Instagram’da Sponsorlu Video Mu Yoksa Fotoğraf Mı Daha Çok Etkili?

Instagram’da Sponsorlu Video Mu Yoksa Fotoğraf Mı Daha Çok Etkili?

Instagram kullananlar bilir, (ben kullanmıyorum ama ben de biliyorum 🙂 ) Instagram’da, paylaşılabilecek iki içerik türü var: fotoğraf ve video. Bu yüzden Instagram reklamlarında da bu içerik formatlarını kullanmak zorundasınız.

Hangi içeriği kullansam benim için iyi olur diye düşünüyorsanız, içeriğinizi mutlaka ufak bütçelerle test edin. Yatırımınızı da bu test aşamasından sonra yapın.

Test aşamasına artı olarak tabii ki videonun da fotoğrafın da yerine göre avantaj ve dezavantajları var. Şimdi biraz bu avantaj ve dezavantajlara göz atalım.

Sponsorlu Instagram Videolarının Avantajları

1- Kullanıcılar sponsorlu Instagram videolarına, fotoğraflardan daha fazla yorum yapıyor.

Mediakix’in sponsorlu 150 post’u incelediği bir çalışmaya göre, sponsorlu Instagram videoları, fotoğraflara oranla 3 kat daha fazla yorum alıyor.

Sponsorlu Instagram videoları 1000 takipçi başına yaklaşık 3 yorum alırken, sponsorlu Instagram fotoğrafları 1000 takipçiye yaklaşık 1 yorum alıyor.

Bu metrik, sponsorlu videoların fotoğraflara oranla yanıt vermeyi tetiklediğinin ve potansiyel olarak marka için daha yüksek dönüşüm oranı sağladığının bir kanıtı.

2- Hikayeler aracılığıyla paylaşılan sponsorlu Instagram videoları bir bağlantı içerebilir.

Sponsorlu video içeriği, Instagram kullanıcılarına sadece ana akışta değil, aynı zamanda Instagram Hikayeleri aracılığıyla da iletilebilirsiniz. Hem de yönlendirmek istediğiniz bir bağlantı ile birlikte…

Bu işlevsellik, Instagram’da gördüğü bir ürüne hayran olan kullanıcının, zahmetsizce online satın almaya geçiş yapmasını sağlıyor. Bu bilgiler ışığında Instagram Hikayeleri aracılığıyla paylaşılan sponsorlu video içerik, sponsorlu bir fotoğraftan daha etkili satış yapmanıza olanak tanıyabilir.

3- İzleme sayıları Instagram videolar için kullanılabiliyor, ancak fotoğraflar için mevcut değil.

Instagram videolarında, beğenilme sayısına ek olarak görüntüleme sayısını da görebilirsiniz. Bu, pazarlamacıların sponsorlu bir videonun aldığı gösterim sayısını bilmesine olanak tanır. Sponsorlu fotoğraflar için toplam gösterimi ölçmenin kesin bir yolu yok.

Pazarlamacılar, sponsorlu bir video veya fotoğraf yayınlamaya karar vermeden önce kampanya ölçümlerinin değerini göz önünde bulundurmak zorunda, bu yüzden metrikler önemli. Eğer bir fotoğrafa sponsor olmayı seçerseniz, gösterimleri tahmin edebilecek bir sisteme sahip olmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Instagram Video Reklam Özellikleri

Sponsorlu Instagram Fotoğraflarının Avantajları

1- Sponsorlu Instagram fotoğrafları sponsorlu Instagram videolarına göre daha kolay ve hızlı görüntülenebilir.

Tüketicilerin dikkatinin gitgide azaldığı bir çağda, fotoğraf, bir markanın Instagram’da takipçi kitlesiyle iletişim kurmanın en hızlı ve doğrudan yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Microsoft tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir insanın dikkat süresi yaklaşık 8 saniye. Y ve Z jenerasyonunun dikkatini çekmek ise… (Boşlukları doldurun. 🙂 )

2- Fotoğraflar videolardan daha kısa sürede yüklenir.

Bir kullanıcının internet bağlantısının zayıf olması durumunda, videonun yüklenmesi birkaç saniye sürebilir. Fotoğrafların yüklenmesi ise daha az zaman alır.

Araştırmalar, kullanıcıların % 40’ının, yüklenmesi 3 saniyeden fazla süren bir web sayfasından hemen çıktığını gösteriyor. Bu mantığı sponsorlu yayınlara uygularsak, sponsorlu bir video internet hızı düşük olan potansiyel kitlede, reklam bütçenizin boşuna yanmasına sebep olabilir.

3- Sponsorlu fotoğraflar sese bağımlı değildir.

Sponsorulu video reklamınız hedef kitlenizin önüne düştüğünde, mesajınız yazılı değil de sesli ise büyük problem! Çünkü gün içinde çoğu zaman videoların sesini açamadığımız ortamlarda bulunuyoruz. Bu da hedef kitlenin bir kısmının videonuzu sadece görüntülemesine ama mesajınızı alamamasına sebep olabilir. Fakat fotoğraflarda böyle bir problem olmayacağını aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz.

Özetle

Sponsorlu Instagram fotoğrafları veya videoları, pazarlamacıların Instagram’da geniş kitlelere ulaşması için mükemmel reklam modelleri. Sponsorlu fotoğraflar hızlı yükleniyor, sese bağımlı değil ve bir markanın mesajını iletmenin en etkili yolu. Bununla birlikte, Instagram video reklamları, ek kampanya ölçütleri sağlıyor, hikayeler aracılığıyla sunulması halinde bir bağlantı içerebiliyor ve sponsorlu fotoğraflardan daha yüksek bir oranda yorum alıyor.

Bu yüzden sponsorlu içeriklerin her formatının avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirin ve bir Instagram pazarlama kampanyasının nasıl yürütüleceği konusunda kararlar alırken bu faktörlerin kampanya hedeflerini nasıl etkileyeceğini detaylıca düşünün.

Hadi kolay gelsin… 🙂


Instagram reklamlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için bana: sibel@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir