefinizi fazla genişlettiğinizde, aslında hiç kimseyi hedefleyemiyorsunuz.

Bunu yapmak size sadece paraya değil zamana da mal olur. Herhalde böyle bir durumun oluşmasını istemezsiniz. Bu yüzden, hedef kitlenizi daraltmanız gerekiyor.

Peki bunu bunu nasıl yapabilirsiniz?

 • Tutkularınızı ve ilgi alanlarınızı tanımlayın

Ne hakkında tutkulu olduğunuzu ve hedef kitlenizdeki insanların nelerden hoşlandığını düşünün. Bu insanların arzu ve acı noktalarını bilmek, en büyük avantajınız olabilir.

 • Araştırma yapın

Şimdi ilgi alanlarınızı ve tutkularınızı daha derinlemesine araştırmanın zamanı geldi.

Kendinizi aynı pazarda nasıl konumlandırabileceğinizin daha iyi bir resmini elde etmek için rakiplerinizin kim olduğunu, güçlü ve zayıf yönlerinin neler olduğunu öğrenin.

Niş ürününüz için pazarda bir boşluk bulmak amacıyla online alışveriş yapanlar arasındaki yerel (veya küresel) trendlerin neler olduğunu öğrenmek için web üzerinden araştırmalar yapın.

Bu yolculukta size yardımcı olabilecek birkaç araç Google Trends, Alexa ve Ahrefs.

 • Ürününüzle çözebileceğiniz bir problem tanımlayın

Daha önce duymuş olabilirsiniz ama bir de benden duyun. 🙂 Her ürün, küçük veya büyük, bir sorunu çözmek zorunda.

Bu yüzden etkileyici tişört tasarımı ve hızlı teslimatın da ötesinde bir şeyler düşünün.

Tişörtünüz psikolojik destek sağlayacak mı, birilerinin dünyaya olan inançlarını ifade etmelerine yardımcı olacak mı yoksa bir topluluğun parçası olduklarını hissettirecek mi?

2- Online bir mağaza kurun

Hedef pazarınızı belirledikten ve bir ürün nişi keşfettikten sonra, mağazanızı kurma zamanı geldi.

Sıfırdan e-ticaret sitesi yaptırmak için bütçe ayırmak istemeyenler ve zamandan kazanmak isteyenler, birkaç dakika içinde bir mağaza açmanıza izin veren popüler e-ticaret platformlarından birini kullanabilirsiniz.

3- Mağazanıza ürünler ekleyin

Ürünsüz mağaza olmaz tabii. İlk adımda mağazanıza çok fazla ürün eklemekle zaman kaybetmeyin. Kafanızdaki temel ürünleri mağazaya koyun, sonra zaman içinde ürünlerinizi çeşitlendirin.

4- En iyisini bulana kadar pes etmeyin

Gerçekçi olmak gerekirse, mağazanız açıldıktan hemen sonra yüz binlerce siparişiniz olmayacak, ancak bunun sizi üzmesine izin vermeyin.

Araştırmalarınız sonucu hangi tasarımın satışlarınızı artıracağını öğrendiyseniz bile, öngörüleriniz bu noktada hedef kitlenizin gerçek gereksinimlerini karşılamayabilir. Bu yüzden müşterilerinize ses vermeniz önemli.

Hangi ürün ve tasarımların onlar için daha çekici olduğuna karar vermelerine izin verin. Bir tasarım popüler değilse, tamamen farklı bir şey deneyin. Müşteriler yeni tasarıma tepki vermezse, bir tane daha deneyin. Geribildirimleri dikkate alın ve denemeye devam edin! Sonunda doğru yolu bulacaksınız.

Bir Tişört Tasarım Nasıl Oluşturulur?

Genel bir kural olarak, ürün ne kadar popülerse, pazardaki rekabet o kadar büyük olur. Bu yüzden bu gürültüden kaçınmak için, hikaye anlatan veya insanların inandığı bir kavramı anlatan tişört tasarımları oluşturmanız gerekecek.

1- Tasarım fikirleri bulun

Markanız için istediğiniz ana temaları, inançları ve stilleri not edin. Ardından daha somut tasarım konseptleri oluşturmak için bu fikirleri geliştirmek için biraz zaman ayırın.

 • İş hedefinizi tanımlayın

Bir defalık başarı mı yoksa birazcık para kazanacak bir şey mi arıyorsunuz, öncelikle bunu kendinize sorun.

Cevabınız evetse, her zaman satacak fikirlere odaklanın.

Yok benim amacım bu değil. Online bir mağaza açmak ve e-ticaret sularını test etmek istiyorum diyorsanız, mevsimsel temaları ve trend konuları tasarımlarınızın merkez üssü haline getirin. Dünyayı fırtınaya sürükleyen popüler bir gündem mi var mı? Bu durum, anında para kazanma şansınız olabilir.

Bu konu başlığı üzerine çok fazla düşünmezseniz, artık ne olacağını bekleyin ve görün! 🙂

 

 • Farklı tasarım öğelerini keşfedin

Tişört tasarımınız birden fazla şekil ve biçimde olabilir. Tipografi, çizgi çizimler, şekiller veya fotoğraflar… Hepsini tasarım üssünüz olarak kullanabilirsiniz. Ancak, bir tür öğe kullanmanın çok kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorsanız, benzersiz bir tişört tasarımı oluşturmak için farklı öğeleri karıştırın ve eşleştirin. 🙂

Unutmayın, tasarımınızdaki en küçük ayrıntı bile binlerce kelimeyi anlatabilir, bu nedenle en iyi sonucu elde etmek için hem yakından hem de uzaktan okumak için kolay olan şekilleri ve formları seçin.

 • Renk paletinizi stratejik olarak seçin

Gelecekteki müşterilerileriniz de dahil olmak üzere çoğu insan için görseller önemlidir. Kullandığınız her renk, insanların markanızı ve ürünlerinizi nasıl gördüğünü etkileyebilir. Bu yüzden sadece tasarımınızın renkleri hakkında değil, aynı zamanda tişörtlerinizin renkleri hakkında da düşünmeniz gerekiyor.

Tabii nihai hedefiniz, ikisini birden düşünmek olsun.

Renk teorisinin temellerini veya renk psikolojisini öğrenmek bu tür kararlar verirken size yardımcı olabilir.

Ancak, bazı teknik hususları da aklınızda tutmalısınız. Örneğin, siyah yazıyla beyaz tişörtler satmak şık görünürken, aynı metni soluk pembe renkte kullanmak tasarımı okumayı zorlaştırabilir.

 • Doğru tişört tipini bulun

V yaka ya da polo… Hangi tür tişörtün tasarımlarınız için en iyisi olacağına karar verirken, hedef kitleniz ve markanız için öngörülen hedefi düşünün.

 • Baskı yöntemine karar verin

Tişört tasarım fikirlerinizi ararken, baskı tekniğini de bulmayı unutmayın. Bazı yazdırma yöntemleri diğerlerinden daha esnektir, bu nedenle tasarımlarınızda ayarlamalar yapmak için daha zamanınız varken neyin nasıl işlediğine hakim olun.

Transfer baskı, sublimasyon baskı vb. nedir ne değildir, bir araştırın. 🙂

2- Tasarımları oluşturun

Fikirlerinize karar verdikten sonra, gerçek tasarımlarınızı yaratmanın zamanı geldi. Bu konuda yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Kendin Yap

Beceriniz ve zamanınız varsa, tişört tasarımlarınızı kendinizin yaratmasından daha değerli bir şey yoktur.

Tasarım yapmayı zorlaştırmak istemiyorsanız, sadece fikrinizi görselleştirmenize yardımcı olacak hangi araçların olduğunu bilmeniz gerekir.

İlk kez dijital olarak bir şey yaratıyorsanız, Adobe Photoshop veya Adobe Illustrator gibi profesyonel yazılımların yalnızca fiyat nedeniyle değil, öğrenme eğrisi nedeniyle de en iyi seçenek olamayacağını söylemek doğru olur. Sözün özü bu programlar profesyonel işidir. 🙂

Neyse ki, tshirt tasarlamak için gerekli temel işlevleri sunan harika ücretsiz alternatifler var. Bugün kullanmaya başlayabileceğiniz birkaç açık kaynaklı vektör grafik düzenleyicisini inceleyelim:

 • Canva, ilk tasarımlarınızı geliştirmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olan bir araçtır. Basit bir sürükle ve bırak editörü, 8.000’in üzerinde ücretsiz şablona erişim, tasarımlarınızı düzenlemek için klasörler ve kendi resimlerinizi yükleme desteği…
 • Photopea’da farklı projeler için önceden hazırlanmış şablonlar var. Bu yazılım, grafik tasarıma yeni başlayanlar için oldukça kolay bir araç.
 • GIMP, tişört tasarımlarınız için kullanmak istediğiniz görüntülere rötuş yapmanıza ya da birkaç serbest şekilli çizim eklemenize izin veren bir grafik editörüdür.
 • Inkscape, vektör grafikler oluşturmak veya düzenlemek için kullanılabilir. Çizimler, çizgiler veya karmaşık resimlerle çalışmak için kullanabileceğiniz çok yönlü bir araç olmasına rağmen, öğrenmek biraz zaman gerektirir.

**Tasarımınızın, basıldığında en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, istediğiniz yazıcının temel grafik gereksinimlerini göz önünde bulundurun. Çoğu durumda; boyut, dosya çözünürlüğü ve kabul edilen yazdırma dosyası formatlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

3- Bir tasarımcı ile anlaşın

Tasarımlarınızı oluşturmak için gerekli becerilere sahip değilseniz ya da kendinizi yeterince iyi bulmuyorsanız, bu işi uzmanına bırakın. Daha önce hiç freelance (serbest) çalışan bir tasarımcı ile iş birliği yapmadıysanız, endişelenmeyin. Sizi yetenekli bir tasarımcıyla buluşturacak çok sayıda platform var.

Ben tasarımcı ararken genelde Linkedin ya da Behance kullanıyorum. Sonra kişisel web siteleri varsa ona bakıyorum. Ama siz başka alternatiflerden de yararlanabilirsiniz.

Birkaç seçeneğe bakalım:

** Tasarımcılarla konuşurken, tasarımı nasıl kullanmayı planladığınızı onlara anlatın. Onlarla ne kadar fazla bilgi paylaşırsanız, istediğiniz tasarımı yaratmaları o kadar kolay olacaktır.

Tişörtlerinizi Yazdırmanın ve Göndermenin 3 Yolu

Ürünlerinizi yazdırma ve gönderme şekliniz tamamen size bağlıdır. Ama elbette, seçeneklerinizin neler olduğunu bilmek sizin için iyi olur.

1- Kendiniz Yapın

Kontrolün sizde olmasını seviyorsanız, tişörtleri kendi başınıza basabilir ve gönderebilirsiniz. Tüm baskı işini siz yaparsanız, ürünlerin kalitesini garanti edebilirsiniz. Ayrıca, gelen her siparişe kişisel bir dokunuş ekleyerek paketleri kişiselleştirebilirsiniz.

Ancak bu özgürlüğün tabii ki bir bedeli var.

Bir yazıcıya ve mürekkeplere yatırım yapmanız gerekir. Ayrıca ambalaj malzemelerinin yanı sıra tişörtlerin stoklarını da depolamanız gerekir. Tüm bunlar sadece fiziksel alandan değil, zamanınızdan da çalacaktır.

2- Üçüncü taraf ortaklarla çalışın

Üçüncü taraf ortaklar, ürünlerinizi sizin adınıza basar ve gönderir. Siz de, yazıcıyla uğraşmak, stok tutmak ve kargo ziyaretler yapmaktan endişe etmek istemiyorsanız, bu seçenek tam size göre olabilir.

3. taraf ortaklar sayesinde, aynı tişörtün yeni varyantlarını da sitenize ekleyebilir, yeni stiller veya tasarımlar sunabilirsiniz. Belirli bir öğenin satışları iyi gitmiyorsa, ürünü durdurabilir ve başka bir şey deneyebilirsiniz.

Fakat hayattaki her şeyde olduğu gibi, bu durumun da bazı zorlukları var.

3. taraf partnerler sizden ürün ve baskı masraflarını alacaklar. Ayrıca, üretim sürecini ve sevkiyatı tam olarak kontrol edemeyeceğiniz için, bu da paketlerinizi kişiselleştiremeyeceğiniz anlamına gelir.

3- Dropship

Son olarak, tasarımları yaratma konusunda sıkıntı çekiyorsanız ve hazır bir ürün satma konusunda tereddüt etmiyorsanız, dropshipping seçeneği tam size göre.

Hemen toptan tişört alıp satmak içim tedarikçilerini bulun, beğendiğiniz tasarımları seçin ve bunları mağazanıza ekleyin. Siparişleriniz gelmeye başladığında, tedarikçiniz onları doğrudan müşterinizin kapısına göndersin.

Bu seçenek, mağazanızın marka bilinirliğini artırmak, promosyonlar yapmak veya özel teklifler geliştirmek için daha fazla zamana sahip olacağınız anlamına gelir.

Fakat her şey bununla bitmiyor!

Sizin gibi diğer birçok mağaza da aynı tişörtleri (belki de daha düşük bir fiyata) teklif ediyor olabilir. Dolayısıyla, fiyatınızı kabul ettirmek ve daha fazla satış yapmak için kendinizi rekabette nasıl farklılaştıracağınızı düşünmeniz gerekir.

İlk Tişört Satışımı Nasıl Yaparım?

Online mağazanızın çalışır durumda olması, e-ticaret maceranızın ilk adımı.

Bundan sonraki adım ise, ilk satışı yapmak olacaktır.

Bu bölümde, ilk müşterinizi daha hızlı bulmak için yapabileceğiniz birkaç şeye göz atacağız.

1- Ürün incelemeleri

Ürün incelemelerinin satış artışınızı hızlandıracağı bir sektör sırrı değil. Fakat henüz ürününüzü alan tek bir müşteri bile yoksa?

Yoksa da, siz bulursunuz. 🙂

Hiçbir sorgu yapmadan mağazanıza sipariş vermek isteyen herhangi biri varsa, bu sizin aileniz ya da arkadaşlarınızdır. En kötü ihtimalle onlardan alışveriş deneyimlerinin nasıl olduğunu anlattıkları bir ürün incelemesi bırakmalarını isteyebilirsiniz.

2- Marka bilinirliği için hediye

Daha fazla satış yapmak için marka bilinirliğinizi artırmanız gerekir. İnsanların sizinle ilgilenmesini sağlamanın en kolay yollarından biri de ücretsiz bir şey sunmak olduğu için ilk adım olarak bunu uygulayabilirsiniz.

İyi bir eşantiyon, insanların işinize ve ürünlerinize daha fazla göz atmasını sağlayabilir. Bu bir şehir efsanesi değil, gerçeğin ta kendisi. 🙂

3- Sosyal medya

İnternet dünyasında, işletmeler varlıklarını sürdürmek için sosyal medyada bulunmak zorunda. Çünkü yeni bir mağaza sahibi olarak, haftalık promosyon kampanyalarının ötesinde düşünmeniz gerekiyor.

Hedef kitlenizle iletişim kurmaya çalışmanız, sosyal medya hesap özet akışınızın dışındaki sohbetlere katılmanız, trendleri takip etmeniz ve en sıcak haberlere gerçek zamanlı olarak tepki vermeniz lazım.

4- Influencer

Sosyal medya influencer’ları… Keşfetmeye değer başka bir seçenek influencer pazarlama. Bir kanaat önderinin dürüst bir şekilde sizi anlatması niş bir kitleyi yakalayabilir.

Başarılı bir kampanya yürütmek için, neye ulaşmak istediğinizi net bir şekilde öğrenmeniz, ardından ilgili influencer’ları bulmanız ve işbirliği yapısını kabul etmeniz gerekir.

** Ortaklığınızı, reklam yapmak yerine yararlı içerik oluşturma etrafında kurun. Şeffaflık ve dürüstlük müşterilerin % 49’unun influencer’lardan ve markalarından beklediği şeydir.

5- Reklamları yeniden hedefleme (Retargeting)

Mağazanızı ziyaret etmeye başladıklarında, kaçınılmaz olanla yüzleşeceksiniz. Kullanıcılar ürün kataloglarınıza göz atacak, belki bir ya da iki ürünü sepete ekleyecek ve en önemli işlemi yapmadan ayrılacak: Satın alma.

O müşteriyi nasıl geri getireceksiniz?

Yeniden hedefleme kampanyaları yaparak.

Reklamları yeniden hedefleme, mağazanızı sipariş vermeden terk eden ziyaretçilere özel reklamlar göstermenize izin veriyor.

Başka bir deyişle, kişiselleştirilmiş reklamları Facebook ve Instagram yayınlarında veya Google’da göstererek kullanıcıları web sitenize geri getirebiliyorsunuz.

Hayatta Kalmak İçin Mağazanızı Geliştirin

Hem işte hem de hayatta değişim kaçınılmazdır. Bu nedenle, başarılı olmak için, online mağazanızı daha da nasıl geliştireceğinizi sürekli olarak düşünmeniz gerekir.

1- Benzer nişlerle deneyler yapın

Nişinizi bulup epeyce satış yapmış olabilirsiniz. Fakat insanlar ne sıklıkta yeni tişörtler alıyorlar? Her mevsimde bir kere mi? Her yıl bir kere mi?

Siparişlerin akmasını sağlamak için, benzer ilgi alanlarına ya da geçmişlere sahip nişlere yaklaşmayı denemelisiniz.

Gitaristleri için ilginç ürünler sunuyorsanız, kendinizi davulcularla da tanıştırmak faydalı olabilir.

2- Birden fazla segmente pazarlayın

Hedef kitlenizi farklı segmentlere ayırmak, müşterilerinizle daha kişisel bir iletişim kurmanın harika bir yoludur. Ve hepimizin bildiği gibi, kişiselleştirme dönüşüm sağlar.

Diyelim ki ürünleriniz köpek severleri hedefliyor ve yakın zamanda mağazanızda böyle bir tişört tanıttınız. Köpek severlerin hepsi köpek sahibi değil. Bu ürün için promosyonları hedef kitlenizin daha tanımlanmış bir bölümüne, örneğin köpek sahibi kadınlara itmek daha mantıklı olacaktır.

Elbette, bu köpeği olmayan insanların tişörte ilgi duymayacakları anlamına gelmez. Köpeği olan birini tanıyor olabilirler.

İşiniz, hedef kitlenizdeki birden çok segmenti hedeflemektir.

3- Ürün hattınızı genişletin

Tişört satmak harika bir başlangıç, ancak bir süre sonra sınırlı hale gelebilir. Basılı ürünlere bağlı kalmak istiyorsanız, ürün kataloğunuza kapüşonlar, telefon kılıfları veya kupalar eklemeyi düşünebilirsiniz. Fakat yeni ürünlerin tüm mağaza konseptine uygun olduğundan emin olun. Aksi takdirde, profesyonelce görünmeyebilir.

4- Çevrimdışı fırsatları deneyin

İşiniz online olsa da, markanızı büyütmek için çevrimdışı olarak yapabileceğiniz birçok şey var.

Ürünlerinizi fuarlarda, yerel fuarlarda veya açılan pazarlarda sergileyin ya da ziyaretçi olarak buralara katılın. Tabii kartvizitinizi yanınıza almayı ve tişörtünüzü giymeyi de unutmayın.

Bu, yeni ortaklıklar kurmanıza, müşterilerinizle tanışmanıza ya da sadece isminizi duyurmanıza yardımcı olacaktır.

Ama hepsi bu kadar değil!

Yerel bir gazete ile temasa geçin ve hikayenizi paylaşın. Bir etkinlik organize edin veya düzenlemek için yardım alın. Bağımsız markalara ilgi duyan mağazalara yaklaşın ve ürünlerinizi buralarda tanıtın.

Başka bir deyişle, diğer insanların ve tercihen hedef kitlenizin olduğu yerde olun.

5- Tasarlamaya devam edin

Online mağazanızı büyütmek istiyorsanız, şimdi ve sonrasında yeni tişört tasarımlarını artırmanız gerekir. Sezonluk bir tişört ekleyebilir veya sınırlı sayıda bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca, müşterilerinizi dinlemeyi de unutmayın. Mağazanızda ne görmek istediklerini onlara sorun!

Sonuç

E-ticaret bugün her zamankinden daha güçlü, bu da rekabetin sert olduğu anlamına geliyor.

Yeni bir online tişört şirketi sahibi olarak, diğerlerinden bir adım önde olmak için otantikliği aramanız gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu, kendi gerçeğinizi söyleyen ve başkalarıyla benzer olmayan tasarımlar oluşturmak.

Sonrasında e-ticaret platformunuzu akıllıca seçmek ve üretim sürecinizi kolaylaştıracak diğer hizmetlere bakmak

Son olarak, esneklik… Yaptığınız bir şey, beşinci ya da otuzuncu saatten sonra işe yaramadıysa, ayağa kalkıp tekrar deneyin.

Tek başarısızlık denememek. Yüz binlerce insana online tişört satmak isteyenler bunu doğrulayabilir. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir