Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Hazır mısınız? Şimdi aşırı klasik bir giriş yapacağım! 🙂

Geriye dönüp baktığımızda, sosyal medya hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu yüzden de markaların yeni kitlelere ulaşması için çok önemli bir yol oldu. 🙂

Devam edeyim mi klişeleşmeye? Bugün herkesin ezbere bildiği cümleleri yazacağım. 🙂

Yazıyı kimse okumasın diye elimden geleni yaptıktan sonra, sosyal medya reklamcılığında önemli bir yer tutan influencer marketing (Türkçesi tam olarak etkileyici pazarlama değil ama bu şekilde devam edelim) konusuna değineceğim. Tabii sadece değinmekle kalmayacağım. 🙂

Influencer marketing nasıl yapılır, sorusunun cevabını arayanlara yardımcı olmak için buradayım. 🙂

Influencer Pazarlama Nedir?

Bunu soruyu cevaplamak için önce influencer kimdir, ona bakmamız gerekiyor.

Influencer, oluşturdukları içeriklerle sadık takipçilere ulaşan ve yine içerikleri sayesinde takipçilerinde merak uyandıran kişilerdir.

Influencer pazarlama ise, şirketlerin marka bilinirliği ya da dönüşümleri artırmak için influencer’larla ortaklık kurmasıdır.

Pazarlamacılar; markasını, ürününü veya hizmetini desteklemek ve bazı durumlarda satışları artırmak amacıyla bir influencer’ın online içeriğine sponsorluk yaparsa, bilin ki bu influencer pazarlamadır. 🙂

Tabii büyük umutlarla girilen influencer pazarlama işini çoğu marka başaramayabilir ve bu durum birçok memnuniyetsizliği de beraberinde getirir. Birçok şirketin influencer pazarlamadan memnun kalmamasının sebebi, aslında kanalın işe yaramaması değil, bunun nedeni genellikle sponsorlu içeriklerinin dikkatlice planlanmaması, gerçekçi olmaması (reklam kokan hareketler olması da denebilir) ya da markaların sektörleriyle alakasız influencer’larla çalışmasından kaynaklanıyor. Yani hemen influencer pazarlamaya çamur atmaya gerek yok. 🙂

Gerçekten yeni kitlelere ulaşmak istiyorsanız, insanların sizi istemesini sağlayacak şey, mükemmel içeriğe sahip olmak. Kusura bakmayın ama bu içeriği elde etmenin en iyi yollarından biri de influencer’lardan geçiyor. Çünkü influencer’lar, hedef kitleleriyle nasıl etkileşime gireceklerini biliyorlar.

Influencer pazarlama bir işe yaramaz diyenler, hata sizden de kaynaklı olabilir. Lütfen aşağıdaki maddeleri gözden geçirin ve performansınızı hangi faktörlerin olumsuz yönde etkilediğini bir kenara not alın.

 • Markanızla uyumlu olmayan ya da normalde ürününüzü kullanmayan influencer’ları seçmek.
 • Ortaklık yapmadan önce influencer’ın hedef kitle uyumunu değerlendirmemek.
 • Yaratıcı bir yaklaşım üzerinde çalışmak yerine influencer üzerine katı bir senaryo kurgulamak.
 • Anlaşma için net şartlar ve zaman çizelgeleri belirlememek.
 • Takipçileri konuşturmayan bariz promosyonlu içerik yayınlamak.
 • Tanıtım öncesi izleme, URL veya açılış sayfaları oluşturmamak.

Gerçek şu ki, doğru yapıldığında, influencer pazarlama çok farklı sektördeki şirketler için bile işe yarıyor, ve veriler tabii ki bu durumu destekliyor.

En Önemli 10 Influencer Pazarlama İstatistiği – 2019

Influencer pazarlama gittikçe büyüyen bir alan halini almaya devam ederken, Instagram büyük bir hızla sektörde en çok kullanılan kanal haline geldi. Bu yüzden pazarlamacıların çoğu bu yıl pazarlama bütçelerini artırmayı planlıyor.

İlgili İçerik: Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

İstatistiklerle konuşmak gerekirse:

 • Pazarlamacıların yaklaşık üçte ikisi, bu yıl influencer pazarlamaya yönelik harcamalarını artıracak. 2018’de, pazarlamacıların yalnızca %39’u, influencer pazarlama bütçesini artırmayı planlamıştı.
 • Pazarlamacıların %19’u, 2019’da influencer pazarlamaya 1000 – 10.000 dolar, %18’i 100.000 – 500.000 dolar arasında harcama yapacak. Şirketlerin sadece %7’si 2019’da influencer pazarlamaya bir milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor.
 • Şirketlerin %17’si, pazarlama bütçesinin yarısından fazlasını influencer’lara harcıyor.
 • Pazarlamacıların %89’u, influencer pazarlamanın yatırım getirisinin diğer pazarlama kanallarıyla karşılaştırılabilir veya daha iyi olduğunu söylüyor
 • Instagram, en önemli kanal olmaya devam ediyor. 2019’da da, sosyal medyanın güç merkezi konumunda.
 • Snapchat, influencer pazarlama için en az tercih edilen kanal.
 • Pazarlamacıların %69’u, bu yıl influencer pazarlama için en fazla parayı Instagram’a yatırmayı planlıyor.
 • Pazarlamacılardan influencer pazarlama için etkili buldukları içerik biçimlerini seçmeleri istendiğinde, %78’i 1 numaralı tercih olarak Instagram gönderilerini seçti.
 • Instagram Stories, Instagram gönderilerinden sonra influencer pazarlama için ikinci en popüler içerik formatı olarak yer alıyor.
 • En etkili içerik biçimleri listesinde, Twitch canlı yayın 2019’da pazarlamacılar tarafından en az tercih edilen kanal oldu.

Influencer Pazarlamanın İlk 5 Hedefi

Infleuncer pazarlama kampanyasına başlamadan önce, hedeflerinizi bilmeniz gerekiyor.

Markalar için hedef performans göstergeleri (KPI) genel olarak ikiye ayrılıyor:

Marka bilinirliği: İçerik gösterimleri, beğeniler, yorumlar, erişim ve trafik gibi ürün veya hizmetinizle ilgili kitle bilincini artırmaya bağlı ölçümler.

Doğrudan yanıt: Tıklamalar, satışlar, dönüşümler, potansiyel müşteriler, indirmeler ve aboneler gibi belirli işlemlere bağlı metrikler.

Bazı influencer pazarlama kampanyaları, her iki gruba da dahil olabiliyor.

Peki influencer pazarlama kampanyaası yaparken sizin hedefiniz nedir?

1- Marka Bilincini Artırmak

Influencer pazarlama kampanyaları için en popüler hedef; bir marka, ürün veya hizmet etrafında farkındalık oluşturmaktır. Marka bilinci genellikle gösterimler, erişim ve etkileşim ölçütleri ile ölçülür.

2- Yeni Kitlelere Ulaşmak

Influencer’lar, hedef kitlenize uyum sağlamanıza yardımcı olmak için kitle verilerini (yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları vb.) markayla paylaşmalıdır.

3- Satış

Artık daha fazla sayıda influencer kampanya, özel bağlantılar, açılış sayfaları ve ödeme kodları kullanılarak net bir şekilde izlenebilen somut satışları artırmayı amaçlıyor. Doğru ölçümü sağlamak için kampanyanızı başlatmadan önce tüm bu unsurları yerinde getirmeyi unutmayın.

4- Marka Savunuculuğunu Artırma

Infleuncer’lar, ürünleriniz veya markanız hakkında hayranları arasında bir konuşma başlatabilir.

5- Potansiyel Müşterilere Ulaşma

Satışların yanı sıra potansiyel müşteri adayları, influencer pazarlama kampanyaları için bir başka popüler doğrudan yanıt ölçümüdür. İsimler ve e-postalar, bülten abonelikleri veya promosyon ürünler sayesinde toplanabilir.

Önemli!

Tek bir sponsorlukta çok fazla harekete geçirme ifadesi (CTA) kullanmaktan kaçının. Bu, genellikle takipçilerin kafasının karışmasına neden olur ve tüm hedef KPI’lardaki performansı olumsuz yönde etkileyebilir.

Influencer Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Doğru bir influencer’la iş birliği yapmıyorsanız, kampanyanız baştan başarısızlığa mahkumdur.

Peki bu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyim, diye soruyorsanız, işte cevabı…

1- İçeriğin Kalitesi

Infleuncer’larla çalışmadan önce, içeriklerini gözden geçirin ve endüstrideki diğer kişilerle karşılaştırın. Sponsorlu içerikleri üzerine düşünülmüş ve yaratıcı mı, yoksa düşünülmeden yapılmış ve sadece ürün yerleşimlerinden mi oluşuyor?

2- Hedef Kitle

Bir influencer’ın harika içerikleri olsa bile, kitle profilinin kampanyanız için hedeflediğiniz demografik verilerle aynı hizada olduğunu doğrulamanız gerekmektedir.

3- Etkileşim Oranı

Etkileşim, influencer pazarlama yapan pazarlamacıların %75’i tarafından ölçülen, başarı ölçmede kullanılan en yaygın ölçümdür.

Not: Sponsorlu içerik için etkileşim oranlarının hemen hemen her zaman organik postalardan daha düşük olacağını unutmayın.

4- Markayla Uyum

Infleuncer’ın tarzının markanızın tarzına uygun olup olmadığını değerlendirin.

5- Bütçe

Genel bütçenizi hesaplarken, influencer ücretlerini, üretim maliyetlerini, ürün maliyetlerini (bir örnek göndermeyi planlıyorsanız) ve her bir platform için maliyetleri dikkate almayı unutmayın.

Influencer Pazarlamanın Zorlukları

Pek çok pazarlamacı influencer pazarlamayı başarılı bulurken, çoğu aşağıda sıraladığım ortak zorluklarla mücadele ediyor.

1- Sahte Takipçi ve Beğeni Sayıları

Instagram her ne kadar bu işi çözdüğünü iddia etse de, satışlar hala devam ediyor. Duyuyoruz, görüyoruz. Arkadaşlar görmüşler. 🙂

2- Sosyal Algoritmaların İçeriği Daha Az Görünür Kılması

Bir çok marka algoritmaların depresifleştirmesinden sonra organik sosyal içeriklerin kaybolduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, infleuncer’ların paylaştıkları içerikler, çoğu platformda iyi bir düzeye çıkma eğiliminde. Tabii ki eskisi kadar iyi değil rakamlar ama yapacak bir şey yok. Reklama da para basmanız gerekli.

3- Bir Kerelik Kampanyalar Yerine Her Zaman Açık Bir Strateji Oluşturmak

“Her zaman açık” bir influencer pazarlama stratejisi, bir kerelik kampanyalar yerine sürekli markalı içerik akışını kullanmak anlamına gelir. En yaygın çözümlerden biri, markaların tutarlılık için uzun vadeli marka elçiliği ortaklığı geliştirmesi.

4- Influncer’ların Artan Maliyetleri

En popüler makro-etkileyiciler ve ünlüler son yıllarda fiyatlarını epey artırdı. Örneğin, Kylie Jenner, sponsorlu Instagram gönderisi başına 1 milyon dolar alıyor. Bununla birlikte, pazarlamacılar, genellikle nominal bir ücret karşılığında veya ücretsiz bir ürün karşılığında çalışacak olan nano-etkileyiciler gibi daha küçük, daha erişilebilir etkileyicilerle ortak olma yoluna gidiyor.

Influencer Pazarlama İçin Temel Prensipler

2019’da, influencer pazarlama hiçbir yavaşlama belirtisi göstermedi. Daha çok pazarlamacı bu hızlı büyüyen kanala girmeye devam ettikçe, ivme yukarı doğru çıkacak gibi duruyor.

O halde ne yapıyoruz? Toparlıyoruz.

 • Pazarlamacılar influencer pazarlamayı etkili buldukları için bütçelerini artıracak.
 • Amacınız ne olursa olsun (marka bilincini artırmak, satış yapmak veya yeni kitlelere ulaşmak) her zaman önceden KPI’leri açıkça belirtin.
 • Instagram, influencer pazarlamanın kralı. Bu yüzden popülaritesi gittikçe artan Instagram Stories ile de deneme yapmayı düşünün.
 • Doğru etkileyicileri bulmak için zaman ayırın. Kaliteli içeriği olan, markanızın sesi olabilecek ve istediğiniz hedef kitleye sahip influencer’larla çalışın.
 • Sahte takipçi veya asılsız beğenilere dikkat edin.

Sonuç

Bu sene katıldığım bazı etkinliklerde, influencer pazarlamanın da artık yavaş yavaş son bulanacağını söyledi bazı büyüklerimiz. İsim vermeyeyim. 🙂 Yoksa tam magazin blogu gibi olacak. 🙂 Fakat görüyorum ki, influencer pazarlamanın hiçbir yere gittiği yok. Tabii ki bu pazarlama yöntemi her marka veya şirket için doğru olmayabilir, fakat bunu bilmenin en iyi yolu her zamanki gibi test etmek.

Birkaç kere kampanya yürüterek ne olduğunu görmek yerine, çok net hedefler, KPI’lar ve bütçe belirlemek için zaman ayırın.

Sektörünüzdeki diğer kişilerin etkileyici pazarlamaya nasıl yaklaştığına, sponsor içeriklerinden hangisinin iyi performans gösterdiğine ve neden başarılı olduğuna bakın.

Markanızın sesiyle ve tarzınızla uyumlu, ürünlerinizi anlayan ve onu benzersiz bir şekilde tanıtmak için zaman ayıracak influencer’ları bulmak için zaman ayırın.

Infleuncer pazarlama stratejinizi oluşturmak için yardım arıyorsanız, bir ajansla iş birliği yapmayı ya da bir influencer platformu aracılığıyla sunulan hizmetleri kullanmayı düşünün.

Kaynak: mediakix

2 yorum “Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir