Influencer Pazarlama Maliyetleri Ne Kadar? [Güncel]

Influencer Pazarlama Maliyetleri Ne Kadar? [Güncel]

Son yıllarda yükselen bir pazarlama trendi var. Bilmiyorum gözünüze çarptı mı? 🙂 Sosyal medya kullanıyorsanız, gözünüze çarpmama ihtimali yok. Çünkü influencer’lar her yerdeler. Hatta bu öyle bir trend ki, bir grup gence sorsanız, hepsinin hedefi sosyal medyada ünlü olmak olabilir. Aslında bu oldukça anlaşılabilir bir durum. Ben anlayabiliyorum gençleri. 🙂 Influencer’lar popüler, bir sürü hayranları var ve en önemlisi bu işten para kazanıyorlar. Hatta istatistikler influencer pazarlamanın birçok pazarlama stratejisinin kalbi olduğunu gösteriyor.

İşte tam da bu nedenden, markaların influencer pazarlamaya (fenomen pazarlamaya ya da etkileyen pazarlama da diyenler var) ne kadar harcadıklarını ve buna yatırım yapıp yapmamanın ne kadar doğru olduğunu inceyeceğiz.

Şimdi siz öncelikle aşağıdaki yazıdan konuyla ilgili istatistikleri inceleyerek başlayın, ben de yazıya devam edeyim. 🙂

İlgili İçerik: Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

Influencer Tam Olarak Ne Demektir? 

Influencer, takipçi sayıları çok olan sosyal medya hesaplarına sahip kişilerdir. Takipçilerinin güvenini kazandıkları için onların davranış şekillerini etkileyebilirler.

Tüketicilerin gözünde güvenilirliğini yitirmiş ünlülerin aksine, influencer’larla takipçileri arasında oldukça yakın bir bağ var. Influencer’lar sosyal medya imajlarını zedelememek ve sadece para kazanma uğruna bir şeyi önerme riskini almıyor. Bu yüzden insanlar onları güvenilir buluyor.

** Tabii hala gözümüze soka soka ürünleri övenler var. Ama onların devri de geçti artık. Şimdi bambaşka işler yapma zamanı. 🙂

Influencer’ların Pazarlama Dünyasındaki Rolü Nedir?

Influencer’lar güvenilirliklerinden dolayı şu an pazarlama dünyasında oldukça popüler. Markalar, onlar sayesinde yeni müşteriler çekiyor ve ürün tanıtımlarını kolaylıkla gerçekleştiriyor.

Müşterilerin % 49′u influencer’ların tavsiyelerine güveniyor.

Bu gördüğünüz gibi muhteşem bir rakam. Potansiyel müşterileri çekmek için de büyük bir havuz. Pazarlamacılar influencer pazarlamayı “en hızlı büyüyen online müşteri kazanma yöntemi” olarak görüyor.

Sosyal medya büyümeye devam ettikçe, influencer’ların da ünü de artıyor. Daha fazla popülerlik, daha çok beğeni, daha fazla etkileşim ve sonuç olarak markalar için daha fazla müşteri… Bu yüzden markaların influencer iletişimi yapmak istemeleri çok şaşırtıcı değil.

Influencer Pazarlama Maliyeti Ne Kadar?

Influencer ücretleri bazı faktörlere göre değişkenlik gösteren bir durum. Bu faktörleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Sosyal medya platform seçimi
 • Infleuncer türü (nano, mikro, makro ya da mega takipçilerin sayısına bağlı)
 • İş birliği süresi
 • İçerik türü (fotoğraf, video, yazı, hikaye vb.)
 • Üretim maliyeti

2015 yılında pazarlamacılar, influencer pazarlamaya 500 milyon dolar harcadı. Sonrasında bu rakam artmaya devam etti ve 2018’de 6.3 milyar dolara ulaştı. Influencer pazarlamaya yönelik küresel harcamaların 2020’de 5-10 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Peki bu paralar en çok hangi mecraya gidiyor diye sorarsanız…

Son araştırmalara göre, en hızlı büyüyen sosyal medya ağ olan Instagram’a...

2018 yılında Instagram influencer pazarlama harcaması 1,6 milyar dolara ulaşmış.

Bu kadar para nereye gidiyor diye sorarsanız, ABD’de Instagram influencer marketing fiyatları aşağıdaki gibi.

influencer marketing fiyatları

Türkiye Instagram influencer fiyatlarını ise kendi gözlemlerimden yola çıkarak anlatacağım.

Bir menajerle çalışan ile fiyatlarını kendileri belirleyenler influencer’lar arasında çok büyük farklar var. Instagram’da bireysel olarak ulaşabileceğiniz ortalama 1 milyon takipçisi olan insanları ele alalım. 1000 TL’den 10 sayfa için Instagram çekilişi yapıyorlar. Bir tane iPhone veriyorlar. iPhone 4 bin olsa. 6 bin TL kendilerine kalıyordur. Tek marka ile genelde iş yaptıklarını görmedim. Çünkü tek bir marka bu sayfalara gelip 10 bin TL vermez. Neden diye sorarsanız, içerik yok. Ya da görsel olarak içerikler çok yetersiz. Nasıl 1milyon takipçileri var o zaman diye sorarsanız, bence Instagram’a ilk giren arkadaşlar bunlar. Sonrasında ise çekiliş yapa yapa büyütmüş olabilirler sayfaları.

Ajansla ya da menajerle çalışan 1 milyon takipçisi olanlarda ise durum çok farklı. Bir kere içerik var. Markaları gözümüze gözümüze sokmadan bu işi yapanlar var. 10 bin TL, 20 bin TL ya da 50 bin TL isteyen var. Markaya, süreye ve içeriğe göre değişiyor fiyatlar ve aşırı değişkenlik gösteriyor.

Birinci grubu biraz yerdik ama 2 grup için de söyleyebilirim ki, doğru influencer’ı seçtiğiniz zaman cidden influencer’ın etkisini görüyorsunuz. Zaten geri dönüş olmasa, bu kadar yatırım yapmaz markalar bu alana.

En Çok Kazanan Influencer’lar Hangi Alanda İçerik Üretiyor?

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, sponsorlu paylaşımlar için en fazla parayı alan sektörlerin listesi aşağıdaki gibi:

 • Seyahat eden influencer’lar
 • Eğlenceli içerik üretenler
 • Ev ve yaşam tarzı ile ilgili içerik üretenler
 • Sağlık ve fitness ile ilgili içerik üretenler
 • Fotoğrafçılık ile ilgili içerik üretenler
 • Yiyecek ve içeceklerle ilgili içerik üretenler
 • Güzellik sektöründe içerik üretenler

En Çok Sorulan Sorular

1. Influencer pazarlama ne kadar büyük?

Büyük ve sürekli büyüyor.

2. Influencer pazarlama için en uygun platformlar hangileridir?

Instagram ve YouTube.

3. Influencer pazarlama için ne tür bir bütçe ayırmalıyım?

Kesin bir cevabı yok. Hepsi, tercih ettiğiniz platform, iş birliğinin uzunluğu ve gönderi türüne bağlı.

Merak ettiğiniz başka sorular varsa, yorum kısmında belirtirseniz, yazıyı tekrar güncellerim. 🙂 Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir