Idemama: ”İletişim ve Reklamı KOBİ’ler İçin Lüks Olmaktan Çıkarıyoruz” [Röportaj]

Idemama: ”İletişim ve Reklamı KOBİ’ler İçin Lüks Olmaktan Çıkarıyoruz” [Röportaj]

idemama nedir

idemama 3 yıldır hayatta olan ve kısaca KOBİ’lere iletişim ve reklam hizmeti veren bir internet girişimi. Bu girişimin kahramanları yıllarca reklam ve tasarım ajanslarında çalışmış olan Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori. 

teknosektor.com aracılığıyla Earlybird Ventures ve Aslanoba Capital’den yatırım almış, girişimleri birçok ödülle de desteklenen bu 2 başarılı kadın girişimciyle röportaj yapma fırsatı buldum. Bu eğlenceli röportajı sizlerle de paylaşmak istedim.

İşte Idemama ile ilgili merak edilen sorular:

idemama.com fikri nasıl ortaya çıktı?

Uzun yıllar Türkiye’nin önde gelen reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası çok sayıda büyük markaya hizmet verdik. İkimizin de uzmanlık alanı marka iletişimi. Reklam ajanslarında çalıştığımız yıllarda sadece yüksek bütçeli büyük reklamverenlerin profesyonel tasarım hizmetine ulaşabildiğini gördük. KOBI’lerin markalaşma konusunda hizmet alabilecekleri her hangi bir platform yok. Tasarım ve markalaşma konusunu KOBI’ler ulaşılması zor ve pahalı bir hizmet olarak algılıyor. Yurt dışında yükselen bir trend olan crowdsourcing’i kullanarak bu probleme çözüm bulabileceğimizi gördük. Bugün KOBİ’lerin markalaşma yolunda en büyük çözüm ortağıyız. Logo, marka ismi, ambalaj, broşür, kurumsal kimlik, maskot ve web sitesi gibi birçok alanda tasarım hizmeti veriyoruz. Bünyemizde bulunan 4.700’ün üzerinde tasarımcı ile ulaşılabilir fiyata tasarım hizmetleri vererek iletişim ve reklamı KOBİ’ler için lüks olmaktan çıkarıyoruz.

Birçok internet girişiminin başarısız olduğunu görüyoruz. Sizin başarınızın sırrı nedir?

idemama.com bir tasarım pazaryeri. Pazaryeri olmak, arz ve talep dengesini doğru kurabilmek kolay değil. Crowdsourcing sistemi de Türkiye için yeni bir kavram. Bu nedenle sistemi oturturken epey zorluk çektik. Ancak Türkiye’de 4 milyona yakın KOBI var, her yıl 100.000 yeni şirket kuruluyor ve sadece geçen yıl 108.000 marka tescil başvurusu yapılmış. Marka tescil başvurusunda Avrupa’da 1., dünyada 8. sıradayız. Türkiye’de markalaşma yolunda ciddi bir bilinçlenme söz konusu. Tüm bu veriler ışığında bu konuda ciddi bir potansiyel olduğunu söyleyebiliriz. idemama.com firmaların markalaşma yolunda firmaların büyük bir ihtiyacını karşılıyor. Sistemin avantajlarını ve kolaylığını deneyimleyen firmalar yeni tasarım ihtiyaçları için geri dönüyor veya tanıdıklarına tavsiye ediyor. Şimdiye kadar 5000’e yakın şirkete hizmet verdik ve memnuniyet ortalamamız %90’ın üzerinde. Tavsiye ile siteye gelen şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Hem tasarımcıların, hem de firmaların ihtiyaçlarını karşılayan, iyi bildiğimiz bir pazardaki verimsizlikleri ortadan kaldıran, yenilikçi çözümler sunan doğru bir sistem kurmak başarımızda da önemli bir rol oynadı.

Tasarımcılar nasıl sisteminize dahil olabiliyor?

Bünyemizdeki tasarımcılar, portfolyo onayı ile siteye kabul ettiğimiz üyelerimiz. Sadece profesyonel geçmişi olan tasarımcıları siteye kabul ediyor ve tasarım yarışmalarına katılmalarına izin veriyoruz. Sitede tasarım yarışması başlatan KOBİ’lere konusunda uzman tasarımcıların hizmet vermesini istiyoruz.

Tasarımcılarımızın %48’i Anadolu’dan. Bu güne kadar 30 bine yakın tasarımcıdan başvuru aldık. Başvurular idemama.com ekibi tarafından titizlikle inceleniyor ve onaylanan tasarımcılar uzmanlık alanlarına göre kategorize ediliyor. Bize başvuran tasarımcılardan 4800’ü projelere katılmak üzere onaylı. En önemli kriterimiz tasarımcının profesyonel geçmişi olması.  Tasarımcılar KOBİ’lerin düzenlediği tasarım yarışmalarına katılarak özgün tasarımlarını sunuyorlar. Her tasarım yarışmasına ortalama 25 profesyonel tasarımcı, ortalama 80 çalışma sunuyor. Bugüne kadar Türkiye’nin 37 ilinden binlerce grafik tasarımcıya iş imkanı sağladık. Tasarımcılara şimdiye kadar tamamlanan 4500’den fazla proje için 3 milyon TL’nin üzerinde ödeme gerçekleştirdik.

idemama.com‘u kullanmak isteyen, fakat sisteme nasıl dahil olacağını bilmeyen KOBİ’ler için çözümleriniz neler? 

idemama.com’da üyelik tamamen ücretsiz ve çok kolay. Şirketler idemama’ya gelerek ihtiyaçları doğrultusunda bir tasarım yarışması başlatıyor. Firmaları ile ilgili birkaç basit soruyu cevaplayarak neye ihtiyaçları olduğunu belirtiyorlar. Yarışmaya katılan tasarımcılar bu bilgilerin ışığında tasarımlarını yapmaya başlıyor. Firma, kendisine özel hazırlanan onlarca tasarıma yorum yapabiliyor, puan verebiliyor. Daha sonra da kazanan olarak belirlediği tasarımcı ile seçtiği tasarım üzerinden son düzenlemeleri yaparak orjinal dosyalarını teslim alıyor.

Müşteriler aldıkları hizmetin telifini alıyor mu? Yoksa yapılan tüm işlerin telifleri size ya da tasarımcıya mi ait?

Firma kazanan çalışmayı belirledikten ve çalışmanın tüm orjinal dosyalarını teslim aldıktan sonra tasarımcı tarafından bir “Hak Devir Sözleşmesi” imzalanıyor ve bu sözleşme firmaya gönderiliyor. Bu sözleşme ile aldıkları tasarımın tüm kullanım hakları firmaya devredilmiş oluyor.

Ödeme sisteminiz nasıl?

idemama.com’da 200 TL ile 2000TL arasında çeşitli fiyatlarda yarışma başlatılabiliyor. Örneğin bir logo tasarımına ihtiyaç duyduğunuzda 350 TL ile 750 TL arasında bütçenize uyan bir logo tasarımı paketi seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra kredi kartı ile veya havale yolu ile ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz. Kredi kartlarına 3-9 ay arasında taksit imkanı sunuyoruz. Taksitle reklam devrini başlattık diyebiliriz.

Diyelimki logo yaptırmak isteyen bir KOBİ, sisteme giriş yapıyor. Fakat logo için yapılan tasarımların hiçbirini beğenmiyor? Bu aşamada çözüm süreciniz nasıl işliyor?

Sitede yer alan tasarım yarışmalarının %80’i para iade garantili. Firma, kendisi için yüklenen çalışmaların hiç birisini beğenmediği taktirde para iadesi talebinde bulunabiliyor. Bunun dışında yer alan yarışma türlerinde süre uzatımı yaparak yeni çalışmalar gelmesini sağlıyoruz.

Bildiğim kadarıyla birçok yatırımcıdan yatırım aldınız. Büyüme hızınızın fazla olması mı yatırımcıları etkiliyor yoksa girişiminizin farklı olması mı?

Earlybird Ventures ve Aslanoba Capital’den yatırım aldık. Yatırım yaparlarken pek çok faktörü dikkate alıyorlar bildiğimiz kadarıyla. Fikir tabii ki önemli bir faktör, ama girmek istedikleri pazarı iyi bilen girişmciler olmamızın da önemli bir rolü var. Yatırımcılarımızın bize hem finansal hem de mentörlük anlamında ciddi katkıları oldu. Son iki yılda %400’lük bir büyüme gerçekleştirdik. Hedefimiz 2017 yılı sonunda hizmet verdiğimiz firma sayısını 40.000 ‘e çıkarmak.

idemama.com girişimimiz ayrıca birçok ödülle de desteklendi. Dünyanın en prestijli teknoloji yayınlarından Red Herring tarafından Avrupa’nın en yenilikçi 100 teknoloji firması arasında gösterildik. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki girişimcileri destekleyen Endeavor tarafından Türkiye Girişimci Adayı olarak seçildik. Bunun dışında bu yıl 8.’si düzenlenen Garanti Yılın Kadın Girişimcisi yarışmasında “Yılın Gelecek Vaad Ededen Kadın Girişimcisi” seçildik. Bu ödülü alan ilk .com şirketiyiz.

Başarıya ulaşmış bir girişimin kahramanları olarak kadın girişimcilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Cinsiyetten bağımsız olarak girişimci olmak büyük cesaret diyebiliriz 🙂  Teknoloji dünyasında kadın girişimcilerin azınlıkta olduğu doğru ancak yavaş yavaş bu dünyada da başarılı kadın girişimciler görmeye başladık. Girişimci veya profesyonel olarak her kadının çalışması, üretmesi gerektiğini düşünüyoruz. Anne, eş rollerinden bağımsız olarak her insanın topluma katkı  sağlayabileceği alanlar var.

Hem kadın hem de erkek girişimcilere tavsiyemiz uzman oldukları alanlarda girişimde bulunmaları, bir girişimde bulunmadan önce ilgi duydukları alanda kurumsal bir geçmişe sahip olmaları. İyi bir fikir sahibi olmanın başarıya katkısı çok az, önemli olan o fikri hayata geçirebilecek yetkinliğe sahip olmak.

One yorum “Idemama: ”İletişim ve Reklamı KOBİ’ler İçin Lüks Olmaktan Çıkarıyoruz” [Röportaj]

  1. Sayın sibel hanim haftada 1 yaptiginiz yazi diziniz bu haftada güzel lütfen bundan sonraki yazinizda mobil yazılım yapan ve kobilerle çalışan profosyonel Yazılım firmalari ile yazi bekliyoruz.
    Şuanda e ticaretin açık noktası bu ve bunu yapacak ciddi firmalara ihtiyaç var
    Saygilarimizla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir