IBM Watson’ın Yapabileceği 5 Şaşırtıcı Şey

IBM Watson’ın Yapabileceği 5 Şaşırtıcı Şey

Watson, IBM’in DeepQA projesinde çalışan bir araştırma takımının geliştirdiği ve doğal dil ile sorulan sorulara yanıt verebilme becerisine sahip akıllı bir bilgisayar sistemi.

IBM’in süper bilgisayarı Watson, Jeopardy yarışmasında programın en iyi 2 yarışmacısını yenmesiyle ünlü.

Watson’ın yapabileceği 5 şaşırtıcı şey ise şöyle:

Kanser Teşhisi

Watson’un ilk ticari başvurusu sağlık sektörüne yönelik oldu. Watson 2013 yılında, Akciğer Kanseri Teşhisi ve Tedavileri ile ilgili klinik kararlar almak üzere New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde göreve başladı. IBM Watson Health şu anda; yeni ilaç yapımı, hasta randevuları, onkoloji ve genom araştırmalarında kullanılıyor. Watson, bazı hastalıklara nasıl cevap vereceğini bilmekle yetinmiyor, daha fazlasını yapıyor. IBM, sistemin bilgi kaynaklarını kapsamlı bir listeden toplama ve kullanma kabiliyetinin, bazı durumlarda tıp profesyonellerine göre daha iyi olabileceğini iddia ediyor. Watson 2013’te, saniyede 800 milyon sayfalık bir hızla 1,5 milyon hasta kaydının yanı sıra binlerce diğer tıbbi delili bile tarayabildi.

Siber Suçlarla Mücadele

Watson, paha biçilmez tıbbi tavsiyeler vermenin yanı sıra, adeta suçlarla mücadele eden bir güvenlik görevlisi gibi. Eee tabii suç mahalline gelip, suçlulara kelepçe takmıyor. Siber suçlarla mücadele ediyor.  Bir IBM’in raporuna göre, Watson günde ortalama 200.000’den fazla güvenlik bilgisi tarıyor. Siber güvenlik ekiplerinin bu verileri taraması çok daha fazla zaman alıyor. Watson için ise bunlar çocuk oyuncağı. Yazılım, 75,000 güvenlik açığı hakkında bilgi sahibi.

Akşam Yemeği Pişirme

Pişirme kelimesini görünce hadi yemek yapmaktan yırttık demeyin. Öyle bir şey yok. Ancak, Watson diyet gereksinimlerinize ve en sevdiğiniz içeriklere dayalı adım adım yemek tarifleri hazırlayarak size bunu nasıl yapacağınızı öğretebiliyor. IBM ve Bon Appetit tarafından öğün önerilerini kişiselleştirmek için oluşturulan   Chef Watson uygulaması, 9.000 Bon Appetit tarifini analiz ederek yöntemler, terminoloji ve farklı gıdalar hakkında bilgi aldı. Uygulama, insan tat tercihlerine ilişkin bilgileri biraraya getirerek kendi orijinal tariflerini oluşturdu. Ancak kullanıcıların körü körüne yemek tariflerini takip etmemesi öneriliyor. Çünkü Şef Watson’un önerileri her zaman doğru değil. Amma çok şey biliyor. Bari kitap yazsaydı diyenler için, Watson’ın en iyi yemek tariflerinin olduğu 65 yemek tarifi çoktan kitap haline getirildi bile.

Kişisel Alışveriş

IBM Watson Developer Cloud kullanılarak pazarlamaya yönelik çeşitli Watson API‘leri oluşturuldu. Örneğin North Face, mağazadaki müşterilere katılmak için bir Watson-based Expert Personal Shopper (XPS) uygulaması kullanıyor. Kullanıcı arayüzü, doğal dili işleme ve veri analizini kullanarak, ilgili ürünleri öneriyor ve müşterinin doğru ürünü satın almasına yardımcı oluyor.

Sürücüsüz Otomobilleri Güçlendirmek

Yapay zekanın yanı sıra otonom yani sürücüsüz araçlar büyük ilgi görüyor. Otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, aracın güvenli olduğundan emin olarak, yolcu tercihlerine dayalı hizmetler sunan araç içi sistemler yaratmaya hazırlanıyor.

Watson da ilk bilişsel hareketlilik hizmeti olan OnStar Go’u geliştirmek için General Motors’la ortaklık kurdu. OnStar Go, hem çevrenin hem de otomobilin içindeki otomatik etkileşimleri iyileştirmek için Watson’dan makine öğrenimini kullanıyor. OnStar Go araçta yakıtın ne zaman biteceğini tespit edebilir, bir benzin istasyonu bulabilir ve daha sonra bir ödeme yollayabiliyor.

IBM’in süper bilgisayarları, yapay zeka devriminde bizi neyin beklediğine dair ipuçlarını verdi. Watson, tek başına yaşamı tehdit eden hastalıklar için tedavileri belirleyebilir  ya da önerebilir, siber saldırılara karşı bizi savunabilir, akşam yemeğimizi pişirmemize yardımcı olabilir, tüketicileri bir şeyler satın almaya ikna edebilir ve otonom araçları daha kullanılabilir hale getirebilir.

Kim bilir daha neler yapabilir, ama bize söylenen bu kadar.

Kaynak: aküdisruptionhub

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir