Influencer Pazarlama İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Influencer Pazarlama İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Influencer pazarlama ile ilgili bir sürü yazı yazdım ama sık sorulan soruları derlediğim bir yazı hiç olmamıştı. Uzun uzun okumayı sevmediğinizi biliyorum. 🙂 İşte bu yüzden sorunuzun cevabını alıp uzak diyarlara gidebilirsiniz. 🙂

Hadi başlayalım!

Influencer Pazarlama İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

1- Influencer Nedir?

Influencer, sosyal medya takipçilerinin eylemlerini etkileyebilecek kişidir. Bu eylem, fikir değiştirmeden belirli bir ürün satın almaya kadar her şey olabilir.

İlgili İçerik: Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

Tabii burada ayırmamız gereken belirli noktalar var. Demet Akalın da bir influencer, Demet Akalın gibi ünlü biri olmasa da, Danla Bilic de bir influencer. (Ünlü değil derken; şarkıcı, oyuncu, yazar vb. bir meslek grubuna dahil olmadan sosyal medya takipçilerini artırmış biri diye öyle söyledim.)

Hep çok takipçisi olan insanlardan bahsettik ama influencer olmak için devasa takipçilere sahip olmanıza veya TV’ye çıkmanıza gerek yok. Küçük niş işler yapan insanların da az ama öz takipçileri var ve bunlar da yüksek takipçili influencer’lerin takipçileri ile aynı derecede değerli.

2- Mikro influencer nedir?

Mikro influencer’ler sosyal medyada az ama öz takipçileri olan kişilerdir. Çok kişi tarafından bilinmemekle birlikte, genellikle takipçileriyle bağlantılıları fazladır. Alanlarında iyi oldukları için  hedef kitleleri üzerinde etkili olurlar.

İlgili İçerik: Pazarlamacılar 2020’de Mikro Influencer’larla Çalışmak İstiyor [Araştırma]

Bir mikro-influencer’in on binlerce takipçiye sahip olması beklenemez, bu yüzden etki alanları ‘mikro’ olarak tanımlanır.

Mikro-influencer’ler büyük kitlelere erişemese de, çoğu zaman daha gerçekçi iletişim kurar. Bu yüzden yaptıkları tanıtımlarda daha iddialı olurlar.

3- Influencer pazarlama nedir?

Influencer pazarlama, markaların pazarlama amaçlarına ulaşmak için influencer’lerle işbirliği yapmasıdır. Bu pazarlama türünde en yaygın yol, bir infleuncer’in ürün veya hizmetinizi hayranlarına ve takipçilerine tanıtmak için tavsiye etmesi ya da ürün hakkında konuşmasıdır.

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Yapmak İsteyenler İçin Yol Haritası

Tıpkı ünlülerin reklamlarda yaptığı gibi açıklama yaparlar, ancak bir influencer’in ünlü olması gerekmez. Sadece onları ve fikirlerini ciddiye alan bir kitleye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bir influencer bir ürünle ilgili konuştuğunda, insanlar gerçekten onunla ilgilenir.

Influencer pazarlama sosyal medya büyüdükçe arttı. Twitter ve Instagram gibi platformlar ister sanatçı ister bisikletçi olsun herkesin büyük takipçiler yapmasına olanak sağladı.

4- Influencer pazarlamaya nasıl başlanır?

Influencer pazarlamanın işinize yarayabileceğine karar verdiyseniz, ilk adım proje için net ve tanımlanabilir hedefler belirlemektir.

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Nasıl Olmalı?

Ürünleriniz hakkında konuşması için yüksek takipçili kişilere ödeme yapmaya başlamanız çok kolay, ancak bu herkes için en iyi yaklaşım değil.

Başlamak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 • Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz?
 • Hedef kitleniz geniş mi yoksa niş mi?
 • Ne elde etmeye çalışıyorsunuz?
 • Ürün satıyor musunuz ya da farkındalık mı artırmak istiyorsunuz?
 • Projeyi ölçmek için hangi metrikleri kullanacaksınız?

Bu soruların cevaplarını belirledikten sonra, influencer pazarlama kampanyanızın hangi şekli alacağını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Hangi platformların size en faydalı olacağı, içeriğinize videonun dahil olup olmayacağı, ürününüzün veya hizmetinizin bir incelemenin konusu olup olmadığı veya influencer’den daha farklı bir beklentiniz varsa, bunları bir düşünün.

5- Markam için uygun bir influencer’i nasıl bulurum?

Markanız için uygun bir influencer bulmanın en yaygın yollardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Sosyal medya platformlarında arama yapın.
 • Google’da arayın.
 • Brandwatch Audiences veya Buzzsumo gibi influencer pazarlama araçlarını kullanın.
 • Müşterilerinize sorun.
 • Hedef kitleniz üzerinde araştırma yapın.
 • Bir influencer pazarlama şirketi ile çalışın

6- İyi bir influencer nasıl olur?

Bir kere iyi bir influencer’in sahte takipçisi olmaz. Sahte takipçisi olan o kadar çok influencer var ki… 1 milyon takipçin var zaten illa üstüne ekleyeceksin. 🙂 İsterseniz 100 milyon takipçiniz olsun, hiç kimse sizinle etkileşime girmezse, takipçi sayınız hiçbir şey ifade etmiyor.

Yani iyi bir influencer’in etkileşiminin iyi olması gerekiyor. Daha önce çalıştığı markalardan da iyi referansları varsa tamamdır. Tabii etkileşimi ve referansları iyi diye gidip hemen o influencer’le çalışmanız gerekmiyor. Sektörünüze uygunluğunu kontrol etmenizde fayda var.

7- Infleuncer’lere nasıl ulaşılır?

Markanıza uygun infleuncer’i bulduktan sonra sizinle çalışmak isteyip istemediğini görmek için temasa geçme zamanı.

Influencer’lerin birçoğunun web sitesinde veya sosyal medya profillerinde nasıl iletişim kuracağınıza dair ayrıntılar var.

Doğru iletişim yöntemini bulduğunuzda, influencer’e projenizin ne olduğunu ve ne elde etmeyi umduğunuzu  açıklayın.

8- Infleuncer’lerle nasıl çalışılır?

Tıpkı diğer iş bağlantılarında olduğu gibi hedefler, amaçlar ve maliyetleri içeren net bir plan oluşturulur. Bu planda, influencer’in paylaşacağı video içeriğin ne kadar sürmesi gerektiği, ürünün odaklanılmasını istediğiniz belirli yönleri veya kullanılmasını istediğiniz belirli hashtag’lere kadar tüm ayrıntıları yer almalıdır.

İşleri düzene sokmak isterseniz, size yardımcı olacak hızlı bir kontrol listesi verelim.

 • Influencer’den sosyal paylaşımların sayısına ve türüne göre tam olarak ne yapması bekleniyor?
 • Proje ne kadar sürecek?
 • Her iki taraf güncellemeleri ne sıklıkla bildirecek?
 • Hangi metriklerin izlenmesi ve raporlanması gerekli?
 • Ödeme ne zaman yapılacak?

Kampanyanız süresince bir influencer tarafından yarı yolda bırakılmamak için yukarıdaki tüm maddeleri yazılı hale getirin, iki tarafın da bu şartları kabul etmesini ve imzalamasını sağlayın.

9- Infleuncer pazarlamanın maliyeti nedir?

Influencer pazarlamanın maliyetleri oldukça değişkendir ve kullanmak istediğiniz belirli faktörlere bağlı olarak da değişir.

İlgili İçerik: Influencer Pazarlama Maliyetleri Ne Kadar? [Güncel]

Bazı yüksek takipçili kişiler tek bir sponsorlu gönderi için 150 bin alırken, daha küçük olanlar 2-3 bin alabilir.

Evet, 150 bin isteyeni gördüm! 🙂 Çok ya da az diyemem. Çünkü olay markanın beklentilerinde bitiyor. Ayrıca reklamlarda bir ünlüye milyonlarca para veren markalar, neden influencer’lere bu ücretleri ödemesin ki…

Influencer pazarlama ile ilgili en çok sorulan soruların sonuna geldik. Bir sonraki en sık sorulan sorular ve cevapları serimize bekliyorum. 🙂

2 yorum “Influencer Pazarlama İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir