Instagram, Twitter’ın Sonunu Getirebilir

Instagram, Twitter’ın Sonunu Getirebilir

Her ay 70 milyon fotoğrafın paylaşıldığı, 2.5 milyar like’ın yapıldığı ve 300 milyonun üzerinde aktif kullancısı bulunan Instagram’ın etkileşimi, Twitter ve Facebook’tan 7 kat daha fazla. Bu iki sosyal medya devinden bile etkileşimi daha fazla olan Instagram için Google+, Tumblr, Pinterest, LinkedIn ve YouTube ile karşılaştırma yapma gereği bile duymuyorum.

Kişiselleştirilmiş pazarlama deneyiminin en fazla görüldüğü ve bu platform üzerinden birçok insanın gelir sağladığı Instagram, 1 sene içinde yüzde 40 büyüme sağladı.

SpoutSocial’ın raporuna göre 18-29 yaşları arasındaki insanların yüzde 53’ü Instagram kullanıyor. 30-49 yaşlarına gelindiğinde ise bu oran yüzde 25’e düşüyor.

Instagram bir fotoğraf paylaşım platformundan daha fazlası

Mobil merkezli olmasına rağmen inanılmaz bir yükseliş gösteren Instagram’a, insanlar sadece fotoğraf paylaşım platformu olarak bakmıyor. Örneğin, en çok takip edilen hesaplardan olan sağlık ve fitness paylaşımları yapanları düşünün. Bu sayfaları sadece görsel iletişim için değil, aynı zamanda fikir almak ve hayatımıza yön vermek için de takip ediyoruz. Instagram üzerinden alışveriş yaptığınız hesaplar için de aynı durum geçerli. Ya da edebiyat sayfaları için…

Instagram, Twitter için ciddi bir rakip

Daha düne kadar markalar Instagram’da organik olarak büyümeye çalışıyor ve bu yüzden sürekli yarışmalar ve kampanyalar düzenliyordu. Şu an Instagram’a da reklam verilebildiği için bu durum biraz daha kolay hale geldi.

Artık halihazırda Facebook’un tüm verilerini kullanarak Instagram’a reklam verebiliyorsunuz. Bu da Instagram’a değer veren markaların, bütçelerini yeniden gözden geçirmesi anlamına geliyor ki, burada da en büyük zararı Twitter yaşayacak gibi gözüküyor. Bütçesini Instagram reklamlarına da kaydırmak isteyen markalar, kesinlikle Twitter’dan kesinti yapacak ve Instagram Twitter için çok ciddi bir rakip haline gelecek.

Tüm araştırmalar Instagram lehine

Forrester Research’in sosyal medya üzerine yaptığı son araştırmaya göre, Instagram kullanıcıları markaların fotoğraflarını beğenmeye, yorum yapmaya ve paylaşmaya Facebook’tan 58, Twitter’dan ise 120 kat daha eğilimli.

Bu kadar araştırma sonucunda gözler önüne serilen rakamların hepsi Instagram lehine. Bakalım önümüzdeki günlerde diğer sosyal ağların daha ön plana çıkmak gibi nasıl atılımları olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir