Instagram Takipçilerinizi Artırmayı Sağlayacak 5 Bilimsel Yöntem

Instagram Takipçilerinizi Artırmayı Sağlayacak 5 Bilimsel Yöntem

Instagram üzerindeki takipçilerinizi nasıl arttırsınız? Daha fazla takipçi kazanmanın yöntemleri nelerdir? Aslında bu sorular tüm sosyal ağ kullanıcılarının genel sorularıdır ve bu ve buna benzer birçok sorunun yanıtı artık internette çeşitli kaynaklarda mevcuttur.

Evet bu soruların cevaplarına internetten birçok kaynaktan çeşitli ve genel cevaplar bulmanız mümkün. Fakat ben bugün değişik bir şey yapacağım ve bu soruları bilimsel olarak açıklayacağım.

İşte Instagram takipçilerinizi arttırmayı sağlayacak 5 bilimsel yöntem:

1- Fotoğraflarınız kare olmak zorunda değil

Çoğu insanın kafasında Instagram, kare fotoğraf ile eş değerdir. Fakat bu limiti kabul etmeniz ve tüm fotoğraflarınıza bu şekilde bir kısıt getirmeniz oldukça yanlıştır. Çünkü bu kısıtlamadan sizi kurtaracak bazı uygulamalar mevcuttur. İşte iOs, Android ve Windows için size bu konuda yardımcı olacak uygulamalar:

iOS: Instasize https://itunes.apple.com/us/app/instasize-post-entire-photos/id576649830?mt=8

Android: NoCrop for Instagram https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rcplatform.nocrop&hl=en

Windows: Cropic http://appcrawlr.com/ios/cropic-post-full-size-photos-on

Uygulamaları indirdiyseniz, size fotoğraflarınızın neden kare olmaması gerektiğini söylemek istiyorum. Birçok kamerada mevcut olan 2:3 boy oranı ile çekilen (yani yatay) manzara görüntüleri daha çekici olma eğilimindedir. Bu yüzden Instagram’ın kare fotoğraf kısıtlamasına bağlı kalmamanız, takipçilerinizi arttırmanız yönünde bir ilk adım olacaktır.

2- İnsan yüzünün olduğu Instagram gönderileri daha popüler

Blinçaltımız insan yüzlerine daha fazla dikkat edecek şekilde programlanmıştır. Bunu yaparken nerede olduğunuzun bir önemi yoktur. Sokakta, toplantıda, videolarda, web sitelerinde ve sosyal ağlarlarda durum hep aynıdır.

Georgia Institute of Technology  ve Yahoo Labs araştırmacıları 1.1 milyon Instagram fotoğrafını  analiz etti ve araştırmanın sonuçları aşağıdaki şekilde oldu:

  • İnsan yüzünün olduğu fotoğraflar, insan yüzünün olmadığı fotoğraflara göre % 38 daha fazla beğeni alıyor.
  • İnsan yüzünün olduğu fotoğraflar, insan yüzünün olmadığı fotoğraflara göre % 32 daha fazla yorum alıyor.

Tam bu noktada selfie’nin geleceğinin ne olacağı sorusu aklınıza gelebilir. Selfie insan yüzüne odaklandığı için, açıkçası yılların eskitemeyeceği bir eğilim haline gelebilir.

Eğer bir işletmeye sahipseniz ve Instagram stratejinize bir yön vermek istiyorsanız, güncellemelerinizde insan suratını mutlaka kullanmalısınız. National Geographic’in resmi hesabını incelerseniz, bazı fotoğraflarında insan suratını kullandığını görebilirsiniz. Bu açıdan National Geographic bunu en iyi yapan markalardandır.

3- Sarı ve mavi görüntüler daha fazla satış sağlar

Instagram üzerinden ürünlerinizi satmaya çalışan bir marka veya küçük bir işletmeyseniz, mavi ve sarı renkler satış hacminizi büyütmeniz için oldukça verimlidir. University of Winconsin ve Olapic tarafından yapılan bir araştırmaya göre, web sitenizde Instagram üzerinden paylaşatığınız her şeyi bir akış şeklinde yayınlarsanız ve fotoğraflarınızda sarı, mavi renklere ağırlık verirseniz, satış grafiğiniz yükselecektir.

4- Uzun başlıklar kısalara oranla daha etkilidir

Uzun başlıklar fotoğraflarınız hakkında insanlara daha iyi bir içerik vermek ve yorumları arttırmak için daha önemlidir. University of Winconsin ve Olapic tarafından yapılan araştırmaya göre,  uzun başlıkların kısa olanlara oranla satışları daha fazla arttırdığı gözlemlenmiştir.

Kısacası takipçi sayısını arttırmanın yollarından biri de, fotoğrafın arkasındaki hikayeyi insanlara anlatmak ve onların meraklarını bu yolla gidermektir.

5- Kırmızı, sarı ve tüm parlak renkler

Massachusetts Institute of Technology’den Aditya Khosla ve diğer birçok araştırmacının destek verdiği araştırma, ”Görüntünüzü popüler yapan şey nedir?” sorusuna cevap aradı ve araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Araştırmada Flickr üzerinden 2.3 milyon fotoğraf verisi kullanıldı ve birçok bilim adamı bu fotoğrafları analiz etti. Sonuç olarak rengin Instagram uygulamasıyla en ilişkili şey olduğu bulgusuna rastlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir