Online Pazarlama Kampanyalarınızı Desteklemenin 5 Yolu

Online Pazarlama Kampanyalarınızı Desteklemenin 5 Yolu

Satış rakamlarınızı artırmaya başlamak için gerekli olan şey internette pazarlama yapmaktır. İşletmelerin müşteri tabanını genişletmek için internete akın ettikleri göz önüne alındığında, iyi hazırlanmış bir internet pazarlama kampanyasının şirketinizin vazgeçilmez unsuru olması kaçınılmazdır.

Web üzerinde bir kampanya başlatmak söz konusu olduğunda, bir çok farklı seçenek vardır. Aşağıda internet pazarlama kampanyası yürütmek için en etkili olan yolların bir listesi var. Tabi ki her iş kolu için bu listeyi uygulamak uygun olmayabilir, ama bu yöntemleri test ve takip ederek doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Google Analytics ve GetClicky gibi araçlar kullanarak internet pazarlama kampanyanızın başarısını belirleyebilir ve analiz sonuçları ile kampanyanıza bir yön verebilirsiniz.

İşte internet pazarlama kampanyası yürütmek için en etkili yollar:

1- Video Pazarlama

İnternette işinizi desteklemenin en iyi yolu, bir video pazarlama kampanyası başlatmaktır. İnsanlar online bir  işin arkasında birinin yüzünü görünce, marka ve ürüne kendilerini daha bağlı hisseder. Bu da daha güvenilir bir konuma gelmenizi sağlar. Potansiyel müşterileriniz eğer bir ürün veya hizmeti görsel olarak görebilirse, o ürün veya hizmeti satın almak istediğinde daha emin olur.

Video pazarlamanın sitenize olan dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olduğu zaman içinde yapılan birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Web sitenizde bir şey satmasanız bile, üzerine odaklandığınız konu ile ilgili videoları  ziyaretçilerinize sunarsanız, bu düzenli takipçilerinizin size güven duymasına yardım edecektir. İnsanlar bir şeyi okumaktansa, konuyla ilgili videoyu izlemeyi tercih etme eğilimindedir, bu da  mesajınızın daha hızlı şekilde daha geniş bir kitleye ulaşması anlamına gelir.

2- Blogging 

Blog şirket web sitesinden, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarına kadar, işinizle ilgili her yere insanları yönlendirmek için harika bir yoldur. Bu yüzden blogunuzda haftanın 3-5 günü yeni bir yazı olmalıdır. Taze içerik her zaman blogunuzun dikkat çekmesine ve insanların size uzman gözüyle bakmasını olanak sağlayacaktır.

Blogunuz için içerik üretmekte zorlandığınızda, başka bir blogger’ın sitenize yazmasını sağlayabilirsiniz. Bu karşılıklı 2 taraf içinde oldukça büyük bir fayda sağlar. Hem birbirinizin takipçilerinin dikkatini çekebilir, hemde alacağınız backlink’le SEO’ya destek verebilirsiniz.

3- Sosyal Medya Pazarlama

Online bir işiniz mi var? O zaman sosyal medya pazarlama için ilk adımınız Facebook ve Twitter hesabı açmak olmalıdır. Google Plus, LinkedIn ve Pinterest gibi sosyal ağlarda değerlendirmeniz gereken diğer önemli sosyal medya platformlarıdır.

Sosyal medya pazarlamasının en zor kısmı, işinizle ilgili yaptığınız paylaşımları insanlarında paylaşmasını sağlamaktır. Bunu başarmanın en önemli anahtarından biri ise kaliteli içeriktir. Kaliteli içeriğin yanında gönderilerinizi hangi saatlerde yapacağınızda çok önemlidir.

Twitter ve Facebook farklı bir teknik gerektiren, her biri çok farklı sosyal medya platformlarıdır. Aslında tüm sosyal medya ağlarının kendilerine has kültürleri vardır. Hepsi için ayrı strateji oluşturmak ve onların kendilerine has kültürlerini çok iyi  analiz etmek gerekir. Sosyal medyada başarıya ulaşmanızın yolu, hangi sosyal medya platformunu nasıl kullanacağınızı bilmekten geçmektedir.

4- Mobil Pazarlama

Hemen hemen herkesin bugün bir akıllı telefonu var. Bu yüzden internet üzerinden pazarlama yapıyorsanız, mobil pazarlamaya hitap etmek zorundasınız. Bu da QR kodları (Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel matriks barkod), sosyal medya, SMS veya kısa mesaj pazarlama kullanmak anlamına gelir.

Sitenizden online alışveriş yapacak insanlar için bir mobil uygulama oluşturun.  Çevrimiçi video ve ses içeriği ile uygulamayı destekleyin, böylece insanlar akıllı telefonlar üzerinden yoldayken veya seyahatteyken sizi rahatça dinleyebilsin ve izleyebilsin.

Mobil geleceğin yoludur, bu nedenle internet pazarlama ile büyük işler yapmak istiyorsanız, mobil pazarlama seçenekleri keşfetmeye başlayın.

5- Pay Per Click (Tıklama Başına Ödeme)

Tıklama başına ödeme diğer pazarlama stratejilerinden daha uzun süredir internet pazarlama kampanyalarını destekliyor. Bu yöntem şirket ürün ve hizmetleri hakkında farkındalık yaratmanıza yardımcı olur ve yüksek kalite, hedeflenmiş potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Pay Per Click ile potansiyel müşterilerine ulaşmayı amaçlayan reklam verenler, sadece kullanıcılar onların reklamlarını tıklayıp sitelerine geldiklerinde ödeme yaparlar. Bu yüzden reklam metninizde ki anahtar kelimeler, sitenize daha çok trafik çekmek için hayati öneme sahiptir. Hangi kelimelerin ne kadar etki ettiğini ise test ederek belirleyebilirsiniz.

Bu yöntemde de en önemli kısmı, her zamanki gibi kampanyanızı takip etmektir. Kampanyanız ne kadar başarılı ya da ne kadar başarısız takip edin. Sonuca göre stratejinizi değiştirmeye hazır olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir