Instagram’da Organik Olarak Nasıl Büyürsünüz?

Instagram’da Organik Olarak Nasıl Büyürsünüz?

Instagram girişimciler, markalar ve bireysel kullanıcılar için büyük bir pazar. Yavaş yavaş popülaritesi geçer demeyin, çünkü şu an için elimizde öyle bir istatistik mevcut değil. Günlük bir milyar aktif kullanıcının bulunduğu ve günde en az 200 milyon işletmenin hesabını kontrol ettiği bir platformdan bahsediyoruz.

Instagram’da Organik Olarak Nasıl Büyürsünüz?

Şirket içi tüm birimlerde olduğu gibi pazarlamanın da kuralı, bir hedef belirlemek ve o hedefe ulaşmak. Bu kural pazarlamanın en yoğun şekilde yaşandığı Instagram için de geçerli. Instagram’da hedeflerinizi belirlemeden asla bir kampanya başlatmamanız gerekiyor. Peki, Instagram’da hangi metrikler önemli? Markanızın büyüdüğünü nasıl anlarsınız?

Instagram için en yaygın KPI’lardan bazıları takipçi başına etkileşim, web sitesi trafiği, bağlantı tıklamaları, gönderi başına yorumlar, Instagram hikaye etkileşimi ve size ait bir hashtag’in kullanım oranını içerir. Instagram’da hedefinize ulaşmaya başlamadan önce, hangi hedeflere odaklanmak istediğinizi bulmanız gerekir.

Hedeflerinizi belirledikten sonra, Instagram büyüme sırları için aşağıdaki stratejilerin bir kısmını veya tamamını deneyebilirsiniz.

İşte en kısa haliyle Instagram taktikleri. 🙂

1. Gönderilerinizi Optimize Edin

İçerik kraldır kral! 🙂 Çok klişe bir cümle ama görüyorsunuz ki Instagram söz konusu olunca durum hala böyle…

İçerik kral tabii ama dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Mesela yayın akışı…

Instagram, kullanıcıların akışlarında ilk hangi gönderilerin görüneceğine karar vermek için AI (yapay zeka) kullanır ve gönderileri bu şekilde sıralar. “Arkadaş ya da aile” gibi kişilerden gelen gönderiler rastgele gönderilerden daha üst sıradadır. Bu nedenle, instagram takipçilerinizin sizi görmesi için gönderilerini beğenmeniz veya yorum yapmanız gerekir.

Instagram ayrıca, daha yüksek takipçili bir kullanıcıyla alakalı veya ilginç olan yayınları da üst sıralara çeker. Ve tabii ki daha yeni gönderiler, Instagram’ın algoritmasında öncelik kazanıyor.

Yani bu sizin için ne anlama geliyor?

Tutarlı bir şekilde paylaşım yapmalısınız. Yeni içerik fikirleri bulmak için, hedef kitlenizin kullanıcı davranışını incelemeli ve ardından ilişkilendirilebilir içerikler oluşturmalısınız.

Sadece bu kadar mı? Hayır!

Görsel içeriğinizi optimize etmeniz gerekiyor. Instagram içeriğinizin yüksek kaliteli ve optimize edilmiş olması gerekir. Görüntülerin Instagram’ın önerilen boyutlarına uyması gerektiğini unutmayın: 1080px X 1080 piksel (kare görüntüler için), 1080px X 608 piksel (yatay görüntüler için) ve 1080px X 1350 piksel (dikey görüntüler için).

IGTV videoları yüklüyorsanız, sürelerini 15 dakika ile sınırlayın. Dosya biçimlerinin MP4, kapak fotoğraflarının ise .jpg veya png biçiminde olmasına dikkat edin. En boy oranlarını 9:16,  çözünürlüğü ise 720 piksel veya üstünde tutmanız gerekli.

Son bir ekleme daha yapmak istiyorum.

Gönderi zamanınızı iyi planlayın. Instagram Insights, Instagram takipçileriniz için kapsamlı bilgiyi size zaten veriyor. Sizin için en iyi Instagram etkileşim saatlerine buradan bakabilirsiniz. Bunu kullanarak takipçilerinizin en aktif zamanlarını keşfedebilirsiniz.

2. Takipçilerinizle Etkileşimi Sürekli Hale Getirin

Birinci maddedeki Instagram’ın algoritmasını anladınız, dikkat çekici görseller oluşturdunuz ve doğru zamanda yayınladınız. Etkileşim rakamlarınız hala istediğiniz gibi değil mi?

Bu, içeriğinizin kötü olduğu, takipçileriniz içeriğinizi görmezden geldiği anlamına gelebilir. Hemen bir şeyler yapmanız gerekli. Takipçilerinizin oturup içeriğinizi fark etmesini sağlayacak harika fikirlere ihtiyacınız var. Hadi bakalım yine iyisiniz, aşağıdaki fikirlerden ilham alarak Instagram erişiminizi artırabilirsiniz. 🙂

  • Instagram Hikayeleri

Hikayeler ana sayfanızda yayınladığınız görüntülerden daha etkilidir ve takipçilerinizin yayın akışını doldurmaz. Bu yüzden bir İşletme hesabınız ve 10.000’den fazla takipçiniz varsa, Instagram Hikayeleri’nize bir şeyler ekleyebilir ve trafiği web sitenize yönlendirebilirsiniz. Hikayelerdeki etiketler etkileşimi daha da artırabilir.

  • Instagram Live

Adından da anlaşılacağı gibi Instagram Live, canlı yayın yapmanız için Instagram’ın size sunduğu bir özellik. Takipçilerinizin Hikaye bölümünde ilk konuma gelmek için harika bir yol. Sadece bununla sınırlı değil tabii ki. Canlı videolar daha samimi görünüyor ve izleyicileri daha uzun süre meşgul ediyor. Canlı videolar için görüntüleyenlerinizle ürün tanıtımı ve soru-cevap yapabilirsiniz.

  • Instagram TV (IGTV)

Hikayelere benzer şekilde, IGTV kapak fotoğraflarına sahip daha uzun videolar içindir. Bunları promosyonlar ve influencer iş birlikleri için kullanabilirsiniz.

  • Hashtag’ler

Takipçi sayınızı büyütmek istiyorsanız, yeni alanları keşfetmeniz gerekir. Hashtag’ler yayınlarınızın trend olan çevrelerde görünmesini sağlayabilir. Tabii herhangi bir hashtag’de saçma sapan alakasız görsellerle karşılaşabilirsiniz. Ama siz siz olun kullandığınız hashtag’lerin markanız ve kitlenizle alakalı olduğundan emin olun.

İlgili İçerik: En İyi Instagram Etiketleri (Hastags) Nasıl Bulunur?

  • Yarışmalar ve Çekilişler

İşte geldik en önemli noktaya. Organik takipçi artırmanın en güzel yollarından biri yarışma ve çekilişler. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Markanızla alakalı ya da kendi ürününüz olan bir hediye için yarışma düzenleyebilirsiniz. Yarışma katılımcılarına arkadaşlarını etiketlemeleri ve / veya sayfanızı takip etmeleri talimatını verebilirsiniz. Bu sayede markanız daha fazla görünürlük elde eder ve takipçileriniz karşılığında harika hediyeler kazanabilir.

  • Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, marka bilinirliğini artırmak için harika bir yol. Hiçbir maliyeti yok ve büyük katılım potansiyeline sahip. Markanıza ait bir hashtag oluşturabilir ve takipçilerinizi onu takip etmeye ve gönderilerini etiketlemeye teşvik edebilirsiniz. Bu şekilde, özellikle Hikayelerinizde yayınlanabilecek birçok değerli içerik toplayabilirsiniz.

3. Influencer Pazarlama

Influencer’lar ile takipçileri arasında oluşturdukları güven, takipçilerinin satın alma kararlarını etkiler. Influencer’larla ortaklık kurarak etkileşim, takipçi sayısı ve hatta satışlar açısından çok fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Influencer’lar markanızı önerirse, takipçileri markayla ilgilenebilir. Ürünlerinizi denemek veya sosyal hesaplarınızı takip etmek için ilham alabilirler.

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

4. Takipçilerinizi Önemseyin

Sizinle düzenli olarak çok fazla etkileşime giren kişileri belirlemek için gönderileri tarayın, bu kişilerin gönderilerini beğenip yorum yapın. Bunu bizim ülkede fazla yapmıyorlar ama özellikle ABD içeriklerinde markalar takipçilerle çok haşir neşir. Herkese tek tek cevap veriyorlar.

5. Regram İçerik

Başkalarının paylaştığı içeriği Instagram sayfanızda paylaşmak, takipçilerinizi artırmak ve ortak pazarlama ilişkileri oluşturmak için harika bir yol.

Ancak Twitter ve Facebook’tan farklı olarak, Instagram’da “Paylaş” veya “Yeniden Yayınla” düğmesi yok. Ayrıca, hesabınızdaki birisinin çalışmasını paylaşırsanız telif hakkı ihlali riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden Instagram’da, yeniden paylaşma görgü kurallarını takip etmeniz gerekir. Birinin içeriğini yeniden yayınlarken, orijinal içerik oluşturucuyu ilişkilendirebilir ve içeriklerini yayınlayıp yayınlayamayacağınızı önceden sorabilirsiniz.

Yeniden yayınlamayı etkinleştirmek için Repost gibi ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

Sonuç

Instagram’daki yoğun rekabet, markaları geleneksel olmayan pazarlama yöntemleri aramaya zorluyor. Yukarıda değindiğim organik büyüme stratejileri, diğer markaların önüne geçmenize  yardımcı olacak. Bu stratejiler, ücretsiz veya çok düşük maliyetli oldukları için kâr marjınızı da çok etkilemez.

2 yorum “Instagram’da Organik Olarak Nasıl Büyürsünüz?

  1. Bu güzel yazı için teşekkür ederim. Bu yazıdan çok iyi şeyler öğrendim ve öğrendiklerime yeni bilgiler kattım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir