Instagram Stories’de Reklam Verme [Uygulamalı]

Instagram Stories’de Reklam Verme [Uygulamalı]

Snapchat gençler arasında inanılmaz tuttu, kabul. Zaten böyle tutan uygulamalar oldu mu teknoloji devleri hemen peşine düşer bilirsiniz. Olay aslında bu şekilde başladı diyebiliriz. Facebook, Instagram‘ı aldı yetmedi. Whatsapp‘ı aldı yetmedi. Bir de Snapchat‘e el atayım dedi ama onu maalesef istediği rakamlara alamadı.

İşte savaş tam da bu şekilde başladı.

Facebook adeta Snapchat’e nispet yapar gibi Instagram’a stories’i (hikayeler) bir anda adapte etti. Instagram’a stories özelliği geldikten sonra ”Tutmaz, taklitler ancak aslını yaşatır.” dediler ama durum hiç de öyle gelişmedi. Son istatistikleri inceledim. Hikaye özelliğiyle Instagram, Snapchat’in önüne geçti ve baya yaygın olarak kullanılmaya başladı. (Bu arada Facebook ve Whatsapp’a gelen ”Durum ekleme” özelliklerinden bahsetmiyorum. :))

Olaylar, olaylar!

Facebook, bu iş tuttunca tabii bunu paraya dökmek istemez mi? Bu özelliğin de biraz ekmeğini yiyeyim diyerek, Instagram Stories kısmında reklamlarımızı yayınlamamıza sağolsun izin verdi.

Bu nedenle bugün Instagram stories reklamlarını adım adım size anlatacağım.

Instagram Stories’de reklam verme

Öncelikle şunu belirteyim, hedefleme seçeneklerine burada değinmeyeceğim. Sadece Instagram stories reklamları nasıl verilir ondan bahsedeceğim.

Haydi bakalım… Koltuklarınızı rahat bir pozisyona getirin ve kemerlerinizi takın. 🙂

Başlıyoruz…

İlk önce her zaman olduğu gibi reklam yöneticimizi açıyoruz ve karşımıza çıkan reklam verme amaçlarından, ”bilinirlik” başlığı altındaki ”erişim” i seçiyoruz.

Erişime tıkladıktan sonra ”kampanya adı” nızı giriyorsunuz. Ben örnek olsun diye sadece Instagram Stories yazdım.

Hedef kitle vs. atladım. Bu kısmı kendi belirleyeceğiniz ya da kayıtlı olan hedef kitlelerinizi kullanarak yapabilirsiniz. Bizim için burada önemli olan ”reklam alanları” bölümü. Hemen o alana gelin ve Instagram kısmında bulunan ”hikayaler” bölümünü işaretleyin.

Bütçenizi ve planınızı belirledikten sonra, bir sonraki adım olan ”reklam” kısmına geçtiğinizi varsayıyorum. Burada öncelikle hangi sayfaya reklam verecekseniz onu belirliyorsunuz. Sonrasında 6 görsele kadar görsel yükleyebiliyor veya tek bir video üzerineden reklamınızı verebiliyorsunuz. (Fotoğraf veya video boyutlarınızın 1080X1920 piksel olmasına özen gösterin.)

Görseli de yüklediniz. Şimdi sıra geldi yönlendirmek istediğiniz URL’yi girmeye ve eyleme çağrı butonu eklemeye. İnternet sitesi adresini girdikten sonra reklam verme amacınız ne ise ona uygun bir eyleme çağrı butonu kullanabilirsiniz.

Ben burada örnek olarak ”Daha Fazla Bilgi Al” ı işaretledim. Reklamımın ön izlemesi de aşağıdaki şekilde oldu.

Bu reklam modelini uygulamanın, daha önce Facebook üzerinden reklam verenler için oldukça kolay olduğunu düşünüyorum.

Reklamı vermesi kolay, bakalım geri dönüşleriniz nasıl olacak?

Denemeden asla bilemezsiniz… Bu yüzden küçük bütçelerle de olsa deneyin!


Instagram reklamlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için bana: sibel@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir