İçerik Pazarlama Konusunda Yapılan Hatalar ve Etkili İçerik Pazarlama Yöntemleri

İçerik Pazarlama Konusunda Yapılan Hatalar ve Etkili İçerik Pazarlama Yöntemleri

Eğer küçük bir işletmeyseniz, muhtemelen sınırlı bir kaynağa sahipsinizdir. Bu yüzden sınırlı kaynağınızı da yanlış pazarlama kampanyalarına harcamamak istememeniz, şirketinizin geleceği için gayet doğal.

İçerik pazarlama özellikle küçük işletmeler için düzgün yapıldığında, pazarlamanın en etkili yöntemlerden biri. Bu yüzden bu şirketlerin içerik pazarlama stratejilerinde hatadan kaçınmaları ve etkili olmaları gerekiyor.

İçerik pazarlama konusunda şirketlerin yaptığı hatalar aşağıdaki şekilde:

İçerik pazarlama konusunda nerede hata yapıyorum?

İçerik pazarlamanın başarısız olmasının 1 numaralı nedeni: Oluşturulan içeriklerin bulunduğu sayfaların satış sayfası gibi düşünülmesidir. Halbuki yazılan içeriklerin kesinlikle satış odaklı olmaması gerekir. Unutmayın, bir blog yazısına tıklayan kimse, blogu okurken yazının ürün açıklaması gibi olmasını istemez.

İçerik pazarlamasının başarısız olmasını sağlayan bir diğer neden de, içeriğe yeterince odaklanmamaktan ortaya çıkar. Blog yazmak size her şey hakkında konuşma özgürlüğü verebilir, fakat etkili blog yazıları önceden düşünülmüş konulardan ve okuyucuların ilgisini çekecek bilgilerden oluşmalıdır.

Yazılan yazıların yeterli bir sese sahip olmaması da, içerik pazarlamada hataya sebebiyet verecek bir diğer nedendir. Özellikle küçük şirketlerde bütçe sıkıntısından dolayı tüm içeriğin tek bir kişiye yazdırılması, yeterli sese sahip olmanızı engeller. İçerik pazarlama her zaman taze içerik ve çok seslilik önemli olduğundan, bu pazarlama çeşidi birçok farklı çalışanı daha gerektirir.

Birçok içerik yaratıcısının karşı karşıya olduğu bir diğer konuda viral bir şey yapma arzusudur. Bu beklenti sizin zaman kaybına uğramanıza sebep olabilir. Bu aynı şekilde, birçok blogların sadece yeni ve farklı bir içeriğe sahip uğruna, içerik üretmesine neden olacağı için, kalitesiz içeriklerin oluşmasına sebebiyet verecektir.

Etkili içerik pazarlama için ne yapmalıyım?

Tutarlı ve düzenli yapılan gönderiler başarılı bir blogun temelini oluşturur, fakat bu etkili bir içerik pazarlama için gerekli olan her şey değildir. Peki etkili bir içerik pazarlama için ne yapmalıyım diyorsanız, aşağıda bu konuyla ilgili ipuçları bulacaksınız:

  • Konu listesi yapın: Pazarlama planınızın bir parçası olarak bir blog yazmaya başlamak istiyorsanız, yazacağınız konuların bir listesini çıkarın. Bu konuları kolayca erişilebilecek yerlere ekleyin ve ihtiyaç duyduğunuzda yeni konular eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Amaçlarınızın listesini yapın: Blog yazarken şirketiniz adına başarmak istediğiniz şeyin ne olduğuna karar vermelisiniz. Büyük ihtimalle amacınız: Sayfanıza daha fazla trafik çekmek ve müşteri kazanımını arttırmaktır. Bu iki amaca ulaşmakta, bir blog strateji planı yapmakla sağlanır. Bu yüzden ihtiyaçları belirleyin, amaçlarınızın listesini yapın ve bu amaçlara odaklanın.
  • Birden fazla yazara sahipseniz, bu yazarlar için bir içerik kılavuzu oluşturun: Çok sesli bir blog oluşturmak istiyorsanız, blogunuzada bir karmaşa oluşmasının önüne geçmelisiniz. Bu karmaşanın önüne de ancak bir içerik kılavuzu oluşturarak geçebilirsiniz. Bu yüzden yazı karakter ve puntolarını, görsel boyutlarını vb… birçok konuyu kapsayan bir kılavuz size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır.
  • Yerel müşterileriniz hakkında düşünün: Birçok küçük işletme yerel müşterilerine çok fazla güvenir. Bu yüzden içeriğinizi oluştururken o bölgedeki insanların ihtiyaçlarını ve ilgilerini baz almanız gerekir. Çünkü o bölgeden bloga ne kadar çok ziyaretçi çekerseniz, mağazanıza da ziyaretçi çekme olasılığınız fazlasıyla yükselecektir.
  • Okuyucularınızla meşgul olun: Blogunuzu sitenizden veya sosyal ağlardan okuyup, içeriğiniz hakkında yorum yapan insanlarla mutlaka ilgilenin ve onlara cevap verdiğinizden emin olun. Müşterilerinizle kişisel iletişim kurduğunuzda, amaçlarınıza daha kolay ulaşabileceğinizi göreceksiniz.
  • Performansınızı ölçün: Oluşturduğunuz içeriğin ne işe yaradığını görmek için Google Analytics kullanmalısınız. Bu sayede istatistiklerinizi görebilir, bu istatistikler doğrultusunda içerik pazarlama stratejinize bir yön verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir