Influencer Pazarlama Nasıl Olmalı?

Influencer Pazarlama Nasıl Olmalı?

Influencer’lar yani fenomenler, markalar için yeni kitlelere ulaşmada ve yeni içerik üretmede oldukça etkili olsa da, bu iş birliklerinin odak noktası gerçeklik. Çünkü takipçiler artık neyin ne olduğunun farkında.

Hepimiz fenomenlerin sayfalarında çeşitli markaları görüyoruz. Ama gözümüze soka soka ürettiği içerikten uzak, farklı bir markayı övdüğünde şüpheler duyuyoruz. Ya da ürettiği içerikle alakalı bile olsa gözümüze soka soka markanın övülmesi de insanlarda şüphe uyandırıyor. Fakat içeriğin akışına uygun yapılan tanıtımlar o kadar da göze batmıyor.

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Bu yüzden markalara sesleniyorum. Bir markanın sosyal bir ünlüye ya da büyük takipçisi olan birine bağlanması, bunun bir kazanç sağlayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü tüketici artık bazı şeyleri yemiyor. 🙂

Bazaarvoice tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Avrupalı ​​tüketicilerin % 92’si fenomenlerle etkileşime giriyor, ancak bunların yarısı (% 43) bir tavsiyeye dayanarak satın alma yapmıyor.  Çünkü tüketiciler gerçeklik istiyor.

İlgili İçerik: Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

Bazaarvoice Genel Müdürü Joe Rohrlich: Fenomenlerin maddi kazançlar için markalarla çalışırken gerçeklikten sapabileceği, fenomenlerin inandırıcılığını sorgulatıyor. Bu yüzden ürettikleri içeriğin kalitesini ve özgünlüğünü iyileştirmeleri için çalışmaları gerekiyor. Reklam verenler ve takipçiler, tanıtım içeriğinin, markayla dengeli olmasını bekliyor.

Araştırma tam olarak içimden geçenleri söylemiş. 🙂 Ben de bu yüzden fenomen iş birliklerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ya siz konuyla alakalı ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir