Instagram’da Kaç Tane Reklam Modeli Var?

Instagram’da Kaç Tane Reklam Modeli Var?

Facebook reklamlarının pabucunu dama atan bir şey varsa, o da Instagram reklamlarıdır. Kulislerde konuşulanları söylüyorum. ”Yok efendim Facebook iyice ana baba gününe döndü.” ”Yapılan hedeflemeler bir türlü tutmuyor.” ”Instagram’ın kitlesi daha kaliteli.” ”Instagram’dan daha iyi dönüş alıyoruz.”

Evet hepsi iyi, güzel, hoş. Ama Instagram reklamları Facebook’un izin verdiği her şeye izin vermiyor. Mesela Instagram reklamlarıyla, sayfanızın ”like” larını yani beğeni sayınızı artıramazsınız ya da paylaştığınız fotoğraflardaki ”like” yani beğeni sayıları artmaz. Ama Instagram’da önümüze fotoğraflı reklamlar düşüyor derseniz, onlar sadece sayfa akışınıza düşüyor. Yani Instagram sayfanızdan bağımsız.

Instagram’a özgü olan reklam modellerini ise 4 ana başlıkta toplamamız mümkün. Aslında bir şey toplamıyoruz. Zaten 4 tane reklam modeli var. 🙂

Instagram fotoğraf reklamları

Instagram fotoğraf reklamlarıyla, görsel olarak ilgi çekici görüntüler sayesinde hikayelerinizi anlatabilir ve ürün özelliklerinizi dile getirebilirsiniz.

Instagram video reklamları

Instagram video reklamlarıyla, 60 saniyeye kadar video yükleyebiliyorsunuz. Fakat Wistia verilerine göre, sosyal medyada yayınlanacak bir videonun ilk 30 saniyesi çok önemli. Hedef kitlenizi o zaman diliminde bağlayabiliyorsanız, insanların size takılıp etkileşimde bulunma olasılığı daha yüksek.

Instagram dönen ( carousel) reklamlar

Instagram carousel yani dönen reklamlar, benim nedense en sevdiğim reklam modellerinden biri. E-ticaret ile uğraşanlar ya da restoran işletenler vb. için güzel bir model. Çünkü bu verdiğim örneklere benzer işler yapanların bir sürü ürünleri var ve bu ürünleri reklamlarda bir şekilde sergilemeleri gerekiyor.

Dönen reklamlarda bunu yapmak çok kolay. Ürünlerinizi görsel veya video olarak 10 adede kadar yüklüyorsunuz. Sonra insanlar sola kaydıra kaydıra inceliyor ürünlerinizi. Daha fazla bilgi edinmek isteyenleri web sitesinize de yönlendirebiliyorsunuz, daha ne olsun.

Instagram hikaye (stories) reklamları

Instagram’ın hikaye (stories) özelliğiyle, Snapchat’i havaya uçurma planları hızla gerçeğe dönüşürken, bir de bu özelliğe reklam getirdi.

”Nasıl yani?” diye soracak olursanız, arkadaşlarınızın ”hikaye” lerine göz gezdirirken, pat diye karşınıza sponsorlu bir hikaye çıkabilir.

Facebook Reklam Yöneticisi’nde oluşturulmuş olan reklamınızı kimlerin gördüğünü ve ne sıklıkta gördüğünü yönetebilirsiniz.

Peki ben bu reklamları nasıl vereceğim diyenler, bir önceki yazımdan Instagram hikaye reklamları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Instagram Stories’de Reklam Verme [Uygulamalı]

Kaynak: GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir