İnşaat Firmaları İçin İçerik Pazarlamanın Önemi

İnşaat Firmaları İçin İçerik Pazarlamanın Önemi

İçerik pazarlama sadece inşaat sektörü için değil, her sektör için zor. Özellikle inşaat firmaları gibi çevrimdışı endüstriler için daha da zor. Ama yapacak bir şey yok. Zorluklara rağmen, sağlam bir dijital pazarlama varlığına sahip olmak çok önemli.

Önemli olmasına önemli de, birçok büyük firmanın bile bir içerik planının olmadığını biliyorum. Fakat akıllı olanlar ve dünyadaki pazarlama trendleri takip edenler, dijital pazarlama alanındaki bu boşluktan yararlanmayı iyi biliyor. Ve rekabette tabii ki avantajlı hale geliyorlar.

Ne mi yapıyorlar?

SEO’ya uygun, gerçekten kullanıcının işine yarayacak bilgilerden oluşan, metni kalıp sözcüklerden değil gerçekten iyi yazılmış olan web sayfaları, makaleler, bloglar, e-posta pazarlama kampanyaları ve sosyal medya gönderileri…

Biliyorum bu yazıyı okuyorsanız, kesin siz de yapıyorsunuzdur bunları. 🙂

Ama o işler öyle olmuyor! 🙂

Arada sırada amaçsız bir blog yazayım, yeter ki blogumda yazı olsun ya da sosyal medyada bir, iki tane ”günaydın” gönderisi paylaşayım diye düşünmek artık zaman kaybı ve emin olun işe yaramıyor. Bu şekilde düşük kaliteli içerik sunmak iyi bir yol değil, itibarınıza da zarar verir. Artık herkes yapıyor diye bu işi yapmayı bırakın ve bu işe para harcıyorsanız gerçekten paranızın karşılığını görün. Bunun için de içerikleriniz yüksek kaliteli ve tutarlı olmasına özen gösterin.

McKinsey & Company tarafından yapılan bir araştırma, tutarlılığın müşteri memnuniyetinde bir numaralı bileşen olduğunu gösteriyor. Ama bu sadece online’da yayın yapma ile ilgili bir tutarlılık değil. Şirketin sesi, kültürü ve mesajının da sabit kalması gerekiyor.

İlgili İçerik: İnşaat Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı [2019 Anket Sonuçları]

İnşaat Firmaları İçin Başarılı Bir Inbound Pazarlama Stratejisi Nedir?

İnşaat firmaları için iyi çalışan dört ana inbound pazarlama türü vardır:

  • Web sitesi içeriği
  • Blog içeriği
  • E-posta kampanyaları
  • Sosyal medya gönderileri

Konuya direkt daldım ama…

Inbound pazarlama, outbound gibi kullanıcıya giden değil, kullanıcıyı çeken bir reklam şeklidir. Yani bu mecralar sayesinde kullanıcı size geliyor.

Pazarlama Pastasının En Kritik Parçası Web Site İçeriği

Şimdi ev satın alacak insanlar gibi düşünelim. Öncelikle ev satın almadan ne yaparım? Mutlaka  ”Sahibinden” gibi sitelerden bütçeme uygun olan evlere bakarım ve 1-2 alternatif arasında karar kılarım. Özellikle yeni bir projeden ev alacaksam 2. işim mutlaka şirketin web sitesine bakmak olur. Bu yüzden web site içeriğinizin, ”Hayalinizdeki eve kavuşun!”, ”Rüya gibi bir ev seni bekliyor!”dan öte tüm inşaat firmalarının kopyala, yapıştır içeriklerinden farklı olması gerekiyor. 🙂

Potansiyel bir müşteri sitenizi ziyaret ettiğinde, ziyaretçiye boş cümleler sunmak yerine aradıkları şeyleri hızlı bir şekilde görebilecekleri içerikler oluşturmalısınız. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de ziyaretçiler gerçek bilgiyi sever ve istediği bilgiyi aldığında, tekrar tekrar araştırma yapmak zorunda kalmaz. Yani demem o ki, örneğin lokasyonunuz 4. Levent’se, web sitenizde lokasyonunuzun 4. Levent olduğunu söyleyin. Levent’te gibi göstermeyin lokasyonunuzu. Bunu genelde projeyi yetkili kıldığınız insanlar yapıyor benim gördüğüm kadarıyla ama onları da bu konuda uyarsanız iyi olur. 🙂

Neden mi?

Çünkü güvenilirlik büyük inşaat firmaları için büyük bir satış faktörüdür. Potansiyel müşterilerinize teklifinizi yapmadan önce güvenilirlik oluşturmanız gerekir. Projenizle ilgili iyi yazılmış, yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla bezenmiş bir yazı ile müşterilerin size gelmeden önce projeyle alakalı (fiyat indirimleri hariç) hemen hemen her şeyi biliyor olması lazım.

En İyi Blog Konuları Sorunları Çözmeye ve Soruları Cevaplamaya Odaklanmalıdır

Temel web sitesi içeriğinizi yazdıktan sonra, pazarlama stratejinizi genişletme zamanı geldi. Blog yazmak web sitesinden sonra en önemli parça. Blog ile ilgili rutin olarak yapılacak en iyi şeylerden biri, potansiyel müşterilerden aldığınız soruları kaydetmeniz ve bu konuyla ilgili bir blog yazmanız olacaktır. Örneğin satışını yapacağınız proje, çevre dostu bir bina ise “Kendi enerjisini üreten evler ne kadar tasarruf etmenizi sağlar?” gibi bir soruyu tamamen cevaplayacak bir blog yazmanız gerekir. Mükemmel metin yazarlığının yanı sıra blog, SEO’ya da uygun yazılmalıdır.

Ayrıca, yazdığınız herhangi bir blog’a kaliteli ve projenizle ilgili resim eklemek de çok önemlidir. Lütfen gidip hazır stok fotoğraflardan kullanmayın. 1000 projede daha kullanıldı çünkü o fotoğraf, biliyorsunuz değil mi? 🙂 Kendi projenizden fotoğraflar kullanın.

Etkili E-posta Kampanyaları İçin 1 Numaralı Anahtar Nedir?

Etkili bir e-posta kampanyası için mükemmel bir metin yazarlığı tabii ki önemli. Fakat etkili e-posta kampanyaları için bir numaralı anahtar, liste segmentasyonudur. Bu size biraz sıkıcı ve teknik bir konu gibi gelebilir, ancak e-posta kampanyanız için elzemdir.

E-posta liste segmentasyonu nedir?

5.000 e-posta verisine sahip bir inşaat firması olduğunuzu varsayalım.

  • 2500 e-posta adresi yeni bir evle ilgilenen kişilerden
  • 2500 e-posta adresi geçmiş müşterilerden

Aynı e-postayı 5000 kişinin hepsine gönderirseniz, o iş patlar söyleyeyim. 🙂 Bu listenin en az bir, muhtemelen daha fazla bölümlere ayrılması gerekir. Listeyi ayırdıktan sonra, etkili bir şekilde e-posta iletişim kurabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse;

Liste # 1: Potansiyel yeni ev alıcıları
Liste # 2: Geçmiş müşteriler

İnşaat şirketlerinin yazabileceği konulardan ilham almak için ideal potansiyel müşteriye, favori bir müşteriye veya en popüler ürün ve hizmetlere bakın. Mevsimsel veya lokasyon bazlı konuların popüler olduğunu unutmayın.

Ayrıca, ürününüzün veya hizmetinizin müşterinize nasıl yardımcı olduğunu gösteren fotoğraflı örnek olay incelemeleri de yapabilirsiniz.

İnşaat Firmaları İçin Ne Tür Sosyal Medya Mesajları İş Yapar?

Bir sosyal medya yayını için en iyi içerik, blog ve e-posta içeriğine çok benzeyenler oluyor. İyi yazılmış bir blog gönderisine sahip olduğunuzda, bu içerik “yeniden kullanılabilir” ve bir sosyal medya gönderisine dönüştürülebilir. Blog, e-posta ve sosyal medya gönderileri arasındaki en önemli farklardan biri görseldir. Yüksek kaliteli görüntüler sosyal medyada daha çok iş yapar.

Genel olarak, sosyal medyada içerik uzunluğu çok daha kısadır. Ancak sosyal medya aracılığıyla, ziyaretçiyi web sitenize veya blogunuza geri yönlendirebilirsiniz.

İlgili İçerik: İnşaat Firmaları İçin Sosyal Medya İçerik Planı

İnşaat Sektöründe Güçlü Online Varlığın 3 Avantajı

Bu kadar konuştuk. Peki online içerik pazarlama inşaat firmalarına ne sağlayabilir? Eğer doğru yapılırsa;

1. Daha fazla organik trafik alırsınız

Google AdWords veya Facebook reklamlarının aksine, içerik pazarlama daha istikrarlı bir büyüme sağlar. Reklamlar gibi anında olmasa da, zaman içinde ivme ve organik trafik oluşturur. Ayrıca, kontrol sizde olur. Oysa reklamlar durursa, olası satışlar da durur. Ana sayfanız için iyi bir içeriğe sahip olmak biraz maliyetli olabilir, ancak bunu yalnızca bir kez ödersiniz. Ve önümüzdeki yıllarda da o ana sayfadan trafik alırsınız.

2. Ziyaretçilerin güvenini daha çok kazanırsınız

Ziyaretçilere karar vermeleri için yeterli bilgiyi verirseniz, güvenlerini daha çok kazanırsınız. Örneğin, çevre dostu bir bina arayışı bulunan bir çifti enerji maliyeti tasarrufu konusunda aydınlatırsanız, sonra onlara bina yapımında kullanılan malzemelerin geri dönüşümü hakkında başka bir blog yazısına yönlendirirseniz ve bu süreç zincirleme şekilde giderse, ziyaretçiler giderek size daha fazla güvenir.

3. Daha az PPC harcamasının tadını çıkarın

Yalan yok Google ve Facebook reklamlarının inşaat sektöründe dönüşü çok iyi olabiliyor, ancak bunlara bu kadar bağımlı olmak hoş mu? 🙂 Harcamaya karşı satış oranı sizi memnun etse de,   organik trafiğinizi yükselttiğiniz zaman, durum daha hoş bir hale gelebilir. Yani sadece paralı hedeflere odaklanmayıp, ilk amacınız iyi planlanmış tutarlı bir içerik pazarlama programı oluşturmak olmalıdır. Trafik yükseldikçe, PPC maliyet miktarı da buna göre düşebilir. İçerik pazarlama daha az bütçe ile daha fazla potansiyel müşteri elde etmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir