İçerik Pazarlama İle Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

İçerik Pazarlama İle Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

İçerik pazarlama pazarlamanın diğer formlarından çok farklı. Çünkü içerik pazarlama sayesinde, internetin doğasına uygun olarak, hiçbir ücret ödemeden tek bir tıkla binlerce kişiye mesajınızı iletebilirsiniz. Bu oldukça güçlü bir yöntem ve içerik pazarlama bu işi yapmanın en iyi yolu.

İçerik pazarlama diğer  pazarlama yöntemlerinin aksine sadece satış odaklı değil. İçerik,  hedef kitlenin size ulaşmasına yardımcı olan ve mesajınızı iletmenizi sağlayan en yumuşak yöntem.

Çekme ve İtme Pazarlama Stratejisi (Push ve Pull Marketing)

Geleneksel satış ve pazarlama taktikleri (push marketing) ağırlıklı olarak insanlara bir mesaj iletmeyi amaçlar. TV reklamları bunun en güzel örneğidir. Siz TV’de reklamları dönen o üründen veya markadan hoşlanmasanız bile, reklamı izlemek zorunda kalırsınız. Bu da doğal olarak size bir rahatsızlık verebilir.

İçerik pazarlama (pull marketing) geleneksel pazarlamanın aksine müşteriyi çekmeye odaklanmış bir stratejidir. Müşteriler ne arıyorsa onu bulmalarına yardım etmek üzerine kurulmuştur.

İçerik, marka ile müşteri arasındaki ilk karşılaşma olabilir. Bu yüzden içerik pazarlama ile ilgili nasıl bir yol haritası oluşturmanız gerektiğini çok iyi bilmeniz gerekir.

Ne tür içerik oluşturmalıyım?

20/80 kuralına göre içeriğin % 80’inin bilgi verici olması gerekiyor. Geriye kalan % 20’lik kısım ise ürün ve hizmetleri tanıtmaya yönelik olmalı.

Yazılarınızı her zaman müşteri odaklı oluşturmalısınız, satış odaklı yazılar yazmaktan kaçınmanızda fayda var.

Müşterilerin sizden bir ürün veya hizmet almadan önce ne hakkında düşündüğünü kestirmeniz gerekir. Bu süreçte sektörle ilgili önemli bilgiler, araştırmalar, özgün makaleler paylaşmak size katkı sağlayacaktır.

İnsanların isteklerini bilmeli ve paylaşılabilir bir şeyler yaratmak için yaratıcılığınızı içeriğe yansıtmalısınız.

Müşterileriniz ne okumak istiyor?

Müşterilerinizi ve hedef kitlenizi yeterince tanıyorsanız, içerik başlıklarınızı belirlerken hiçbir sorun yaşamazsınız. Çünkü onları nasıl çekeceğinizi ve nasıl hitap edeceğinizi bilirsiniz.

İyi bir veritabanı bunu yapmak için size yardımcı olabilir.

Müşterilerin ihtiyaçlarını belirledikten sonra, içerikleri oların tercihleri yönünde belirleyebilirsiniz. Hatta olayı bir adım daha ileriye götürüp, onlara kendi çıkarları ile örtüşecek özel mesajlar gönderebilirsiniz. Tüm müşteriler özel hissetmeyi sever ve kendilerine özel bir jest yapıldığında mutlu olur.

İçerik pazarlama ürünlerimi satmamda bana nasıl yardımcı olacak?

İçerik pazarlamanın sadece ürün satışıyla alakalı olmadığına değinmiştim. Fakat ürün satışı yapmak ve para kazanmak için içerik pazarlamayı nasıl kullanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bunu yapmanın bazı kilit noktaları vardır.

İşte size bu kilit noktalardan bazıları:

 • İçeriğiniz bilgilendirici ve aydınlatıcı bilgilerden oluşursa, insanlar web sitenizde, gezinirken veya sizden bir e-bülten aldığında,  diğer içeriklerinize de ulaşmak ister.
 • Sosyal ağ kavramı hayatımıza girdiğinden beri ilgi çekici bir makale ya da gönderi okumuzda, bu yazıları sosyal platformlarda paylaşma eğilimine giriyoruz. Bu da içeriğin görünebilirlik oranının artmasına katkı sağlıyor.

  Markanızın görünebilirlik oranının artmasını istiyorsanız, müşterileriniz için ilgi çekici içerikler oluşturun. Yazılarınızın sosyal medyada yayılmasına katkı sağlayın.

  İçeriklerinizi okuyanlar markanız için çok değerli. Çünkü marka elçileriniz olarak her zaman size destek veriyorlar. İçeriğiniz güven duyulan insanlar tarafından paylaşıldığında da, daha çok okunmanıza ve yaptığınız işin güven verici olarak algılanmasına katkı sağlıyor.

 • İçeriğin % 80’inin bilgi verici olması gerekir. Geriye kalan % 20’lik kısım ise eyleme çağrı (call to action) niteliğinde olmalıdır. Kullanacağınız akıllı ifadeler, akıcı üslup ve esprili söylemler insanları satın alma davranışına itebilir. Bu yüzden içerik oluştururken kendinizi müşterinin yerine koyun ve onların ne hissedeceğini anlamaya çalışın. İnsanların yazdığınız içeriği okuduklarında ne kazanacaklarını hesaba katarak ilerleyin.

 • Web sitenize veya blogunuza düzenli olarak taze içerik girin. Bu sizin Google aramalarında daha üst sıralarda olmanıza katkı sağlar. Organik trafik çekmeniz için bu şart. Herkesin amacı Google’da üst sıralara çıkmak olduğuna göre, düzenli içerikle siz de bunu sağlayabilirsiniz.

 • Birinden bir şey aldığınızda, karşılığında o kişiye bir şey vermek bilinçaltında bir zorunluluktur. Böyle bir teori duydunuz mu bilmiyorum ama bu, markaların mutlaka göz önünde bulundurması gereken bir davranış biçimi. Örneğin takipçilerinize indirmeleri için ücretsiz bir e-book verdiğinizde, onlarda bunun karşılığında size e-mail adreslerini ve iletişim bilgilerini verecektir. Bu yolla toplayacağınız organik iletişim bilgileri, özellikle e-mail pazarlama kampanyaları hazırlarken ve diğer pazarlama süreçlerinde size yardımcı olur.

 • İçerik pazarlama markanızın müşteri ile etkileşim kurmasını sağlar, bu da müşteri memnuniyetine sebep olur. Memnuniyet sonucunda da satış gerçekleşir. İçerik pazarlama devamlılık isteyen bir süreçtir. Tek bir bülten veya tek bir blog yazısı satışlarınızın patlamasına ve yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olmaz.

  Düzenli bir içerik stratejisi oluşturduğunuzda bu saydıklarımınızın hepsi zaten kendiliğinden gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir