Instagram ile Etkileşiminizi Güçlendirin ve Satış Yapın

Instagram ile Etkileşiminizi Güçlendirin ve Satış Yapın

Sosyal medya kavramı Facebook ve Twitter‘dan sonra çok popüler bir kavram haline geldi. Şu an bu trendin en önemli isimlerinden biri de tahmin edebileceğiniz üzere Instagram.

Sosyal medya kullanıcı sayılarının artması ve insanların sosyal ağlara bakmadan gün geçirememesinin sonucu olarak, birçok marka da bu ağlar üzerinden potansiyel müşterilerine ulaşmak için birbiriyle rekabet haline girdi. Şu an birçok markanın vazgeçilmezi olan sosyal ağların nasıl yönetileceği konusu da işletmelerin en çok odaklandığı konular arasında. 

Markalar için önemli bir hal almaya başlayan en önemli sosyal platformlardan biri olan Instagram’ı nasıl yönetmeniz gerektiğini, bu ağdan insanlarla nasıl iletişime geçebileceğinizi ve satış yapabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Eğer düşünmediyseniz aşağıda tüm hatlarıyla Instagram ile ilgili ip uçlarını inceleyebilirsiniz.

Instagram

Sosyal bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram, marka farkındalığı oluşturmanız, web sitenize trafik çekmeniz ve bu kanal üzerinden satış yapmanız için harika bir yol. Özellikle satış konusunda AVM’ye benzettiğim Instagram üzerinden aklınıza gelen her şeyi satın alabileceğinizi, sıkı bir Instagram kullanıcısıysanız zaten biliyorsunuzdur.

instagram.001

Instagram’ı markanız için nasıl kullanacağınız konusunda herhangi bir fikriniz yoksa, bu yazıda Instagram etkileşimi, hedeflenen müşterilere ulaşma ve marka farkındalığı gibi konulara değineceğim. 

Instagram profili oluşturma

Instagram’da bir marka profili oluştururken, logonuzu nasıl kullanacağınız önemli bir ayrıntı. Starbucks‘ın Instagram profiline göz atacak olursanız, ünlü denizkızı simgesini farklı renk ve filtreler ile tekrar tekrar kullanıldığını görebilirsiniz. Kahve ile ilgili bol bol görsel olmasına rağmen, fotoğraflarda sahneye çıkan aşağıdaki örnekte de göreceğiniz gibi kahve değil marka.

starbucks instagram.001Ben bir Starbucks değilim diyorsanız ve ürün görünümü ile hemen tanınamıyorsanız, Instagram profilinizde marka logosunu veya tanınabilir malzemeyi vurgulamanız  ve bunlarla ilgili çok sayıda fotoğraf paylaşmanız gerekiyor.

Web sitesiniz için bir profil, slogan ve bağlantı oluşturmanız için fırsatlar veren Instagram, web trafiği çekmeniz açısından da önemli. 

Açıklama yazmak

Instagram şu an için fotoğrafların altına tıklanabilir bağlantılar koymaya izin vermiyor. Bu nedenle ürünlerinizi beğenen insanlar bu fotoğraflar aracılığıyla direkt web sitenize gidemiyor. Konuyla ilgili bir formül arıyorsanız, fotoğraflarınızın altına ürüne ulaşmak isteyen insanlar için tıklanabilir olmayan fakat kopyala-yapıştır yöntemi ile yeni sekmede açabilecek bağlantılar ekleyebilirsiniz.

Paylaştığınız ürün fotoğraflarında ürünün tüm detaylarını insanlara vermeli ve bu detayları anlatırken etkileyici sözler kullandığınızdan emin olmalısınız. En çok etkileşim alan fotoğraflardaki metin dili, size yol gösterici olacaktır. Ürün açıklamalarınızı takipçilerinizin ilgisini çekecek bir şekle dönüştürürseniz, satış grafiğinizin artmasına ve marka farkındalığının oluşmasına olanak sağlayabilirsiniz.

instagram açıklama yazmak.001

Instgram profilinizle ilgili unutmamanız gereken bir diğer konu ise, web sitenizin url’sini profilinizde paylaşmak. (Instagram markanızın URL’sinin tıklanabilir şekilde profilinizde paylaşmanıza yardımcı olur.)

Hastags (Etiketler) hakkınızda bilmeniz gereken her şey

Instagram’da hashtag yani etiket kullanmanız için 2 nedeniniz var:

1-  Markanızı arayan Instagram kullanıcılarının kolaylıkla size ulaşabilmelerini sağlamak.

2- Popüler hashtag’ler yardımıyla marka görünürlüğünü artırmak.

instagram hashtag.001

Popüler etiketlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, bunları bulabileceğiniz birçok web sitesi ve uygulama mevcut. Fakat sadece popüler olduğu için kullandığınız, içeriğinizle ilgisi olmayan hashtag’ler markanızı zor bir duruma sokar ve takipçilerinizin size olan güvenini azaltır. Amacınız popüler hashtag’lerden yararlanmaksa, içeriğinizi markanızla ve bu hashtag’lerle uygun bir hale getirebilirsiniz.

Paylaşımda bulunmak için en uygun zaman

Paylaşımları hangi zaman diliminde yaparsanız daha çok etkileşim alabileceğiniz konusu, mevzu sosyal ağlar olduğunda önem taşıyor. Şahsi hesaplar için olmayabilir ama özellikle bir marka hesabı yönetiyorsanız bu konu önemli. Marketing Profs’tan alınan bir makaleye göre: ”Instagram’daki paylaşımlar tüm gün ve saatlerde aynı etkiyi gösteriyor. Sadece iş saatlerinde yapılan paylaşımlar diğerlerinden % 6 daha etkili ve pazar günü öğleden sonra yapılan gönderiler daha az etkileşim sağlıyor.” Kısacası Instagram için daha çok etkileşim alabileceğiniz bir zaman dilimi yok.

Bu ekstra % 6’yı almak istiyorsanız, iş saatlerinde paylaşımda bulunabilirsiniz.

Devamlılık açısından hafta sonu da paylaşımlara devam edin. 

Takipçiler ve Regram (Tekrar Paylaşıma Yarayan Bir Uygulama) nasıl artar?

KISSMetrics’ten Neil Patel göre, Instagram takipçilerini,  paylaşılabilir olmayı (regram) ve yorumları artırmak için 2 yol bulunuyor.

1- Instagram hesabınızı Facebook hesabınıza bağlamak. (Bir kullanıcı arayüzü olarak Instagram etkileşimi artırmak için çok büyük bir alan değil, fakat Facebook tam buna göre.)

2- Hedef kitlenize ulaşmayı amaçlayın. (Kullanacağınız hashtag’ler, takipçilerinize vereceğiniz cevaplar vb… birçok strateji hedef kitlenize ulaşmayı sağlayacaktır.)

Her sosyal ağda olduğu gibi Instagram’da da önemli olan, insanların sizinle etkileşimde olması. Sahte hesaplardan gelecek 1000 beğeni yerine, hedef kitlenizden oluşan insanlardan gelen 10 beğeni markanız için daha etkili olacaktır.

Web sitenize Instagram yoluyla nasıl trafik çekersiniz?

  • Takipçilerinizin ziyaret edebilmesi için Instagram profilinize web sitenizin URL’sini ekleyin.
  • Paylaştığınız fotoğraflarda ürünün daha kolay bulunabilmesi için fotoğraf açıklamalarına takipçilerin kopyala-yapıştır yapabilecekleri URL’leri ekleyin.
  • Yarışmalar düzenleyin. Örneğin, bir Starbucks klasiği olarak, insanlardan marka etiketinizle birlikte Instagram’da fotoğraf paylaşmalarını isteyebilirsiniz. En iyinin belirleneceği bu yarışmanın sonuçlarını web sitenizde açıklamak, web site trafiğinizi artıracaktır.
  • Sosyal medya profillerinde Instagram bağlantılarınızı URL ile birlikte paylaşın.

Instagram’dan fotoğraf linki alma

Instagram’dan fotoğraf URL’si almak için öncelikle uygulamayı açıp URL’sini almak istediğiniz fotoğrafa tıklamanız gerekiyor. Fotoğrafı tıkladığınızda aşağıda kırmızı olarak işaretlediğim yere tıklarsanız, karşınıza bir takım seçenekler çıkacak. Öncelikle bu seçeneklerden Paylaş seçeneğine tıklamalısınız. Sonrasında açılacak sayfada bağlantıyı kopyala yazan yere tıklayın ve fotoğrafınızın URL’sini kopyalayın.
 instagram foto linki alma.001

9 yorum “Instagram ile Etkileşiminizi Güçlendirin ve Satış Yapın

  1. Sibel hanım, yararlı yazılarınız bu blog için çok teşekkür ederim! Size bir şey danışmak istiyorum, lütfen yardımcı olursanız çok memnun olacağım. Acaba instagram’da paylaşım yaptığımız fotoğrafta hangi fontu kullanabiliriz? Bir fikriniz var mıdır bu konuda bizlerle paylaşabileceğiniz? Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir